Բաղրամյան պողոտայում մեկնարկել է «Հայրենիքի փրկության շարժման» հանրահավաքը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում Բաղրամյան պողոտայում՝ Ազգային ժողովի շենքի դիմաց մեկնարկել է ընդդիմադիրների՝ «Հայրենիքի փրկության շարժում» նախաձեռնության հանրահավաքը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հանրահավաքն ունի «Ազգ, բանակ, հաղթանակ» խորագիրը:
ՀՅԴ անդամ Գեղամ Մանուկյանը համոզմունք հայտնեց, որ անցնող շաբաթներին բողոքի բոլոր գործողություններում իրենց շարքերը եղել են ամուր, առողջ, տրամադրված են մարտական: Նրա խոսքով՝ իրենց շարքերում կարևոր ներկայություն ունի երիտասարդությունը, որը մղիչ ուժ է: Նա շեշտեց, որ իրենց շարքերի երիտասարդները նվիրված են, հայրենասեր են, պարկեշտ են, սիրում են իրենց պատմությունը:  Մանուկյանի խոսքով՝ նրանց շատերն այնքան համեստ են, որ անգամ չեն էլ ասում, որ կռվել են պատերազմում: «Ուզում ենք այսօրվա հանրահավաքի մի կարևոր մասն ուղղակի տրամադրել նրանց: Իրականում գործ անողը նրանք են, քիչ խոսողը նրանք են, փողոց փակողը նրանք են… »,-ասաց Մանուկյանն ու հավելեց, որ նրանց մի մասը լինելու է նաև հարթակում:
Այնուհետև նա բեմահարթակ հրավիրեց երիտասարդ Սևակ Նազարյանին, որը հանդես եկավ ելույթով: «Մենք արդեն 10 օր է Բաղրամյան պողոտայում այս կարգավիճակում շարունակում ենք մեր պայքարը, գիշեր-ցերեկ, 24-ժամյա ռեժիմով առանց որևէ դժգոհության շարունակում ենք մեր պայքարը»,-ասաց նա ու հավելեց՝ փորձում են կերտել իրենց երազանքների ազատ, անկախ ու միացյալ Հայաստանը:
Ելույթ ունեցավ նաև Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը, որը նշեց, որ այնտեղ է ոչ թե որպես  պալատի նախագահ, այլ որպես ՀՀ մտահոգ, շարքային քաղաքի և նախկին զինծառայող: Նա եկել էր ՀՀ պաշտպանության նախարարության շենքի մոտ կայացած բողոքի ակցիայից, որն  անցկացվում էր՝ ի աջակցություն զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանի:
Շարժման ներկայացուցիչները արդեն քանի օր է վրաններ են տեղադրել Բաղրամյան պողոտայում՝ ԱԺ-ի շենքի և ԳԱԱ-ի շենքի մեջտեղում, ոմանք գիշերում են հենց այնտեղ: Շարժման մեջ ընդգրկված կուսակցությունները, դրան միացած քաղաքացիները պահանջում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը:

На проспекте Баграмяна стартовал митинг Движения «За спасение Отечества».
В Ереване, на проспекте Баграмяна, перед зданием Национального собрания, стартовал митинг оппозиционной инициативы  Движение «За спасение Отечества».
Как передает Арменпресс, слоган митинга  — "Нация, армия, победа!"
Член АРФ Дашнакцутюн Гегам Манукян выразил уверенность, что в последние недели их ряды были сильными, здоровыми и по-боевому настроенными. По его словам, присутствие молодежи в их рядах - это сила, это  движущая сила. Он подчеркнул, что молодые люди в их рядах – люди преданные, патриотичные, порядочные, любят свою историю. По словам Манукяна, многие из них скромны настолько, что даже не говорят, что воевали на войне. «Мы хотим дать им часть времени сегодняшнего митинга. Фактически, эти ребята и есть те, кто больше всех работает, но  меньше говорит, это те, кто закрывает  улицы», - сказал Манукян, добавив, что некоторые из них будут сегодня  на платформе  митинга.
Затем он пригласил на сцену молодого человека - Севака Назаряна, который выступил с речью. «Мы уже 10 дней ведем борьбу на проспекте Баграмяна, днем и ночью, 24 часа в сутки и без какого-либо недовольства», - сказал он, добавив, что они пытаются построить свободную, независимую и единую Армению - Армению своей мечты.
Выступил также председатель Палаты адвокатов Ара Зограбян, который отметил, что находится здесь не как председатель Палаты, а как заинтересованный, бывший военнослужащий и просто как  обычный гражданин Республики Армения. Он пришел с акции протеста у здания Минобороны РА, которая прошла в поддержку начальника Генштаба ВС Оника Гаспаряна.
Представители движения уже несколько дней установили  палатки на проспекте Баграмяна, напротив зданий Национального собрания и Национальной академии наук, некоторые из них и ночуют там. Причастные к движению стороны и присоединившиеся к нему граждане требуют отставки премьер-министра РА Никола Пашиняна.