«Էրազմուս+» ծրագրի մասնակիցները հյուրընկալվել են ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության գրասենյակում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Էրազմուս+» ծրագրի այս տարվա 9 մասնակիցները եվրոպական երկրների բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ մեկնելուց առաջ հուլիսի 21-ին հյուրընկալվել են Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության գրասենյակում, այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ԿԳՄՍ նախարարությունից:
Ուսանողների հետ հանդիպմանը ներկա էին նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, եվրոպական մի շարք երկրների (Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա, Չեխիա, Լեհաստան, Իտալիա և Սլովակիա) դեսպանությունների ներկայացուցիչներ:
Ողջունելով ուսանողներին՝ դեսպան Վիկտորինը ջերմորեն շնորհավորել է նրանց ու նշել, որ դառնալով ծրագրի շահառու՝ երիտասարդներն արդեն իսկ լուրջ հաղթանակ են արձանագրել, ինչը կարող է անձնական կյանքում նորանոր հաջողությունների սկիզբ դառնալ:
«Մենք այսօր հյուրընկալել ենք ձեզ այստեղ, որպեսզի ներկայացնենք, թե ինչպես ձեզ դրսևորեք, ինչպես ինտեգրվեք եվրոպական կյանքին, և չափազանց կարևոր է, որ Եվրոպայում ձեր տեսածն ու սովորածը վերադառնալուց հետո ի նպաստ ձեր երկրի ծառայեցնեք»,- ասել է դեսպանը:
Նա նաև ուսանողներին խորհուրդ է տվել Եվրոպա մեկնելուց առաջ անպայման պատվաստվել, որ ազատորեն կարողանան օգտվել ժամանցի վայրերից ու այլ հնարավորություններից:
«Սիրելի՛ երիտասարդներ, սխալված չեմ լինի, եթե ասեմ, որ սա ձեր կյանքի ամենամեծ ձեռքբերումներից մեկն է, և ցանկալի է, որ Եվրոպայում ամրապնդած ձեր կարողությունները, միջմշակութային հաղորդակցության ձեր հմտությունները ծառայեն նաև Հայաստանի Հանրապետության զարգացմանը»,- դիմելով «Էրազմուս+» ծրագրի այս տարվա մասնակիցներին՝ ասել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքով՝ ծրագիրը երիտասարդներին անհատապես օգտակար լինելուց զատ, միտված է նաև մեր երկրի բարձրագույն կրթության համակարգում բարեփոխումների գործընթացի ամրապնդմանը: ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը հույս է հայտնել, որ կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի ու երիտասարդության ոլորտներում Եվրամիության հետ իրականացվող ծրագրերը շարունակական կլինեն ու տարեցտարի նոր թափ կստանան:
Որպես նաև սփյուռքի կրթական ծրագրերն ու երիտասարդության հարցերը համակարգող փոխնախարար, Ա. Մարտիրոսյանը երիտասարդներին հորդորել է Եվրոպայում գտնվելու ամիսներին այցելել նաև այն բուհեր, որտեղ պետական աջակցությամբ գործում են հայագիտական կենտրոններ, իսկ վերադարձից հետո փոխանցել տպավորությունները:
«Էրազմուս+» ծրագրի համակարգող Լանա Կառլովան նույնպես շնորհավորել է ուսանողներին՝ նշելով, որ հանդիպմանը հրավիրված են նաև նախորդ տարիներին ծրագրին հաջողությամբ մասնակցած հայ երիտասարդներ, որոնց փորձը միջմշակութային հաղորդակցության և վիզաների ստացման գործում կարող է օգտակար լինել: Նա արձանագրել է, որ ծրագրի այս տարվա շահառուներն ավելի հաջողակ են այն առումով, որ հնարավորություն ունեն մասնակցելու նմանօրինակ միջոցառման, ինչը համավարակի պատճառով հնարավոր չի եղել անցկացնել անցած տարի:
Ծրագրի մասնակիցները ներկայացրել են իրենց, ընտրած բուհերն ու ստացել իրենց հուզող հարցերի պատասխանները:

Участники программы «Эразмус +» посетили Офис делегации ЕС в Армении
Как сообщили Арменпресс в Министерстве образования, науки, культуры и спорта перед отъездом в вузы европейских стран 9 участников программы «Эразмус +» этого года  21 июля были приняты в Офисе делегации ЕС в Армении.
Во встрече со студентами участие приняли заместитель министра НОКС Артур Мартиросян, глава представительства ЕС в Армении, посол Андреа Викторин, представители посольств ряда европейских стран (Великобритании, Германии, Чехии, Польши, Италии и Словакии).
Приветствуя студентов, посол Андреа Викторин тепло поздравила их и отметила, что, став бенефициарами программы, молодые люди уже добились серьезной победы, которая может стать началом новых успехов в их личной жизни.
«Мы сегодня пригласили вас сюда, чтобы показать вам, как преуспеть, как интегрироваться в европейскую жизнь. Очень важно, чтобы то, что вы увидите и узнаете в Европе, по возвращении послужило бы вашей стране», - сказала посол.
Она также посоветовала студентам пройти вакцинацию перед отъездом в Европу, чтобы они могли беспрепятственно пользоваться местами развлечений и другими возможностями.
«Дорогие молодые люди, я не ошибусь, если скажу, что это одно из величайших достижений в вашей жизни. Желательно, чтобы ваши способности и навыки межкультурного общения, которые вы приобретете в Европе, послужили бы развитию Республики Армения», - сказал участникам заместитель министра образования и науки Артур Мартиросян.
По его словам, программа полезна не только для молодежи, она направлена и на усиление процесса реформ в системе высшего образования нашей страны. Заместитель министра образования и науки выразил надежду, что программы, реализуемые с Европейским союзом в области образования, науки, культуры, спорта и молодежи, будут постоянными, и с каждым годом будут набирать обороты.
Как заместитель министра по координации образовательных программ и вопросам молодежи в диаспоре Артур Мартиросян призвал молодых людей в Европе посетить университеты, в которых при государственном содействии работают арменоведческие центры, и по возвращении поделиться впечатлениями.
Координатор программы «Эразмус +»  Лана Карлова также поздравила студентов, отметив, что на встречу приглашены и те молодые люди Армении, которые уже успешно участвовали в программе в предыдущие годы, чей опыт в получении межкультурного общения и виз может быть полезен. Она отметила, что в этом году бенефициары программы более успешны, поскольку есть возможность принять участие в таком мероприятии, что в прошлом году из-за пандемии было невозможно.