ԵՄ-ն Հայաստանին և Ադրբեջանին հորդորում է ձեռնպահ մնալ ռազմական ուժի հետագա տեղակայումից և գործողություններից
ԵՄ-ն Հայաստանին և Ադրբեջանին հորդորում է ձեռնպահ մնալ ռազմական
ուժի հետագա տեղակայումից և գործողություններից
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միությունը Հայաստանին և Ադրբեջանին հորդորում է ձեռնպահ մնալ  հետագա ռազմական ուժի տեղակայումից և գործողություններից։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գլխավոր խոսնակ Պիտեր Ստանոն։
«Հայ-ադրբեջանական սահմանում տեղի ունեցող վերջին զարգացումները վտանգավոր և մտահոգիչ են։ Պետք է անհապաղ թուլացնել լարվածությունը։ Եվրոպական միությունը երկու կողմին հորդորում է ձեռնպահ մնալ  հետագա ռազմական ուժի տեղակայումից և գործողություններից։ Բոլոր կողմերը պետք է ետ քաշվեն դեպի մայիսի 12-ից առաջ իրենց զբաղեցրած դիրքերը և երկու կողմերը պետք է ներգրավվեն սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման շուրջ բանակցություններում։ Մենք շարունակում ենք հորդորել Ադրբեջանին առանց հետաձգելու ազատել բոլոր ռազմագերիներին և անազատության մեջ պահվող անձանց։ Մենք ողջունում ենք լարվածությունների թուլացմանը միտված բոլոր ջանքերը, այդ թվում՝ հնարավոր միջազգային դիտորդական առաքելության վերաբերյալ առաջարկները»,- ասվում է ԵՄ գլխավոր խոսնակի հայտարարության մեջ։
Նրա խոսքով՝ ԵՄ պատրաստ է տրամադրել փորձագիտական ներուժ և օգնել սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման աշխատանքների իրականացմանը, ինչպես նաև աջակցել անհրաժեշտ վստահության ամրապնդման մեխանիզմներին՝ առաջ շարժվելու դեպի հարատև խաղաղություն ու բարեկեցություն Հարավային Կովկասում։

EU urges Armenia, Azerbaijan to refrain from further movements and actions by the armed forces
YEREVAN, MAY 28, ARMENPRESS. The European Union urges Armenia and Azerbaijan to refrain from further deployment of military force, ARMENPRESS reports Lead Spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy Peter Stano announced.
"Recent developments on the Armenian-Azerbaijani border are dangerous and worrying. Tensions must be eased immediately. The European Union urges both sides to refrain from further movements and actions by the armed forces. Both sides should withdraw to their pre-May 12 positions; both sides should be involved in border demarcation negotiations. We continue to urge Azerbaijan to release all prisoners of war and detainees
without delay. We welcome all efforts to reduce tensions, including proposals for a possible international monitoring mission," reads the statement of Peter Stano.
According to him, the EU is ready to provide expert assistance, to assist in the implementation of border demarcation and delimitation works, as well as to support the necessary confidence-building mechanisms aimed at moving towards lasting peace and prosperity in the South Caucasus.