Ստանիսլավ Զասը Նիկոլ Փաշինյանին տեղեկացրել է ՀԱՊԿ խաղաղապահ զորակազմի առաքելության մանրամասների մասին
Ստանիսլավ Զասը Նիկոլ Փաշինյանին տեղեկացրել է ՀԱՊԿ խաղաղապահ զորակազմի
առաքելության մանրամասների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը հունվարի 7-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահ, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀԱՊԿ մամուլի ծառայությունը:
Գլխավոր քարտուղարը նրան տեղեկացրել է Հավաքական անվտանգության խորհրդի 2022 թվականի հունվարի 6-ի որոշման մանրամասների մասին՝ ուղղված Ղազախստանի Հանրապետությունում իրավիճակի կարգավորմանը:
Ստանիսլավ Զասը նաեւ հայտնել է կազմակերպչական հարցերի լուծման ընթացքի մասին:
Ներկայումս շարունակվում է Ռուսաստանի օդատիեզերական ուժերի տրանսպորտային ինքնաթիռներով խաղաղապահ զորակազմերի տեղափոխումը:
ՀԱՊԿ միացյալ խաղաղապահ ուժերի հիմնական խնդիրներն են պետական եւ ռազմական կարեւոր օբյեկտների պահպանությունը, իրադրության կայունացման գործում Ղազախստանի Հանրապետության իրավակարգի ուժերին աջակցության ցուցաբերումը:

CSTO Secretary General informs Pashinyan about details of peacekeeping mission in Kazakhstan
YEREVAN, JANUARY 7, ARMENPRESS. CSTO Secretary General Stanislav Zas held a telephone conversation today with Prime Minister of Armenia, Chair of the Collective Security Council Nikol Pashinyan, the CSTO press service reports.
The CSTO Secretary General informed Pashinyan about the details of the January 6 decision of the Collective Security Council aimed at solving the current situation in Kazakhstan.
Mr Zas also informed about the process of solving organizational issues.
The transportation of peacekeeping troops via Russian military planes continues.
The main tasks of the CSTO joint peacekeeping forces in Kazakhstan will be to protect state and strategic facilities, provide support to the law enforcement agencies of the country for stabilizing the situation.