Առաջարկում եմ մեխանիզմ, որով լսվի բոլորի ձայնը. ՀՀ վարչապետն արտահերթ ընտրությունների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իշխանության ճակատագիրը պետք է որոշի ժողովուրդը, և ժողովրդի կամարտահայտությունն ի ցույց դնելու ձևերից մեկը խորհրդարանական ընտրություններն են: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Պետրոս Ղազարյանին տված հարցազրույցում:
«Ես առաջարկում եմ մեխանիզմ, որով լսվի բոլորի ձայնը, և այդ ձայների հարաբերակցությունը լինի կշռելի և չափելի: Եվ, ըստ էության, սա հանրային համերաշխություն ձևավորելու մի մեխանիզմ է: Ի վերջո, ինչի՞ մեջ է բանավեճը: Բանավեճը հետևյալի մեջ է՝ ո՞վ պետք է որոշի իշխանության ճակատագիրը: Իմ, և Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ նախանշված կանխավարկածն այն է, որ իշխանության ճակատագիրը պետք է որոշի ժողովուրդը»,-նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հարցին, թե ինչ-որ կարևորագույն բաներ փոխվելու են մինչև ընտրություններ՝ Ընտրական օրենսգիրք, Սահմանադրություն, կայուն մեծամասնություն, տոկոսներ, վարչապետ Փաշինյանը նշեց, որ նաև դա պետք է դառնա քննարկման թեմա: Նրա խոսքով, այսօր կա խորհրդարանական մեծամասնություն, որով կարող են այդ հարցերը լուծել, քննարկել, «Իմ քայլը» խմբակցության ներսում գալ համաձայնության և լուծել։
«Բայց մենք ուզում ենք, որ նաև այդ թեմաներով լինի քննարկում, և մենք լսենք տեսակետներ: Բովանդակային քննարկում ունենանք ամեն ինչի մասին: Այսքան ժամանակ ես ո՜չ լրագրողների, ո՜չ որևէ մեկի հետ զրույցում չեմ խուսափել որևէ հարցից, որևէ հարցի պատասխանելուց: Մարդիկ պնդում են, որ դավաճան է, վանկարկում են և ինձ մեղադրում են դավաճանության մեջ, ես ասում եմ՝ շատ լավ, պատրաստ եմ առերեսվել այդ մեղադրանքի հետ։ Թող մարդիկ որոշեն, ժողովուրդը որոշի՝ դավաճա՞ն եմ, թե՞ դավաճան չեմ: Ի՞նչ է, ես խուսափո՞ւմ եմ որևէ մեղադրանքից: Ընտրական օրենսգի՞րք՝ շատ լավ, ես իմ պատկերացումներն ունեմ, թե ինչպիսին դա պետք է լինի, թող մյուսներն էլ ասեն՝ ինչ պատկերացումներ ունեն։ Առաջին հերթին խորհրդարանական ուժերը, իհարկե, բայց նաև մյուս ուժերն էլ թող ասեն՝ ի՞նչ պատկերացում ունեն»,-հավելել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Everyone’s voice must be heard – Pashinyan on potential early election
YEREVAN, DECEMBER 28, ARMENPRESS. The fate of the government should be determined by the people, and one of the ways of displaying the people’s expression of will is parliamentary elections, Prime Minister Nikol Pashinyan said in a primetime interview to Public TV’s Petros Ghazaryan.
“I am proposing a mechanism whereby everyone’s voice will be heard, and the correlation of these voices will be quantifiable and measurable. And, essentially, this is a mechanism of forming public solidarity. After all, what is the dispute about? The dispute is the following – who should decide the government’s fate. My presumption, and the presumption outlined by the Constitution, is that the people should determine the fate of the government,” Pashinyan said.
Asked whether or not changes will be implemented until early elections – Electoral Code, Constitution, stable majority, percentages – the PM said this should also become subject of discussion.
He said the parliament majority could solve these issues within the ruling faction. “But we want discussions to take place over these topics, and we want to hear out all viewpoints. We want to have substantial discussions about everything. For all this time, I haven’t avoided answering any question neither from reporters nor anyone else. People claim I am a traitor, they are chanting and accusing me of treason, and I am telling them all right, I am ready to face this accusation. Let the people decide whether or not I am a traitor. Am I avoiding any accusation? Electoral Code? Very well, I have my perception on how it should be, let others also say their perceptions. First of all the parliamentary forces, but of course the other forces should also voice their perceptions,” Pashinyan said.