Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը Լիտվայի նախագահը զորակցության խոսքեր է փոխանցել 44-օրյա պատերազում զոհվածների ընտանիքներին
Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը Լիտվայի նախագահը զորակցության խոսքեր է
փոխանցել 44-օրյա պատերազում զոհվածների ընտանիքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Լիտվայի Հանրապետությունում գտնվող Ազգային ժողովի պատվիրակությունը՝ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորությամբ, հանդիպել է Լիտվայի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդայի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունից:
Ողջունելով հայկական պատվիրակությանը՝ Լիտվայի նախագահը փաստել է, որ այս տարի լրանում է երկու պետությունների միջեւ դիվանագիտական  հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Անդրադառնալով Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին՝ նա կարեւորել է Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացումը, որը սույն թվականի մարտի 1-ին արդեն ուժի մեջ է մտել: Նաուսեդան Արարատ Միրզոյանին է փոխանցել իր զորակցության խոսքերը՝ ուղղված 44-օրյա պատերազմի ընթացքում զոհվածների ու տուժածների ընտանիքներին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը, բարձր գնահատելով երկու երկրների միջեւ առկա երկխոսության մակարդակը, ընդգծել է, որ դրանք հիմնված են փոխադարձ հարգանքի վրա եւ հույս հայտնել, որ համավարակի հաղթահարմանը զուգահեռ կրկին կակտիվանան երկկողմ շփումները: Ներկայացնելով Լեռնային Ղարաբաղի համակարտության շուրջ առկա իրավիճակը՝ Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է վերսկսել բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափով՝ ամրագրելու արցախահայերի ինքնորոշման իրավունքը:

Armenian Speaker of Parliament, his delegation meet with Lithuanian President
YEREVAN, MAY 12, ARMENPRESS. Speaker of Parliament of Armenia Ararat Mirzoyan and his delegation met with Lithuanian President Gitanas Nausėda on the sidelines of their official visit to Lithuania, the Armenian Parliament told Armenpress.
Welcoming the Armenian delegation, the Lithuanian President noted that this year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries. Touching upon the Armenia-European Union relations, he highlighted the ratification of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) which entered into force on March 1, 2021. Mr. Nausėda conveyed his words of condolences to the families of all those killed or wounded during the recent Artsakh war.
Speaker Mirzoyan in his turn thanked the Lithuanian President for the reception, highly valuing the level of dialogue between the two states and stating that they are based on mutual respect. He expressed hope that the bilateral contacts will activate again in line with the fight against the pandemic. Presenting the situation around the Nagorno Karabakh conflict, the Armenian Speaker of Parliament emphasized the need for resumption of negotiations within the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, aimed at enshrining the Artsakh-Armenians’ right to self-determination.