Նորարարության կենտրոններ, բիզնես ինկուբատորներ. ԿԳՄՍՆ-ն մանրամասնում է ակադեմիական քաղաքի ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության կողմից հաստատված «Կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիր»-ը նախատեսում է էական բարեփոխումներ բարձրագույն կրթության ոլորտում:  Այդ ուղղությամբ աշխատանքների առանցքում ակադեմիական քաղաքի ստեղծումն է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության վարչության պետ Լուսինե Գրիգորյանը, մանրամասնելով ակադեմիական քաղաքի ստեղծման ծրագիրը, նշեց, որ ներկայում քննարկումներ են ընթանում ամենատարբեր ուղղություններով՝ տարածք, ենթակառուցվածքներ, բուհերի միավորում,  առանձին ֆակուլտետների հիմնում և այլն:
«Այս պահին քննարկվում են քաղաքի տարածքի հարցերը, դրան զուգահեռ՝ ֆինանսավորման չափերը: Ակադեմիական քաղաքն իրենց ենթադրում է մի տարածք, որտեղ պետք է գործեն բուհեր, գիտահետազոտական կազմակերպություններ, ինչը հնարավորություն կտա ուսանողներին այնտեղ ապրելու, սովորելու, ստեղծագործելու, հետազոտելու: Դրա համար պետք է համապատասխան ենթակառուցվածքներ լինեն՝ հանրակացարաններ, գրադարաններ, ժամանակակից չափանիշներով հարուստ լաբորատորիաներ, բազմաֆունկցիոնալ լսարաններ, նորարարության և ձեռներեցության կենտրոններ, բիզնես ինկուբատորներ և այլն»,-ասաց Լուսինե Գրիգորյանը:
Արդյո՞ք տեղում կստեղծվեն նոր բուհեր, թե եղած բուհերը միավորման արդյունքում կտեղափոխվեն այդ քաղաք: Հարցին ի պատասխան, նախարարության ներկայացուցիչը նշեց, որ այժմ քննարկվում են բոլոր հնարավոր տարբերակները: Դրանք վերաբերում են ինչպես բուհերի խոշորացմանը, նրանց մասնաճյուղերի հիմնադրմանը, տվյալ տարածքում առանձին ֆակուլտետների ստեղծմանը, այնպես էլ նոր որևէ բուհ ստեղծելուն: Այդ բոլոր հարցերը դեռ քննարկվում են պետական կառավարման շահագրգիռ կողմերի հետ: Քաղաքի տարածքը դիտարկվում է Երևանից դուրս: Այժմ մի քանի տարածքներ պատկան մարմինների ուշադրության կենտրոնում են:
«Այս ընթացքում ուսումնասիրություններ ու վերլուծություններ են կատարվում՝ վերհանելու ոլորտային ուղղությունները, գնահատելու բուհերի, գիտական կազմակերպությունների ներուժը: Քննարկվում են բնագիտամաթեմատիկական, ինչպես նաև ինժեներական, կրթության առաջատար ուղղությունները: Հիմքում լինելու է այն, որ սերտ համագործակցություն ձևավորվի բուհերի ու գիտական կազմակերպությունների միջև, բարձրացվեն գիտական ներուժի հետազոտական կարողություններն ու հմտությունները, նորարարական գաղափարների օգտագործման արդյունավետությունը»,-ասաց Լուսինե Գրիգորյանը:
Նախարարության ներկայացուցիչն ընդգծեց, որ նպատակ է դրված ունենալ որակյալ, մրցունակ կրթություն նաև միջազգային տեսանկյունից: Խնդիր է դրված ստեղծել միջազգայնորեն ճանաչված գիտահետազոտական համալսարան, որն էական դերակատարություն կունենա երկրի տնտեսական զարգացման և տեխնոլոգիական, ինչպես ազգային, այնպես էլ տարածաշրջանային ծրագրերում:
«Նպատակ է դրված նպաստել Հայաստանի տնտեսական մրցունակության, անվտանգության, և պաշտպանունակության բարձրացմանն ու ամրապնդմանը՝ բարձրորակ ինժեներական ներուժի ձևավորման և ինովացիոն գաղափարների ու առաջադեմ տեխնոլոգիաների ստեղծման միջոցով: Նախատեսվում է ստեղծել և իրականացնել երկրի տնտեսության կարիքներին և հասարակության կրթական ու բիոտեխնոլոգիական պահանջմունքներին հնարավորինս համահունչ կրթական ու գիտական ծրագրեր և մատուցել դրանց առնչվող ծառայություններ»,-ասաց Լուսինե Գրիգորյանը:

Инновационные центры, бизнес-инкубаторы: Министерство ОНКС сообщает подробности программы академического городка
Инновационные центры, бизнес-инкубаторы: Министерство ОНКС сообщает подробности
программы академического городка
Государственная программа развития образования до 2030 года, утвержденная правительством предусматривает значительные реформы в сфере высшего образования. Стержнем работы в этом направлении является создание академического городка. Как передает «Арменпресс», начальник Управления высшего и послевузовского профессионального образования Министерства образования, науки, культуры и спорта РА Лусине Григорян, детализируя план создания академического городка, отметила, что в настоящее время ведутся обсуждения по разным направлениям: пространство, инфраструктура, объединение вузов, создание отдельных факультетов и т. д.
«На данный момент обсуждаются вопросы размещения городка, а также объем финансирования. Под академическим городком подразумевается пространство, в котором должны работать университеты и исследовательские организации, что даст студентам возможность жить, учиться, творить, заниматься исследованиями. Для этого должна быть соответствующая инфраструктура: общежития, библиотеки, богатые лаборатории с современными стандартами, многофункциональные классы, Центры инноваций и предпринимательства, бизнес-инкубаторы и т. д. », - представила Лусине Григорян.
Будут ли там создаваться новые вузы, или в результате слияния уже существующие университеты будут перемещены в этот городок? В ответ на вопрос представитель министерства отметила, что сейчас обсуждаются все возможные варианты. Они касаются расширения университетов, создания их филиалов, создания отдельных факультетов, а также нового университета. Все эти вопросы все еще обсуждаются с заинтересованными сторонами государственного управления. Территория городка, возможно, будет за пределами Еревана. Сейчас рассматривается вопрос нескольких областей.
«Проводятся исследования и анализы по выделению отраслевых направлений, оценке потенциала вузов и научных организаций. Обсуждаются ведущие направления науки, математики, а также инженерного образования. Все будет основано на формировании тесного сотрудничества между университетами и научными организациями, повышении исследовательских возможностей и навыков научного потенциала, эффективности использования инновационных идей», - сказала Лусине Григорян.
Представитель министерства подчеркнула, что цель состоит в том, чтобы иметь качественное, и с международной точки зрения, конкурентоспособное образование. Поставлена задача создать международно признанный научно-исследовательский университет, который будет играть существенную роль в экономическом развитии и технологических, как национальных, так и региональных программах страны.
«Цель - способствовать повышению и укреплению экономической конкурентоспособности, безопасности и обороноспособности Армении посредством формирования качественного инженерного потенциала и создания инновационных идей и передовых технологий. Планируется создание и реализация образовательных и научных программ, максимально соответствующих потребностям экономики страны и образовательным и биотехнологическим запросам общества, а также предоставление связанных с ними услуг», - заключила Лусине Григорян.