Քննչական կոմիտեն բացահայտել է Արևաշող համայնքի բնակչի սպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սպիտակի բժշկական կենտրոնից հունիսի 5-ի ժամը 01:40-ին ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ նույն օրը՝ ժամը 01:20-ին, ձախ ազդրի վերին երրորդականի կտրած-ծակած վերք, ազդրային զարկերակի մկանների փակեղենների վնասումով, զարկերակային արնահոսություն, աջ աճուկափոշտային շրջանի կտրած-ծակած վերք, հեմոռագիկ անեմիկ շոկ, ագոնալ վիճակ, գլխուղեղի ցիլկուլյատոր հիպոքսիա ախտորոշմամբ իրենց մոտ բուժօգնության է տեղափոխվել Արևաշող համայնքի բնակիչ` ծնված 1990թ, ով նույն օրը՝ ժամը 02։30-ին, վիրահատության ընթացքում մահացել է: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
«Նախնական տվյալներով՝ Սպիտակ-Գյումրի մայրուղուց Արևաշող համայնք տանող ճանապարհի սկզբնամասում վիճաբանություն և քաշքշուկ է տեղի ունեցել մի խումբ անձանց և տուժած տղամարդու միջև, որի ժամանակ էլ վերջինս ստացել է նշված վնասվածքները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության Սպիտակի քննչական բաժնում հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ոստիկանության աշխատակիցների հետ համատեղ ձեռնարկված անհետաձգելի և լայնածավալ միջոցառումների արդյունքում պարզվել են դեպքի մի շարք հանգամանքներ, այդ թվում՝ առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով նույն գյուղի բնակիչ է։ Վերջինս ձերբակալվել է՝ համագյուղացուն սպանելու կասկածանքով՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
ՀՀ ՔԿ-ից հայտնում են, որ կատարվել են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ, այդ թվում՝ դեպքի վայրի զննություն, որի ընթացքում հայտնաբերվել են դանակ, կոտրված ապակյա շշի կտորներ, վերցվել են փորձանմուշներ, հարցաքննվել են մի շարք անձինք, առգրավվել են տուժողի և միջադեպին ներկա գտնված անձանց հագուստները, երիտասարդին հասցված մարմնական վնասվածքի բնույթը, առաջացման մեխանիզմը և մի շարք այլ հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն:
Կատարվում է նախաքննություն։
Ձեռնարկվում են միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ:

Следственный комитет раскрыл  убийство жителя общины Аревашох
5 июня из Спитакского медицинского центра в 01:40 часов поступил звонок о том, что в тот же день, в 01:20 часов к  ним  был доставлен житель общины Аревашох  1990 г/р с  колото-резаной  раной верхней трети левого бедра, поясничных мышц бедра, артериальным кровотечением, колото-резаной  раной в правой части паховой области, с геморрагическим анемичным шоком,  в  состоянии агонии,  циклической гипоксии, который  в  тот же.день в 02։30 часа  умер. во время операции.
Об этом «Арменпресс» сообщили в отделе по связям с общественностью Следственного комитета Республики Армения.
«По предварительным данным, в начале дороги, ведущей от трассы Спитак-Гюмри к общине Аревашох, произошла ссора и драка между группой лиц и пострадавшим мужчиной, в ходе которой последний получили названные телесные повреждения», - говорится в сообщении.
Согласно источнику, в ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному в Спитакском  отделе Лорийского областного следственного управления Следственного комитета РА, в результате неотложных и масштабных мер, принятых полицией, был выявлен ряд обстоятельств,  в том числе раскрыта личность совершившего очевидное преступлкние. Последний был задержан по подозрению в убийстве односельчанина по ч. 1 ст. 104 УК РА.
СК  РА сообщает, что проведены другие необходимые судебнно-следственые действия, в том числе осмотр места происшествия, в ходе которого были обнаружены нож, осколки битых стеклянных бутылок, взяты пробы, несколько человек допрошены,   конфискована одежда потерпевшего и присутствующих людей, характер телесных повреждений, нанесенных молодому человеку, механизм возникновения и др.