Հանրային վայրերում շուտով կգործեն COVID-19-ի դեմ պատվաստումներ իրականացնող բուժկետեր
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի հանրային վայրերում շուտով կգործեն փոքր բուժկետեր COVID-19-ի դեմ պատվաստումները բնակիչներին ավելի հասանելի դարձնելու համար: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում այս մասին նշեց ամերիկահայ վիրաբույժ, հանրային առողջության մասնագետ Շանթ Շխրտումյանը, ով ՀՀ առողջապահության նախարարության հետ համագործակցության շրջանակում պատվաստումների ծրագրում իրականացնում է փորձի փոխանակում: Մասնագետը տեղեկացրեց, որ ներկայում նախարարությունը, պատվաստումների գործընթացը քաղաքացիներին ավելի մոտեցնելու աշխատանքի շրջանակում, քննարկում է հանրային վայրերում բուժկետեր ունենալու տարբերակը:
«Նման մշակույթ կա նաև ԱՄՆ-ում: Հայաստանում ևս քննարկվում է, և արդեն գործնական քայլեր են իրականացվում այդ ուղղությամբ: Լինի հրապարակ, խոշոր առևտրի կենտրոն, թե փողոց, շուտով կգործեն բուժկետեր: Դրանք կօգնեն, որ բնակիչներն առանց դժվարությունների, խնդիրների ստանան իրենց պատվաստումները: Պատվաստումների հետ կապված բոլոր անհրաժեշտ գործընթացները, որոնք արվում են պոլիկլինիկաներում, կարվեն նաև բուժկետերում»,- ասաց Շանթ Շխրտումյանը:
Մասնագետը նկատեց, որ Հայաստանում COVID-19-ի դեմ պատվաստումների գործընթացը միջազգային միտումներից հետ է ընկնում: Աշխարհի բնակչության 7 տոկոսն արդեն պատվաստվել է, կան երկրներ, ինչպես, օրինակ, Իսրայելը, որտեղ բնակչության պատվաստումների ցուցանիշը մոտ 60 տոկոսի է հասնում: Շանթ Շխրտումյանի խոսքով՝ բոլոր երկրներում էլ կան քննարկումներ, թերահավատություն պատվաստումների հետ կապված, սակայն, շատերը գիտակցում են, որ դա է կարևոր ճանապարհը:
«ԱՄՆ-ում եղավ մի պահ, որ նույնիսկ պատվաստումների հետ կապված հերթեր էին լինում: Եվ ասեմ, որ քաղաքացին պատվաստանյութ ընտրելու հնարավորություն չունի: Այդ պահին ինչ եղավ, դրանով էլ պատվաստվում է: Այսօր Հայաստանում 4 հազար 500 մարդ է պատվաստվել, ինչը ցածր ցուցանիշ է: Թեպետ, ասեմ, որ վերջին շրջանում ակտիվ իրազեկման աշխատանքներն իրենց ազդեցությունը տալիս են, և պատվաստումների գործընթացի ակտիվություն է նկատվում»,- ասաց Շանթ Շխրտումյանը: Վարակի ակտիվ փուլում տեսնում էինք, որ ամեն օր միջինը 20 մահ էր գրանցվում, և եթե պատվաստումների գործընթացն ակտիվ ընթանա, ապա, ըստ մասնագետի, մահացության ռիսկը նկատելի կկրճատվի: Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ պատվաստման արդյունքում ստացված օգուտները մի քանի հարյուր անգամ ավելի շատ են, քան ռիսկերը:
Հայաստանն ունի «Սպուտնիկ V», «Աստրա Զենեկա» և «Կորոնավակ» պատվաստանյութերը: COVID-19-ի դեմ պատվաստումները շարունակվում են հանրապետության ամբողջ տարածքում, առաջնային օղակում` անկախ կցագրման փաստից, շաբաթվա բոլոր օրերին, Հայաստանի և երկրում ապրող օտարերկրյա քաղաքացիների համար: COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութերը 100 %-ով կանխարգելում են մահվան ելքերն ու հիվանդության ծանր ընթացքը: Պատվաստումների շնորհիվ հնարավոր կլինի կոտրել համավարակի շղթան:

В общественных местах скоро будут действовать медпункты, проводящие вакцинацию от COVID-19
Вскоре в общественных местах Армении появятся небольшие медицинские пункты, которые процесс вакцинации от COVID-19 для жителей сделают более доступным. Об этом в пресс-центре «Арменпресс» сообщил американский хирург,  специалист области здравоохранения армянского происхождения Шант Шхртумян, который в рамках сотрудничества с Минздравом Армении проводит программу обмена опытом. Он сообщил, что в настоящее время министерство в рамках работ по большей доступности процесса вакцинации для граждан рассматривает вариант размещения в общественных местах медицинских центров.
“В Соединенных Штатах такая культура есть. Это обсуждается и в Армении, в этом направлении уже предпринимаются практические шаги. Возможно на площадях, в больших торговых центрах или на улицах скоро появятся медицинские пункты. Они помогут жителям без проблем получить вакцины. Все необходимые процедуры, связанные с вакцинацией, которые проводятся в поликлиниках, будут проводиться и в этих медицинских пунктах”, - сказал Шант Шхртумян.
Шхртумян отметил, что процесс вакцинации в Армении отстает от мировых темпов. 7% населения мира уже вакцинировано, есть такие страны, как например, Израиль, где показатель вакцинации достиг почти 60%. По словам Шанта Шхртумяна, во всех странах есть дискуссии и скептицизм по поводу вакцинации, но многие понимают, что это правильный путь.
“В Соединенных Штатах в какое-то время даже были очереди на вакцинацию. Отмечу, что у людей не было возможности выбрать вакцину. Применялась та вакцина, которая была на тот момент. Сегодня в Армении вакцинировано всего 4 500 человек, что является низким показателем. Хотя должен сказать, что недавние активные информационно-просветительские мероприятия начали оказывать влияние, наблюдается активность процесса вакцинации”, - сказал Шант Шхртумян. В активной фазе заражения мы видели, что ежедневно регистрировалось в среднем по 20 смертей, при активном процессе вакцинации, по словам специалиста, риск летального исхода значительно снизится. Исследования показывают, что польза от вакцинации в несколько сотен раз превосходит риски.
В Армении есть вакцины “Спутник V”, “Астра Зенека”, “Коронавак”. Прививки от COVID-19 продолжаются на всей территории страны. Вакцинация проводится в первичных медицинских звеньях, независимо от факта прикрепления, во все дни недели, также и для иностранных граждан, проживающих в Армении. Вакцины COVID-19 на 100% эффективны в предотвращении смерти и тяжелого хода болезни. Вакцинация позволит остановить эпидемическую цепь.