ԵԽ գլխավոր քարտուղարը Հայաստանում բոլոր կողմերին զսպվածության կոչ է անում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը մեկնաբանել է Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններն ու կողմերին զսպվածության կոչ է արել: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Եվրոպայի խորհրդի կայքը, Բուրիչը նշել է, որ ուշադիր հետևում է Եվրոպայի խորհրդի անդամ Հայաստանում տեղի ունեցող վերջին իրադարձություններին և հանդարտության, զսպվածության և պատասխանատվության կոչ է անում։
«Բոլոր քաղաքական տարաձայնությունները պետք է քննարկվեն և կարգավորվեն խաղաղ ճանապարհով՝ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ բանակցությունների սեղանի շուրջ և ժողովրդավարության ու օրենքի գերակայության սկզբունքներին համապատասխան»,- ասված է Բուրիչի հայտարարության մեջ:
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ ստեղծված իրավիճակում օգնություն ցուցաբերելու համար Եվրոպայի խորհուրդը մնում է Հայաստանի իշխանությունների և քաղաքացիական հասարակության տրամադրության տակ:

Генсек Совета Европы призвала сторон в Армении к сдержанности
Генеральный секретарь Совета Европы Мария Пейчинович-Бурич прокомментировала происходящие в Армении события и призвала стороны к сдержанности. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт Совета Европы,
«Я внимательно следила за последними событиями в стране-члене нашей организации Армении и призываю к спокойствию, сдержанности и ответственности.
Все политические разногласия должны обсуждаться и разрешаться мирным путем, за столом переговоров с участием гражданских представителей общества и в соответствии с принципами демократии и верховенства закона.
Совет Европы остается в распоряжении властей Армении и гражданского общества для оказания помощи в этом отношении».