Էկոնոմիկայի նորանշանակ փոխնախարարն ավարտել է Օքսֆորդի համալսարանը
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ` Լևոն Մովսիսյանը նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ։
Լևոն Մովսիսյանը 2011 – 2014 թթ. սովորել է Օքսֆորդի համալսարանում՝ ստանալով գիտությունների դոկտորի (DPhil/PhD) կոչում։ Հետազոտության ուղղությունները՝ սուպրամոլեկուլային քիմիա, Ածխածնի նոր ալոտրոպ ձևեր։
Այսպիսով, վարչապետ Փաշինյանը շարունակում է պաշտոնների նշանակել արտերկրի առաջատար բուհեր ավարտած պրոֆեսիոնալների, որոնք նրա կոչով դիմել են ընդգրկվելու ՀՀ կառավարության կադրային բանկում։
Ծնվել է 1988 թ. մարտի 8, Հայաստանի Հանրապետություն, Շիրակի մարզ, Բենիամին գյուղում։
2011 – 2014 թթ.՝ Գիտությունների դոկտորի (DPhil/PhD) կոչում | Օքսֆորդի համալսարան, Հետազոտության ուղղությունները՝ սուպրամոլեկուլային քիմիա, Ածխածնի նոր ալոտրոպ ձևեր։
2005 – 2010 թթ.՝ Դեղագետի որակավորում | Երևանի պետական բժշկական համալսարան
2026 թվականի սեպտեմբերի 2-ից նշանակվել է ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ։ 2024 թ. հոկտեմբեր – 2025 թ. հունվար՝ Ծրագրի ղեկավար II | ICON Բիոանալիտիկ Լաբորատորիաներ, Ասսեն, Նիդերլանդներ։
Գնահատել է հետազոտությունների համալիր փաստաթղթային փաթեթները՝ ընկերության կորպորատիվ որակի կառավարման համակարգի (QMS), ինչպես նաև միջազգային կարգավորող պահանջների (GLP, GCP, FDA և EMA) շրջանակում՝ ապահովելով դրանց լիարժեք պատրաստվածությունն աուդիտների համար։ 2022 թ. օգոստոս – 2024 թ. օգոստոս՝ Ծրագրերի ղեկավար և ավագ գիտաշխատող | ZoBio, Նիդերլանդներ
Պատասխանատու է եղել միջազգային դեղանյութերի հայտնաբերման ծրագրերի ամբողջական իրականացման համար՝ մի քանի ծրագիր հաջողությամբ տեղափոխելով հետագա փուլեր։
Ղեկավարել է որակի վերահսկման գործընթացների ավտոմատացումն ու թվայնացումը՝ նվազեցնելով ծախսերը և ավելացնելով տվյալների մշակման թողունակությունը։
Ղեկավարել է բազմագործառութային թիմ, համակարգել միջազգային հաճախորդների հետ աշխատանքը, մշակել տեխնիկական առաջարկներ և կառավարել պայմանագրային բանակցությունները, բյուջեներն ու մասնագիտացված գնումները։
2021 թ. նոյեմբեր – 2022 թ. հուլիս՝ Ավագ գիտաշխատող | Symeres, Նիդերլանդներ
Համակարգել է տարբեր ստորաբաժանումների տեխնիկական աշխատանքներն ու ծրագրերի ընթացքը, ինչպես նաև իրականացրել գործելու ազատության (FTO) և մտավոր սեփականության վերլուծություններ՝ հաճախորդների նախագծերի իրավական ու առևտրային ռիսկերը նվազեցնելու համար։
2021 թ. փետրվար – 2021 թ. սեպտեմբեր՝ Խորհրդատու | HVM ընկերություն, Կալիֆոռնիա, ԱՄՆ (հեռավար)
Իրականացրել է ստարտափների տեխնիկական և գիտական հիմքի համապարփակ վերլուծություններ և պատշաճ ուսումնասիրություն (due diligence)՝ ներդրումային որոշումների կայացմանն աջակցելու նպատակով։
2018 թ. սեպտեմբեր – 2020 թ. դեկտեմբեր՝ Գիտաշխատող | Ալբերտայի համալսարան, Կանադա
Ղեկավարել է նոր քիմիական լաբորատորիայի ստեղծումն ու գործարկումը՝ ներառյալ սարքավորումների գնահատումը և գնումը, անվտանգության ընթացակարգերի և տվյալների որակի ստանդարտների ներդրումը։
Նախաձեռնել և ղեկավարել է նոր բաղադրաձևերի մշակման ծրագրեր՝ համակարգելով զուգահեռ իրականացվող վերլուծական փորձարկումներ։
2016 թ. հունվար – 2018 թ. ապրիլ՝ Գիտաշխատող | Շվեյցարիայի դաշնային տեխնոլոգիական ինստիտուտ (ETH Zürich), Շվեյցարիա
Իրականացրել է նոր դեղանյութերի հայտնաբերմանն ու մշակմանը միտված հետազոտություններ և միջազգային կոնսորցիումի շրջանակում համակարգել ծրագրային աշխատանքները, պլանավորումն ու տեխնիկական տվյալները՝ համագործակցելով ակադեմիական խմբերի և F. Hoffmann-La Roche-ի հետ։
2014 թ. նոյեմբեր – 2015 թ. սեպտեմբեր՝ Գիտաշխատող | Օքսֆորդի համալսարան, Միացյալ Թագավորություն
Ընտրվել է ծրագրի առաջատար գիտաշխատող՝ համակարգել է բրիտանական և գերմանական չորս հեղինակավոր համալսարանների մասնակցությամբ միջազգային հետազոտական ցանցի աշխատանքը և ժամանակացույցը՝ ապահովելով նախատեսված արդյունքների ժամանակին և բարձր որակով ստացումը։
CTI ձեռնարկատիրական վերապատրաստման տասնմեկշաբաթյա ծրագիր – «Բիզնես հայեցակարգ» (Մոդուլ 2), STARTUP CAMPUS, Ցյուրիխ, Շվեյցարիա | 2017 թ. Ձեռնարկատիրության 10-շաբաթյա դասախոսական ծրագիր, «Building a Business», Սաիդի բիզնես դպրոց, Օքսֆորդի համալսարան, Միացյալ Թագավորություն | 2012–2013 թթ. Որպես փորձագետ-գնահատող գրախոսել է միջազգային գիտական ամսագրերի համար գիտական հոդվածներ։ | 2012–2020 թթ. Ղեկավարել է շուրջ տասը ասպիրանտների, մագիստրատուրայի և բակալավրիատի ուսանողների գիտահետազոտական նախագծերը։ | 2012–2020 թթ. Գիտահետազոտական այց, Ֆրիդրիխ-Ալեքսանդրի Էրլանգեն-Նյուրնբերգ համալսարան, Գերմանիա | 2012 թ.
Պարգևներ. Oxford-ի Raffy Manoukian կրթաթոշակ, «Լույս» հիմնադրամի կրթաթոշակ, Մենդելեևյան միջազգային օլիմպիադայի բրոնզե մեդալ Տասը միջազգային գիտական հոդվածների հեղինակ և համահեղինակ

Levon Movsisyan has been appointed deputy minister of economy by a decision of Prime Minister Nikol Pashinyan.
The decree was published by the government on Wednesday.
Movsisyan was appointed alongside Tigran Gasparyan, who was also named deputy minister of economy by a separate decision.
Movsisyan, 38, holds a DPhil/PhD from the University of Oxford, where he studied from 2011 to 2014. His research focused on supramolecular chemistry and new allotropes of carbon. He also holds a pharmacist qualification from Yerevan State Medical University, which he earned in 2010.
From October 2024 to January 2025, Movsisyan served as Program Manager II at ICON Bioanalytical Laboratories in Assen, the Netherlands. From August 2022 to August 2024, he was a Program Manager and Senior Scientist at ZoBio in the Netherlands, where he was responsible for international drug-discovery programs and led multidisciplinary teams.
From November 2021 to July 2022, he worked as a Senior Scientist at Symeres in the Netherlands. From February to September 2021, he was a consultant for HVM, a California-based company, working remotely.
From September 2018 to December 2020, Movsisyan was a researcher at the University of Alberta in Canada, where he led the establishment and launch of a new chemistry laboratory and initiated and managed new formulation-development programs.
From January 2016 to April 2018, he was a researcher at ETH Zurich in Switzerland, conducting research focused on the discovery and development of new drug substances and coordinating project work within an international consortium involving academic groups and F. Hoffmann-La Roche.
From November 2014 to September 2015, Movsisyan was a researcher at the University of Oxford, where he coordinated an international research network involving four British and German universities.
He also completed an entrepreneurship training program at STARTUP CAMPUS in Zurich in 2017 and a 10-week entrepreneurship course, “Building a Business,” at Saïd Business School, University of Oxford, in 2012-2013. In 2012, he conducted a research visit at Friedrich-Alexander University Erlangen-Nürnberg in Germany.
Movsisyan has served as a peer reviewer for international scientific journals and supervised the research projects of around 10 PhD, master’s and bachelor’s students between 2012 and 2020.
He has received the Oxford Raffy Manoukian Scholarship and a scholarship from the Luys Foundation, as well as a bronze medal at the International Mendeleev Chemistry Olympiad. He is the author or co-author of 10 international scientific articles.