ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Կենսունակ ժառանգություն» ամսագիրն անդրադարձել է հայկական ոչ նյութական մշակութային ժառանգությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 29ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո գործող Հարավարևելյան Եվրոպայի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության Սոֆիայի տարածաշրջանային կենտրոնի նախաձեռնությամբ և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության մասնակցությամբ լույս է տեսել «Կենսունակ ժառանգություն» ամսագրի հերթական` 2021 թ. Համարը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից, նշելով, որ այն նվիրված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 75-ամյակին և ներկայացնում է Հարավարևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանում ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանման մարտահրավերները:
«Ամսագրի ամենամյա թողարկումներն անդրադառնում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2003 թ. «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի շրջանակում կենտրոնին անդամակցող պետությունների ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության տարբեր դրսևորումներին: Ընդարձակ անդրադարձ կա հայկական ոչ նյութական մշակութային ժառանգությանը՝ մասնավորապես ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 75-ամյակի կապակցությամբ Հայաստանի ազգային հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղար Արման Խաչատրյանի խոսքը և Հ. Շարամբեյանի անվան ժողովրդական ստեղծագործության թանգարանի կողմից ներկայացված թեմաներին, որոնք վերաբերում են ասեղնագործուհիներ Անահիտ և Անժելա Աբգարյանների ասեղնագործությանը և «Արար. ազգային մշակույթի պահպանումը, տարածումը, զարգացումն ու հանրահռչակումը Հայաստանի Հանրապետության մարզերում» ծրագրին, ինչպես նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ իրականացված «Լճերը, Նոյի ավանդազրույցը, Հայոց լեռները» ծրագրի շրջանակում պատրաստված 3 անիմացիոն ֆիլմերին»,- գրված է նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Հայաստանը Սոֆիայի կենտրոնին անդամակցում է 2013 թվականից և աշխույժ մասնակցություն ու ներդրում ունի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի այս կենտրոնի հետ տարվող աշխատանքներում, որոնք ուղղված են ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանությանը, փոխանցմանը, տարածմանը, միջմշակութային երկխոսությանն ու միջազգային հանրահռչակմանը։
Այդ շրջանակում Հայաստանի շնորհալի փոքրիկ նկարիչները մասնակցել են նկարչական մրցույթի, երիտասարդ լուսանկարիչների աշխատանքները ցուցադրվել են Սոֆիայում կազմակերպված լուսանկարչական ցուցահանդեսներին, ոլորտի մասնագետները պարբերաբար մասնակցել են ժառանգությանը նվիրված խորհրդաժողովներին, քննարկումներին, վերապատրաստումներին, ինչպես նաև «Կենսունակ ժառանգություն» ամսագրի ամենամյա հրատարակությունների աշխատանքներին։

Журнал ЮНЕСКО «Жизнеспособное наследие» обратился к армянскому нематериальному культурному наследию
По инициативе Софийского регионального центра нематериального культурного наследия Юго-Восточной Европы, действующего под эгидой ЮНЕСКО, при участии Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения вышел в свет очередной номер журнала «Жизнеспособное наследие» 2021 года.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта РА, отмечая, что он приурочено к 75-летию ЮНЕСКО и ставит задачи сохранения нематериального культурного наследия в регионе Юго-Восточной Европы.
«Ежегодные выпуски журнала обращаются к различным проявлениям защиты нематериального культурного наследия государств-членов, сплотившихся вокруг Конвенции ЮНЕСКО 2003 г.: «Об охране нематериального культурного наследия». В номере есть обширное обращение к нематериальному культурному наследию Армении. Помещено выступление генерального секретаря Национальной комиссии Армении Армана Хачатряна по случаю 75-летия ЮНЕСКО. Представлен Музей народного искусства им. Шарамбеяна, работы вышивальщиц Анаит и Анжелы Абгарян. Рассказано о программе «Сохранение, распространение, развитие и популяризация национальной культуры в регионах Республики Армения», реализованной при содействии Министерство ОНКС РА и о 3 анимационных фильмах, снятых в рамках этой программы: «Озера», «Предания Ноя», «Армянские горы».
Армения член Софийского центра с 2013 года. Она активно участвует в работах, проводимых этим центром ЮНЕСКО, которые направлены на сохранение, передачу, распространение нематериального культурного наследия, его популяризацию и межкультурный диалог.
В рамках этого сотрудничества талантливые юные художники Армении принимали участие в конкурсе рисунков, на фотовыставках, организованных в Софии, выставлялись работы молодых фотографов, специалисты сферы периодически участвовали в конференциях, обсуждениях, переподготовках, посвященных наследию, а также в работах ежегодных изданий журнала «Жизнеспособное наследие».