«Ավրորա»-ն հստակեցնում է Արցախի բնակիչներին մարդասիրական օգնություն տրամադրելու կարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ավրորա» միջազգային մարդասիրական նախաձեռնությունը շարունակում է հստակեցնել Արցախի այն բնակիչներին մարդասիրական օգնություն տրամադրելու կարգն ու չափանիշները, որոնք տուժել են պատերազմի ընթացքում եւ հիմա գտնվում են Արցախի կամ Հայաստանի տարածքում: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի հանրային կապերի բաժնից։
«Հիշեցնենք, որ info@auroraprize.com էլ. հասցեին նախագծերի հայտերի ընդունումը բաց է նոյեմբերի 18-ից, եւ այս ընթացքում արդեն 130-ից ավելի հայտ է ստացվել: Հինգ նախագիծ արդեն հաստատվել է, սկսվել է դրանց ֆինանսավորումը՝ ընդհանուր 30.050 ԱՄՆ դոլար: Այս փուլում «Ավրորան» որոշում է կայացրել աջակցել տեղերում աշխատող բարեգործական, ինչպես նաեւ պետական եւ ոչ կառավարական կազմակերպություններից ստացված հայտերին, որոնք զբաղվում են Հայաստանի եւ Արցախի բնակիչներին օգնություն տրամադրելով:
«Ավրորան» նաեւ հստակեցնում է Արցախի Մարտակերտի շրջանի յոթ բնակավայրերի բնակիչների օգնության ծրագրում արված փոփոխությունները, որոնք ստիպված էին անհապաղ լքել իրենց տները: Այս կապակցությամբ որոշում է կայացվել նրանց տեղավորել հենց Արցախի Մարտակերտի շրջանում, համաձայնեցված 10.000 ԱՄՆ դոլարի աջակցությունը կուղղվի ոչ թե տրանսպորտային եւ լոգիստիկ խնդիրների լուծմանը, այլ կենսական նշանակության մարդասիրական աջակցությանը, որի տեսակն այժմ հստակեցվում է:
Մինչեւ նոյեմբերի 20-ի ավարտը կհայտարարվեն հաստատված նոր նախագծերը, որոնք ուղղակիորեն աջակցում են Արցախի բնակչությանը: Հայտերի ընդունումը շարունակվում է info@auroraprize.com էլեկտրոնային հասցեով»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

«Аврора» уточняет порядок предоставления гуманитарной помощи жителям Арцаха
Международная гуманитарная инициатива «Аврора» продолжает работу по уточнению критериев и системы предоставления помощи жителям Арцаха, пострадавшим во время войны и находящимся сейчас на территории Арцаха или Армении. Об этом сообщили Арменпресс в пресс-службе фонда IDeA.
"Напомним, что прием заявок на адрес info@auroraprize.com был открыт 18 ноября, и в течение этого периода было получено уже более130 заявок. Были подтверждены и начался процесс финансирования первых 5 заявок на общую сумму 30 050 долларов. На данном этапе «Аврора» приняла решение поддерживать заявки помощи, полученные от благотворительных организаций, работающих на местах, а также от государственных и неправительственных учреждений, занимающихся предоставлением помощи гражданам в Армении и Арцахе.
«Аврора» также уточняет о внесении изменений в программу помощи жителям семи сел Мартакертского района Арцаха, которые были вынуждены покинуть свои дома в экстренном порядке. В связи с тем, что было принято решение об их размещении внутри Мартакертского района Арцаха, согласованная помощь в размере 10 000 долларов будет направлена не на транспорт и логистику, а на жизненно важную гуманитарную помощь, характер которой сейчас уточняется.
До конца дня 20 ноября будет объявлен список новых подтвержденных проектов прямой помощи жителям Арцаха. Прием заявок продолжается по адресу info@auroraprize.com", - говорится в сообщении фонда