44-օրյա պատերազմը ամենալուրջ դասն էր ինձ համար․ գլխավոր դատախազ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 44-օրյա պատերազմի հետ կապված Հայաստանում երկու վարույթ է հարուցվել, որոնք վերաբերվում են ադրբեջանական ագրեսիային, ևս մեկ վարույթ հարուցվել է Լեռնային Ղարաբաղից մարդկանց բռնի տեղահանման հետ կապված։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում այս մասին ասաց գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը։
«Նշածս վարույթները հրապարակային քննարկման ենթակա չեն, որովհետև նախ գաղտնիության ռեժիմ է սահմանված, բացի այդ որոշակի անձանց հետ կապված գործողություններն են իրականացվում, որոնք հրապարակայնացման ենթակա չեն։ Բայց 44-օրյա պատերազմը ամենալուրջ դասն էր ինձ համար՝ որպես Հայաստանի քաղաքացի և հետո նաև որպես գլխավոր դատախազ»,- ասաց Վարդապետյանը։
Գլխավոր դատախազը նշեց, որ այդ դասերից մի քանի հետևություններ է արել։
«Առաջին հերթին զինվորական դատախազության մասով լրջագույն կադրային և պրոֆեսիոնալ գործընթացներ ենք այս պահին իրականացնում։ Ընդլայնում ենք զինդատախազների թվաքանակը և պրոֆեսիոնալացնում ենք, որպեսզի զինդատախազությունը որոշակի պրոցեսների սպասարկու չդառնա, այլ կարողանա անընդհատ արտաքին դիտորդի աչքով պրոցեսներին հետևել։ Նաև կանխարգելման տեսանկյունից զինվորական դատախազությունը պարբերաբար այցելում է զորամասեր, ես ինքս էլ եմ գնում։ Այցելության նպատակը ոչ թե ահաբեկելն է, այլ բացատրելն է, որ ամեն արարք առաջացնում է հետևանք, և մեր նպատակն է, որ բանակում ոչ թե հետևանքները կանխենք, այլ նախականխենք և թույլ չտանք, որպեսզի զինծառայողների մոտ միջանձնային հարաբերությունների պատճառով հանցավոր հետագիծ ձևավորվի։
Բացի այդ, մենք բազմաթիվ միջնորդագրեր ենք ուղարկում։ Ես ինքս պաշտպանության նախարարին յուրաքանչյուր կոռուպցիոն դեպքով գրում եմ»,-ասաց Վարդապետյանը։
Նրա խոսքով՝ 44-օրյա պատերազմի քրեական գործերի մասին շատ չեն լուսաբանում և չեն խոսում, որպեսզի բանակի մարտունակությունը չընկնի և զինծառայողների մոտ բարոյահոգեբանական մթնոլորտի անկում տեղի չունենա։
«Վստահեցնում եմ, որ 44-օրյա պատերազմի բոլոր գործերը, որոնք հատկապես կապված են հրամանատարների կողմից իրենց պարտականությունները չկատարելու հետ, հետևողականորեն ուղարկվում են դատարան և զտվում են այն գործերը, որտեղ բարձրագույն հրամանատարությունը մեղք չունի, և դատախազը նույնիսկ մեղադրական եզրակացությունը չի հաստատում ու թույլ չի տալիս այդ գործն ուղարկել դատարան»,- եզրափակեց Վարդապետյանը։

The 44-day war served as a profound lesson for me - Prosecutor General
YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. Prosecutor General Anna Vardapetyan stated in the National Assembly that two proceedings were launched in Armenia concerning the Azerbaijani aggression during the 44-day war, along with another proceeding regarding the forced displacement of individuals from Nagorno-Karabakh.
"The proceedings I mentioned are not open to public discussion because they are subject to secrecy regulations. Additionally, the actions concerning specific individuals involved are not to be disclosed. However, the 44-day war served as a profound lesson for me, both as a citizen of Armenia and later as the chief prosecutor," stated Vardapetyan.
The Prosecutor General noted that she drew several conclusions from those lessons.
“First of all, we are currently undergoing significant personnel and professional reforms within the military prosecutor's office. We are increasing the number of military prosecutors and enhancing their professionalism so that the military prosecutor's office does not become subservient to particular interests but can instead consistently monitor proceedings with the perspective of an impartial observer.
Also, from a preventative standpoint, the military prosecutor's office regularly conducts visits to military units, which I personally attend. The purpose of these visits is not to intimidate but to convey that every action carries consequences. Our aim within the army is not only to address the consequences but to prevent and deter military personnel from engaging in criminal behavior due to interpersonal relationships.
In addition, we file numerous petitions. Personally, I communicate with the Minister of Defense regarding every corruption case," stated Vardapetyan.