Պուտինն Ալիևի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է ԼՂ հարցին, սահմանային միջադեպերին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սոչիում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը, սահմանային միջադեպերին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՌԴ նախագահը նշել է, որ տարածաշրջանում կայունության ապահովման գործում մեծ դեր ունեն ռուս խաղաղապահները:
«Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման մասին մենք կխոսենք եռակողմ հանդիպման ձևաչափով, մեզ շուտով կմիանա Հայաստանի վարչապետը և մենք կշարունակենք այդ քննարկումը: Ես կարծում եմ, որ այստեղ դերակատարում ունեն մեր խաղաղապահները: Ցավոք, կան խնդիրներ, միջադեպեր, որոնք չեն լինում առանց զոհերի, բայց մենք հենց դրա համար ենք այսօր հավաքվել, որ տեսնենք, թե ինչ է արվել և թե ինչ պետք է արվի ոչ միայն նման դեպքերից խուսափելու համար, այլև հակառակը՝ իրավիճակի հանդարտեցման այնպիսի պայմաններ լինեն, որը թույլ կտա տարածաշրջանում մարդկանց հանգիստ ապրել, երկրներին էլ՝ զարգանալ»,-ասաց Վլադիմիր Պուտինը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում է՝ քաղաք Սոչիում։ Նախատեսված է Հայաստանի վարչապետի, ՌԴ նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի եռակողմ հանդիպումը։ Տեղի է ունենալու նաև ՀՀ վարչապետի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի առանձնազրույցը։

Во время встречи с Алиевым Путин затронул нагорно-карабахский конфликт и приграничные инциденты
ЕРЕВАН, 26 НОЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Президент России Владимир Путин в ходе встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Сочи затронул вопросы урегулирования нагорно-карабахского конфликта и приграничных инцидентов. Как сообщает «Арменпресс», президент России отметил, что российские миротворцы играют большую роль в обеспечении стабильности в регионе.
«Мы поговорим об урегулировании нагорно-карабахского конфликта в формате трехсторонней встречи, скоро к нам присоединится премьер-министр Армении, мы продолжим это обсуждение. Я считаю, что наши миротворцы должны сыграть здесь свою роль. К сожалению, есть проблемы, инциденты, которые не происходят без жертв, но именно поэтому мы сегодня собрались, чтобы посмотреть, что сделано, что нужно делать не только для того, чтобы таких случаев не было, а, чтобы создать такие условия, которые позволят людям в регионе жить в мире, а странам развиваться", - сказал Владимир Путин.
Премьер-министр Никол Пашинян находится с рабочим визитом в Российской Федерации, в городе Сочи. Запланирована трехсторонняя встреча премьер-министра Армении, президента Российской Федерации и президента Азербайджана. Состоится приватная беседа премьер-министра РА и президента России Владимира Путина.