ՀՀ-ն շահագրգռված է ընդլայնել և խորացնել Սլովակիայի հետ համագործակցությունը. Էկոնոմիկայի նախարարություն
ՀՀ-ն շահագրգռված է ընդլայնել և խորացնել Սլովակիայի հետ համագործակցությունը.
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեպտեմբերի 14-ին պաշտոնական այցով Հայաստանում է գտնվելու Սլովակիայի Հանրապետության արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Իվան Կորչոկը: Այցը նպատակաուղղված է երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու խորացմանը, դրանց որակական նոր լիցք հաղորդելուն: Հայ-սլովակյան հարաբերություններն ավանդաբար կրում են բարեկամական և գործընկերային բնույթ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունը տեղեկացնում է, որ Սլովակիան Եվրոպայում Հայաստանի կարևոր գործընկերներից է, և Հայաստանը շահագրգռված է՝ ընդլայնելու և խորացնելու Սլովակիայի հետ համագործակցությունը քաղաքական, առևտրատնտեսական, մշակութային և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր այլ բնագավառներում՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ՝ բազմակողմ ձևաչափերով:
Հայաստանի և Սլովակիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1993թ. հունվարի 14-ին: Սլովակիայում ՀՀ դեսպան Արմեն Պապիկյանը (նստավայրը՝ Վիեննա) 2019թ. դեկտեմբերի 17-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Սլովակիայի Հանրապետության նախագահ Զուզանա Չապուտովային: 2019թ. նոյեմբերի 15-ին Սլովակիայում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս է նշանակվել Բագրատ Հակոբյանը:
2019թ. Սլովակիան որոշում կայացրեց Երևանում Սլովակիայի ռեզիդենտ դեսպանություն հիմնելու վերաբերյալ, որի բացումը տեղի ունեցավ 2020թ․ փետրվարի 24-ին՝ պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Սլովակիայի ԱԳ նախարար Միրոսլավ Լայչակի մասնակցությամբ։ ՀՀ-ում Սլովակիայի Հանրապետության դեսպանն է Միրոսլավ Հաչեկը:
Եվրամիության և ԵՄ անդամ պետությունների հետ հարաբերությունների նոր իրավական հենք հանդիսացող ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը Սլովակիան վավերացրել է 2019թ. հունիսի 4-ին:
2018թ. նոյեմբերի 21-ին Երևանում Հայաստանի և Սլովակիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև անց են կացվել քաղաքական խորհրդակցություններ:
Հայաստանի և Սլովակիայի միջև արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2020թ. կազմել է 17,669.0 հազար ԱՄՆ դոլար: ՀՀ-ից Սլովակիայի Հանրապետություն ապրանքների արտահանումը 2020թ. կազմել է 8312,8 հազ. ԱՄՆ դոլար, ներմուծումը՝ 9356,2 հազ. ԱՄՆ դոլար:
Սլովակիան տնտեսության և բիզնեսի տեսանկյունից Հայաստանը դիտարկվում է որպես հանգույց (hub)՝ դեպի Կենտրոնական Ասիայի շուկաները: Երկու երկրների ապակենտրոնացված համագործակցության շրջանակներում փոխգործակցություն է հաստատվել ՀՀ Արմավիրի մարզի և Սլովակիայի Հանրապետության Տռնավայի երկրամասի միջև: Երևանն ու Բրատիսլավան ունեն եղբայրացման մասին համաձայնագիր:
Սլովակիայի խորհրդարանում գործում է Հայաստանի և Վրաստանի հետ բարեկամական խումբ՝ բաղկացած տարբեր խմբակցություններ ներկայացնող 11 պատգամավորից:
Սլովակիան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում պահպանում է ԵՄ կողմից որդեգրված դիրքորոշումը՝ հակամարտության խաղաղ կարգավորումն իրականացնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո:
2004թ. նոյեմբերի 30-ին Սլովակիայի խորհրդարանը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձև է ընդունել։ Սլովակիան համահեղինակել է ՀՀ կողմից 2013թ., 2015թ. և 2018թ. Ժնևում ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում առաջադրած և հեղինակած «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևը:
Բարձրաստիճան հանդիպումներ և փոխայցելություններ
2020թ. փետրվարին Սլովակիայի Հանրապետության արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակն այցելել է Հայաստան:
2019թ. հունվարին Դավոսի տնտեսական համաժողովի շրջանակներում հանդիպում է տեղի ունեցել ՀՀ վարչապետ Ն. Փաշինյանի և Սլովակիայի վարչապետ Պ. Պելլեգրինի միջև:
ՀՀ ԱԳ նախարար Զ. Մնացականյանը և Սլովակիայի արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Մ. Լայչակը հանդիպել են 2018թ. սեպտեմբերին՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի, 2018թ. դեկտեմբերին՝ ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի, 2019թ. փետրվարին՝ Մյունխենի անվտանգության խորհրդի, 2019թ. սեպտեմբերին՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի, 2019թ. դեկտեմբերին՝ ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի շրջանակներում:

Армения заинтересована в расширении и углублении сотрудничества со Словакией: Министерство экономики
Армения заинтересована в расширении и углублении сотрудничества со Словакией:
14 сентября в Армению с официальным визитом прибудет министр иностранных и европейских дел Словацкой Республики Иван Корчок. Визит направлен на дальнейшее развитие и углубление двусторонних отношений, придание им качественно нового импульса. Армяно-словацкие отношения традиционно дружеские и партнерские. Как передает «Арменпресс», Министерство экономики РА сообщает, что Словакия - один из сильных партнеров Армении в Европе, и Армения заинтересована в расширении и углублении сотрудничества со Словакией в политической, торгово-экономической, культурной и в других сферах, представляющих взаимный интерес, как в двустороннем, так и многостороннем форматах.
Дипломатические отношения между Арменией и Словакией установлены 14 января 1993 году. Посол РА в Словакии Армен Папикян (резиденция в Вене) 17 декабря  2019 президенту Словацкой Республики Зузане Чапутовой вручил верительные грамоты. 15 ноября 2019 г. Баграт Акопян был назначен почетным консулом Республики Армения в Словакии.
Словакия в 2019 г. также решила в Ереване открыть посольство Словакии, которое открылось  24 февраля 2020 году при участии министра иностранных дел Словакии Мирослав Лайчика, находящегося в Армении с официальным визитом. Послом Словацкой Республики в Республике Армения является Мирослав Гачек.
Словакия 4 июня 2019 года ратифицировала Всеобъемлющее расширенное соглашение о партнерстве между ЕС и Арменией, которое является новой правовой основой для отношений со странами-членами ЕС.
21 ноября 2018 года в Ереване прошли политические консультации между министерствами иностранных дел Армении и Словакии.
Внешнеторговый оборот между Арменией и Словакией в 2020 году составил 17 669,0 тыс. долларов США. Экспорт товаров из РА в Словацкую Республику в 2020 г. составил 8312,8 тыс.  долларов США, импорт - 9356,2 тыс. долл. США.
Словакия с точки зрения экономики и бизнеса Армению рассматривает как узел на пути к центральноазиатским рынкам. В рамках децентрализованного сотрудничества двух стран налажено сотрудничество между Трнавским районом Словацкой Республики и Армавирской областью РА. Ереван и Братислава заключили побратимское соглашение.
В Парламенте Словакии действует группа дружбы с Арменией и Грузией, состоящая из 11 депутатов, представляющих разные фракции.
Словакия придерживается позиции ЕС по нагорно-карабахскому конфликту о мирном урегулировании конфликта под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
30 ноября 2004 г. Парламент Словакии принял резолюцию о признании Геноцида армян. Словакия была соавтором резолюций «Предотвращение геноцида», предлагаемых Арменией в Совете по правам человека ООН в Женеве в 2013, 2015 и в 2018 годах
Встречи на высшем уровне и взаимные визиты
Министр иностранных и европейских дел Словацкой Республики Мирослав Лайчик посетил Армению в феврале 2020 года.
В январе 2019 г. в рамках Давосского экономического форума состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Н. Пашиняна с премьер-министром Словакии П. Пеллегрини.
Министры иностранных дел РА З. Мнацаканян и министр иностранных и европейских дел Словакии М. Лайчак встречались в сентябре 2018 года на Генеральной Ассамблее ООН, в декабре 2019 г. на заседании Совета министров ОБСЕ, в феврале 2019 г. на Совете безопасности в Мюнхене, в сентябре 2019 г. на Генеральной Ассамблее ООН, в декабре 2019 г. в рамках встречи Совета министров ОБСЕ.