Փաշինյանը հոգևորականների հայտարարությանն ի պատասխան ընթերցեց 12-րդ Սաղմոսը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանյան եպիսկոպոսների՝ ներքաղաքական զարգացումների վերաբերյալ հայտարարությանն ի պատասխան կարդաց 12-րդ Սաղմոսը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանը քարոզարշավի շրջանակում Նոյեմբերյանում քաղաքացիների հետ հանդիպմանն ասաց. «Այսօր Դիլիջանում արած իմ հայտարարությունը որոշակի արձագանք է առաջացրել մեր հոգևոր դասի շրջանում: Եվ ես ուզում եմ ի պատասխան այդ արձագանքների՝ ձեր առաջ կարդալ իմ ամենասիրած սաղմոսներից մեկը՝ 12-րդ Սաղմոսը»,-ասաց Փաշինյանը:
Այնուհետև նա կարդաց. «Մինչեւ ե՞րբ, Տեր, պիտի մոռանաս ինձ իսպառ, մինչեւ ե՞րբ պիտի շրջես երեսդ ինձնից: Մինչեւ ե՞րբ խռովք ունենամ իմ հոգում եւ ամենօրյա ցավ՝ իմ սրտում: Մինչեւ ե՞րբ թշնամին պիտի բռնանա ինձ վրա: Նայի՛ր եւ լսի՛ր ինձ, Տեր իմ Աստված, լույս տուր, Տեր, իմ աչքերին, որ երբեք մահվան քուն չմտնեմ: Թշնամիս թող չասի, թե հաղթեցի նրան, կամ հալածիչներս ցնծան, եթե սասանվեմ:  Ես ողորմությանդ վրա հույս դրի, Տեր, սիրտս հրճվեց քո փրկագործությամբ. կօրհներգեմ քեզ, Տե՛ր, բարերա՛րդ իմ»:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Ն․Ս․Օ․Տ․Տ․ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի գլխավորությամբ հունիսի 10-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում տեղի է ունեցել Հայաստանի եպիսկոպոսների խորհրդակցություն, որի ընթացքում շոշափվել են մեր հայրենական կյանքի ներկա իրավիճակին առնչված հարցեր: Խորհրդակցության ավարտին ընդունվել էր հայտարարություն:

Пашинян зачитал Псалом 12 в ответ на заявление епископального собрания
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян зачитал 12-й псалом в ответ на заявление армянских епископов о внутриполитической ситуации.
Как сообщает Арменпресс, об этом Пашинян заявил  на встрече с избирателями в Ноемберяне. «Мое заявление, сделанное сегодня в Дилижане, вызвало определенную реакцию среди нашего духовенства. И в ответ на эту реакцию я хочу прочитать перед вами один из моих любимых псалмов - Псалом 12», - сказал Пашинян.
Затем Пашинян прочитал: «Доколе, Господи, будешь забывать меня вконец, доколе будешь скрывать лице Твое от меня? Доколе мне слагать советы в душе моей, скорбь в сердце моем день и ночь? Доколе врагу моему возноситься надо мною? Призри, услышь меня, Господи Боже мой! Просвети очи мои, да не усну я сном смертным; да не скажет враг мой: "я одолел его". Да не возрадуются гонители мои, если я поколеблюсь. Я же уповаю на милость Твою; сердце мое возрадуется о спасении Твоем; воспою Господу, облагодетельствовавшему меня».
Ранее стало известно, что в Первопрестольном Святом Эчмиадзине 10 июня состоялась собрание армянских епископов под председательством Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Его Святейшества Гарегина II. Собрание епископов приняло заявление, в котором, в частности, были затронуты вопросы, связанные с текущим состоянием страны.