Իրանը գետնի վրա ներգրավված է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի կյանքի կոչմանը․ ԱԳ փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը չի տեսնում և չի պատկերացնում որևէ հետքայլ Հայաստան-Իրան հարաբերություններում՝ հաշվի առնելով այդ հարաբերությունների բնույթը և այն շահերը, որոնք երկու երկրներն ունեն տարածաշրջանում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կոստանյանն այս մասին ասաց ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկմանը:
«Չեմ պատկերացնում անգամ որևէ հետքայլ՝ անկախ Հայաստանում կամ Իրանում այդ պահին գործող կառավարությունների կազմից»,- հավելեց նա։
Փոխնախարարի խոսքով՝ Հայաստանը և Իրանը միասին իրականացնում մի շարք տնտեսական և ենթակառուցվածքային խոշոր նախագծեր։ «Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն առաջիններից էր, որ ողջունել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը և այսօր էլ գետնի վրա նրանք ներգրավված են «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի կյանքի կոչմանը։ Սա վերաբերվում է Ագարակ-Քաջարան 32 կմ ճանապարհահատվածին, որը կառուցվում է իրանական ընկերությունների կողմից, Մեղրիի անցակետի արդիականացման աշխատանքները նույնպես իրանական ընկերություն է իրականացնում։ Իրանական ընկերությունները ակտիվորեն մասնակցում են նաև ճանապարհաշինարարական այն տենդերներին, որոնք Հայաստանի Հանրապետությունը հաստատում է»,-եզրափակեց Կոստանյանը։

Iran was among the first to welcome Armenia's "Crossroads of Peace" project - Deputy FM
YEREVAN, JUNE 4, ARMENPRESS.Deputy Minister of Foreign Affairs Vahan Kostanyan does not see and does not imagine any step back in Armenia-Iran relations, given the nature of these relations and the interests that both countries have in the region, Deputy Minister of Foreign Affairs Vahan Kostanyan said during the discussion of the annual report 'On the Execution of the Republic of Armenia 2023 State Budget' at the joint session of the National Assembly Standing Committees.
"I can't even imagine any step back, regardless of the composition of the governments in Armenia or Iran at that moment," he added.
“Armenia and Iran are jointly implementing a number of large economic and infrastructure projects. The Islamic Republic of Iran was one of the first to welcome the "Crossroads of Peace" project and today they are involved in the realization of the "Crossroads of Peace" on the ground.
We are talking about a 32-kilometer section of the Agarak-Kajaran road, which is being built by Iranian companies; the Meghri checkpoint is also being modernized by an Iranian company. The Iranian companies also actively participate in those tenders for the construction of roads, which are approved by the Republic of Armenia,” concluded Kostanyan.