GAIFF Pro-ն ներկայացրել է 2026 թվականի ծրագիրն ու պաշտոնական ընտրանին
«Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի համարտադրության և ֆինանսավորման հարթակը՝ GAIFF Pro Industry-ն, ներկայացրել է 2026 թվականի ծրագիրն ու պաշտոնական ընտրանին՝ մեկտեղելով Արևմտյան Ասիայի և այլ երկրների նոր սերնդի կինոռեժիսորների համարձակ և հեռանկարային նախագծերը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս տարվա GAIFF Pro համարտադրության շուկան, որն իրականացվում է DOCA Georgia-ի հետ համագործակցությամբ, ներառում է 17 ընտրված նախագիծ. դրանցից 12-ը զարգացման փուլում են, իսկ 5-ը՝ post-production (Work-in-Progress) փուլում։ Ծրագրին մասնակցում են կինոգործիչներ և պրոդյուսերներ ավելի քան 14 երկրներից։ Ընտրված նախագծերը ներկայացնում են Հայաստանը, Իրանը, Վրաստանը, Եգիպտոսը, Իրաքը, Եմենը, Թուրքիան, Կատարը և Սաուդյան Արաբիան՝ համարտադրողների մասնակցությամբ Ֆրանսիայից, Բելգիայից, Կանադայից, Միացյալ Թագավորությունից և ԱՄՆ-ից։
GAIFF Pro-ն ներկայացնում է նաև Short Cuts Nest նախաձեռնության արդեն չորրորդ թողարկումը՝ հայկական և սփյուռքահայ կարճամետրաժ ֆիլմերի նախագծերի համար նախատեսված շուկան։ Նախաձեռնության նպատակն է խթանել հայկական կարճամետրաժ կինոյի զարգացումը, բարձրացնել դրա դերը միջազգային կինոարդյունաբերության մեջ և աջակցել նոր կինեմատոգրաֆիական ձայների ձևավորմանը։ Ընտրված թիմերը կմասնակցեն մասնագիտական մենթորական ծրագրի և կներկայացնեն իրենց նախագծերը Kinoket Productions-ի կողմից սահմանված հատուկ Equipment Prize մրցանակի համար։
2026 թվականին GAIFF Pro-ն ստացել է մեծ թվով հայտեր Արևմտյան Ասիայի տարբեր երկրներից։ Ընտրությունը կատարվել է միջազգային փորձառու մասնագետներից կազմված անկախ հանձնաժողովի կողմից։
Այս տարվա միջազգային ժյուրիում ընդգրկված են ոլորտի ճանաչված մասնագետներ՝ Nordisk Film & TV Fond-ի վավերագրական նախագծերի խորհրդատու Օվե Ռիշոյ Յենսենը, DOK Leipzig-ի DOK Industry ծրագրի ղեկավար Նադյա Թենշտեդտը, վենետիկյան կինոփառատոնի բազմակի մրցանակակիր մոնղոլ ռեժիսոր Լխագվադուլամ Պուրև-Օչիրը, Cinephage ընկերության գլխավոր տնօրեն և պրոդյուսեր Վիկտոր Էդեն, մրցանակակիր վավերագրող և Documentary Association Georgia-ի նախագահ Սալոմե Ջաշին, իրանահայ կինոռեժիսոր Անահիտ Աբադը, ֆրանսիացի պրոդյուսեր Օլիվիե Բերլեմոնը և հայ ռեժիսոր, պրոդյուսեր Իննա Սահակյանը։
Արդեն երկրորդ անգամ տարածաշրջանում GAIFF Pro-ն կհյուրընկալի բացառիկ Casting Workshop-ը, որը կվարեն Եվրոպայի ամենապահանջված քասթինգ տնօրեններից երեքը՝ Մաուրիլիո Մանգանոն, Հերմինա Ֆատյոլը և Հարիկա Ույգուրը։ Երեք օր շարունակ նրանք կաշխատեն Հայաստանից, Վրաստանից, Իրանից և սփյուռքից ընտրված 16 պրոֆեսիոնալ դերասանների հետ՝ ներկայացնելով միջազգային լսումների առանձնահատկությունները և գործնական հմտություններ, որոնք կօգնեն դերասաններին միջազգային կինոարդյունաբերությունում։
Քասթինգին նվիրված ծրագրին կմիանա նաև Denkungsart GmbH-ի գլխավոր տնօրեն Դավիդ Ցիցլսպերգերը, որը կներկայացնի կինոարդյունաբերության թվային ենթակառուցվածքների զարգացման և նորարարական լուծումների թեմաները։ Նա Filmmakers System և Filmmakers Europe հարթակների ստեղծողն է, որոնք Եվրոպայի ամենախոշոր քասթինգային հարթակներից են։
GAIFF Pro-ն նաև հայտարարում է AI Track ծրագրի ընտրված մասնակիցներին, որն իրականացվում է Lumiverse-ի հետ համագործակցությամբ և Magnific AI-ի գործընկերությամբ՝ ընդգծելով արհեստական բանականության աճող դերը ժամանակակից կինոարտադրությունում։
GAIFF Pro Industry-ի ղեկավար Նարե Լեոնե Տեր-Գաբրիելյանը, ներկայացնելով 2026 թվականի ծրագիրը, նշում է.
«GAIFF Pro 2026-ը հրավիրում է իր հյուրերին և հավատարմագրված մասնակիցներին կինոյի բազմազան աշխարհ, որտեղ ավանդական կինոարտադրական մոտեցումները միահյուսվում են նորարարական, ընդլայնված և իմերսիվ տեխնոլոգիաներին՝ կարևորելով պատասխանատու, էթիկական և հեռանկարային պատմությունները։ Մեկ շաբաթվա ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն կունենան մասնակցելու գործնական աշխատարանների, վարպետաց դասերի և case study-ների, որոնք կներառեն ֆիլմի ստեղծման ամբողջ ճանապարհը՝ սցենարի զարգացումից և նախագծերի ներկայացումից մինչև միջազգային համարտադրություն, լուսանկարչություն, դերասանական արվեստ, տարածում, մարքեթինգ և արհեստական բանականության գործիքների կիրառմամբ երաժշտության ու վիզուալ բովանդակության ստեղծում»։
Այս տարի GAIFF Pro-ն Հայաստանի կինոօպերատորների գիլդիայի հետ համագործակցությամբ ներկայացնում է նաև կինոօպերատորական արվեստին նվիրված հատուկ ծրագիր, որը հասանելի կլինի բոլոր հավատարմագրված կինոմասնագետներին։ Այն ներառում է ինտենսիվ աշխատարաններ և վարպետաց դասեր, որոնք կվարեն ժամանակակից կինոյի ամենահայտնի կինոօպերատորներից մի քանիսը։
Ծրագրին կմասնակցեն վեց անգամ «Օսկար»-ի հավակնած ֆրանսիացի կինոօպերատոր Բրունո Դելբոնելը, կրկնակի «Օսկար»-ի հավակնած իռլանդացի կինոօպերատոր Շեյմուս ՄաքԳարվին, իրանական կինոյի ամենահայտնի կինոօպերատորներից Մահմուդ Քալարին, ինչպես նաև հանրային կապերի մասնագետ և FRAN խորհրդատվական ընկերության հիմնադիր Ֆրանչեսկա Զերենգին, որը կներկայացնի հեղինակային կինոյի միջազգային առաջխաղացման և մասնագիտական տեսանելիության ռազմավարությունները։
GAIFF Pro 2026-ը կանցկացվի «Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի շրջանակում՝ շարունակելով ձևավորել տարածաշրջանի ամենակարևոր մասնագիտական կինոհարթակներից մեկը, որտեղ հանդիպում են կինոարտադրության, համարտադրության, կրթության, նոր տեխնոլոգիաների և միջազգային համագործակցության լավագույն փորձառությունները։

GAIFF Pro представил концепцию и официальную программу 2026 года
GAIFF Pro Industry, платформа для разработки концепции и финансирования Ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос», представила официальную программу 2026 года, объединив смелые и перспективные проекты нового поколения кинематографистов из Западной Азии и других регионов.
Как передает Арменпресс, в этом году в рамках GAIFF Pro Concept Market, проводимого в партнерстве с DOCA Georgia, отобрано 17 проектов: 12 из них находятся на стадии разработки, а 5 — на стадии постпродакшена (Work-in-Progress). В программе участвуют кинематографисты и продюсеры из более чем 14 стран. Отобранные проекты представляют Армению, Иран, Грузию, Египет, Ирак, Йемен, Турцию, Катар и Саудовскую Аравию, а сопродюсерами являются представители Франции, Бельгии, Канады, Великобритании и США.
GAIFF Pro также представляет четвертый выпуск инициативы Short Cuts Nest — рынок проектов короткометражных фильмов армянской и диаспорной кинематографии. Инициатива направлена на продвижение развития армянского короткометражного кино, повышение его роли в международной киноиндустрии и поддержку формирования новых кинематографических голосов. Отобранные команды примут участие в программе профессионального наставничества и представят свои проекты на специальный приз от Kinoket Productions.
В 2026 году GAIFF Pro получил большое количество заявок из различных стран Западной Азии. Отбор проводился независимым комитетом в составе опытных международных профессионалов.
В состав международного жюри этого года вошли известные эксперты в этой области: Ове Ришой Йенсен, консультант по документальным проектам в Nordisk Film & TV Fond; Надя Тенстедт, менеджер отраслевых программ DOK в DOK Leipzig; Лхагвадулам Пурев-Очир, монгольский режиссер, многократный лауреат Венецианского кинофестиваля; Виктор Эден, генеральный директор и продюсер Cinephage; Саломе Джаши, удостоенная наград документалистка и президент Documentary Association Georgia; иранско-армянский режиссер Анаит Абад; французский продюсер Оливье Берлемон; и армянский режиссер и продюсер Инна Саакян.
Уже второй раз в регионе GAIFF Pro проведет эксклюзивный Casting Workshop, который проведут три самых востребованных в Европе директора по кастингу: Маурилио Мангано, Гермина Фатиол и Харика Уйгур. В течение трех дней они будут работать с 16 профессиональными актерами, отобранными из Армении, Грузии, Ирана и диаспоры, знакомя их со спецификой международных прослушиваний и практическими навыками, которые помогут актерам в международной киноиндустрии.
В программе кастинга также примет участие Дэвид Зитцльспергер, генеральный директор Denkungsart GmbH, который расскажет о развитии цифровой инфраструктуры и инновационных решениях для киноиндустрии. Он является создателем платформ Filmmakers System и Filmmakers Europe, которые входят в число крупнейших платформ для кастинга в Европе.
GAIFF Pro также объявляет об участниках программы AI Track, которая реализуется в сотрудничестве с Lumiverse и в партнерстве с Magnific AI, подчеркивая растущую роль искусственного интеллекта в современном кинематографе.
Представляя программу 2026 года, директор GAIFF Pro по связям с индустрией Наре Леоне Тер-Габриелян отмечает: «GAIFF Pro 2026 приглашает своих гостей и аккредитованных участников в разнообразный мир кино, где традиционные подходы к созданию фильмов переплетаются с инновационными, расширенными и захватывающими технологиями, делая акцент на ответственном, этичном и перспективном повествовании. В течение недели участники смогут принять участие в практических мастер-классах и разборе кейсов, охватывающих весь процесс создания фильма, от разработки сценария и презентации проекта до международной концепции, фотосъемки, актерской игры, маркетинга и создания музыки и визуального контента с использованием инструментов искусственного интеллекта».
В этом году GAIFF Pro в партнерстве с Гильдией кинооператоров Армении также представляет специальную программу, посвященную искусству кинооператорского искусства, которая будет доступна всем аккредитованным профессионалам киноиндустрии. Она включает в себя интенсивные мастер-классы и семинары под руководством одних из самых известных кинооператоров современного кинематографа.
В программе примут участие шестикратный номинант на премию «Оскар» французский кинооператор Бруно Дельбоннель, двукратный номинант на премию «Оскар» ирландский кинооператор Шеймус МакГарви, один из самых известных кинооператоров иранского кинематографа Махмуд Калари, а также специалист по связям с общественностью и основатель консалтинговой фирмы FRAN Франческа Зеренги, которые представят стратегии международного продвижения и повышения профессиональной узнаваемости авторского кино.
Фестиваль GAIFF Pro 2026 пройдет в рамках Ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос», продолжая оставаться одной из важнейших профессиональных киноплатформ в регионе, где встречаются лучшие достижения в области кинопроизводства, дизайна, образования, новых технологий и международного сотрудничества.