Այսօր Հայաստանի տնտեսությունը բում է ապրում. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում տնտեսական աճի ներկայիս տեմպը տալիս է հնարավորություն հաղթահարված համարելու համավարակի և պատերազմի հետևանքով առաջացած տնտեսական դժվարությունները և վերականգնելու տնտեսական զարգացման տեմպը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2023 թվականին պետբյուջեի նախագծի քննարկումների ընթացքում:
«Այսօր Հայաստանի Հանրապետության տնտեսությունն ըստ էության բում է ապրում: Հունվար-սեպտեմբերի տվյալներով տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 14.1 տոկոս: Սա չափազանց կարևոր ցուցանիշ է: Կարևոր է արձանագրել, որ այս տեմպը մեզ տալիս է հնարավորություն, որպեսզի 2022 թվականի արդյունքներով մենք, ըստ էության, հաղթահարված համարենք 2020 թվականին համավարակի և պատերազմի հետևանքով առաջացած զուտ տնտեսական դժվարությունները և վերականգնենք մեր տնտեսական զարգացման տեմպը, ինչը չափազանց կարևոր է: Այսինքն՝ մենք զուտ միայն տնտեսության առումով այս տարի հնարավորություն ունենք և կիրացնենք այդ հնարավորությունը՝ վերադառնալ 2019 թվականի տեմպին»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա կարևորեց այս տնտեսական դինամիկան գնահատելը: Փաշինյանի վստահեցմամբ՝ 2018 թվականին կառավարության մոտեցումը տնտեսությանը եղել է հետևյալը, որ կառավարությունը պետք է հնարավորինս քիչ միջամտի տնտեսական հարաբերություններին, ավելի շատ զբաղված լինի տնտեսական հնարավորությունների ստեղծման հարցերով և տնտեսական խնդիրների հաղթահարումներով:
«Այս առումով կարծում եմ, որ այսօր մենք ինչ-որ առումով քաղում ենք պտուղները՝ մենաշնորհների հաղթահարման մեր քաղաքականության, օլիգարխիայի վերացման մեր քաղաքականության, օրենքի առաջ բոլորի հավասարությունն ապահովելուն ուղղված մեր քաղաքականության և համակարգային կոռուպցիայի հաղթահարմամբ»,-ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ սա է եղել կառավարության հռչակված անելիքը:
Ըստ նրա՝ տնտեսական աճի հիմքում դրվել են քաղաքական այս հենասյուները:
Փաշինյանը նաև նշեց, որ այս տարի Հայաստանի տնտեսական իմիջի առումով շատ կարևոր մի իրադարձություն է տեղի ունեցել. Հայաստանը տնտեսական ազատության ինդեքսում 100 երկրների շարքում զբաղեցրել է 11-րդ տեղը՝ ըստ էության անգամներով բարելավելով իր իրավիճակը:

Сегодня экономика Армении переживает бум: Никол Пашинян
Темпы экономического роста в Армении позволяют экономические трудности, вызванные пандемией и войной, считать преодоленными и восстанавливать темпы экономического развития. Как сообщает «Арменпресс», об этом на совместном заседании постоянных комиссий НС при обсуждении проекта государственного бюджета на 2023 год заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
«Сегодня экономика Республики Армения по существу находится на подъеме. По данным за январь-сентябрь показатель экономической активности составил 14,1 %. Это крайне важный показатель. Важно отметить, что такой темп позволяет экономические трудности, вызванные пандемией и войной, считать преодоленными и восстанавливать темпы экономического развития, что чрезвычайно важно. То есть, в этом году у нас только в плане экономики есть возможность вернуться к темпам 2019 года, и мы воспользуемся этой возможностью», - заявил Пашинян.
Он подчеркнул важность оценки этой экономической динамики. По заверению Пашиняна, в 2018 году подход правительства к экономике был следующим: правительство должно как можно меньше вмешиваться в экономические отношения, больше заниматься вопросами создания экономических возможностей и преодолением экономических проблем.
«И мне кажется, что сегодня мы пожинаем плоды нашей политики преодоления монополии, нашей политики ликвидации олигархии, нашей политики, направленной на обеспечение равенства всех перед законом и преодоление системной коррупции», - сказал премьер-министр, добавив, что это было заявленное действие правительства.
По его словам, экономический рост был основан на этих политических столпах.
Он также отметил, что в этом году произошло очень важное событие с точки зрения экономического имиджа Армении. Армения заняла 11-е место среди 100 стран по индексу экономической свободы, существенно улучшив свое положение.