Հայաստանը երբեք չի ներքաշվի ընդդեմ Իրանի դավադրության մեջ. Նիկոլ Փաշինյան
ՎԻԼՆՅՈՒՍ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը երբեք ներքաշված չի եղել և երբեք չի ներքաշվի դավադրության մեջ՝ ընդդեմ Իրանի, որովհետև ՀՀ-ի համար այդ հարաբերությունները չափազանց կարևոր են և Հայաստանը երբեք չենք մոռանա, որ իննսունականների սկզբին Իրանը ՀՀ-ի համար եղել է կյանքի ճանապարհ։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Լիտվա պաշտոնական այցի շրջանակում երկրի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հոկտեմբերի 3-ին կայացած հանդիպմանը։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ նա ըևնդգծել է որ Հայաստանն Իրանի հետ ունի ջերմ հարաբերություններ։ «Նախագահ Ռայիսին պաշտոնը ստանձնել է 2021թ․օգոստոսի, ես էլ ընտրություններից հետո պաշտոնս ստանձնել եմ օգոստոսին, և երկու անգամ հանդիպել ենք: Փաստ, որ ցույց է տալիս, թե ինչքան ենք կարևորում այդ հարաբերությունները: Նորություն չէ, որ կան որոշակի շրջանակներ, որոնց հաջողվում է, ժամանակ առ ժամանակ, Իրանի մամուլում հրապարակել նյութեր, թե Հայաստանը ներգրավված է ինչ- որ դավադրությունների մեջ՝ Իրանի դեմ: Իրանի մեր գործընկերները, վստահ եմ, գիտեն, որ ՀՀ-ն երբեք ներքաշված չի եղել և երբեք չի ներքաշվի դավադրության մեջ՝ ընդդեմ Իրանի, որովհետև մեզ համար այդ հարաբերությունները չափազանց կարևոր են և մենք երբեք չենք մոռանա, որ իննսունականների սկզբին Իրանը ՀՀ-ի համար եղել է կյանքի ճանապարհ։ Սա մի այնպիսի հիմք է մեր հարաբերությունների համար, որ ՀՀ-ն չի կարող դավադրության մեջ ներքաշվել Իրանի հետ»:
ՀՀ վարչապետի խոսքով՝ այլ բան է, որ Իրանի հետ տնտեսական հարբերությունները խոչընդոտվում են պատժամիջոցների պատճառով։ Փաշինյանը նաև ընդգծել է. «ՀՀ-ն երբեք Իրանի դեմ դավարությունների մեջ չի մտնի, և դա այնքան ակնհայտ է, որ դրա մասին նույնիսկ պետք չէ ասել: Հակառակը՝ մենք խոշոր նախագծեր ունենք Իրանի հետ։ Ռայիսիի հետ քննարկումների ժամանակ առաջարկել ենք արագացնել դրանք, մասնավորապես՝ կառուցվում է դեպի Իրան երրորդ բարձրավոլտ էլեկտրագիծը, որը կառուցում է իրականական ընկերության հետ և խնդրում ենք հնարավորինս արագ կառուցել: Հույս ունենք առաջիկայում երկարաձգել գազ էլեկտրաէներգիայի դիմաց գործարքը: Հանդիպումների ժամանակ՝ ես առաջարկել եմ, որ մենք վերադառնանք կամ վերհիշենք որ կար Մեղրիի ջրամբարի և ՀԷԿ-ի շինարարության հարց, որ կարծում եմ, շատ կարևոր է ոչ միայն էներգետիկ այլև ջրային ռեսւորսների համատեղ կառավարման առումով»:
Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց նաև, որ վերջին շրջանում Իրանի հետ երկարատև խնդիրներից են լուծվել։ «Օրինակ՝ Ագարակի պղնձամոլիբդենիային կոմբինատի արտանատեումների հետ կաված խնդիր կար դեպի Արաքս գետ։ Հարցն անընդհատ բարձրացվում էր, և ուրախ եմ արձանագրել, որ այդ հարցը լուծվել է, որովհետև կոմբինատն անցել է փակ ցիկլի և արտանետումներ չի անում: «Գեոպրոմայնինգ» ընկերությունը, ի դեմս որի ունենք գործընկեր, արձագանքեց կառավարության հորդորներին և սա մեզ հնարավորություն տվեց ավելի խորացնել հարաբերությունները նրանց հետ»,- պարզաբանեց ՀՀ վարչապետը:

Armenia will never be involved in any anti-Iran conspiracy – Nikol Pashinyan
YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS. Armenia has never been involved and will never be involved in any conspiracy against Iran, because Armenia extremely values those relations and we will never forget that Iran was the path of life for Armenia in the early 90s, Prime Minister of Amrenia Nikol Pashinyan announced during a meeting with the Armenian community in Lithuania, where he is on an official visit.
The correspondent of ARMENPRESS reports that Pashinyan also emphasized that Armenia has warm relations with Iran. ‘’President Raisi assumed the office in August 2021, and I also assumed my officie in August, following the elections, and we have already met twice. This is a fact showing how much we value our relations. It is not something new that there are certain circles that manage to publish materials in the Iranian press from time to time that Armenia is involved in some conspiracies against Iran. I am confident that our Iranian partners know that the Republic of Armenia has never been and will never be involved in any conspiracy against Iran, because we extremely value those relations and we will never forget that Iran was the path of life for Armenia in the early 90s. This is such a firm ground for our relations that rules our any involvement of Armenia in any anti-Iran conspiracy’’, Pashinyan said.
Pashinyan admitted that the economic relations between the two countries are hampered by economic sanctions. He also emphasized that Armenia will never be involved in any conspiracy against Iran and that’s so obvious that there is no need to even talk about that. “Just the opposite, we have major projects with Iran. During our discussions with Raisi we suggested that they should be accelerated, particularly, the 3rd high-voltage power transmission line is under construction’’, Pashinyan said, adding that the Armenian side hopes to prolong “gas for electriciy’’ contract. ‘’During the meetings I also suggested that we should return to the issue of the construction of Meghri reservoir and HPP, which I think is very important not only in terms of energy, but also in terms of joint management of water resources’’, PM Pashinyan said.