Իլհամ Ալիև, բազմաթիվ լրագրողներ կան, որոնք կհաստատեն` դուք ստում եք. «Bild»-ի թղթակից
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանական հեղինակավոր «Bild» պարբերականի գլխավոր խմբագրի տեղակալՓոլ Ռոնժեյմերն արձագանքել է Ալիևի այն հայտարարությանը, թե իբր Ադրբեջանի կողմից Ստեփանակերտի խաղաղ բնակչությանը թիրախավորելու մասին լրագրողների հրապարակումներն ապատեղեկատվություն են: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Ռոնժեյմերը «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում շեշտել է, որ Ալիևը ստում է:
«Bild»-իգլխավոր խմբագրի տեղակալը կիսվել է BBC-ի թղթակից Օրլա Գուերինի գրառմամբ, որտեղ վերջինը մեջբերում է իր հետ հարցազրույցում Ալիևի այն խոսքերը, թե BBC-ի թղթակցի՝ սեփական աչքով տեսածը «ֆեյք նյուզ է»:Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Արցախի խաղաղ բնակիչներին թիրախավորելու փաստերը «ֆեյք» անվանելու Ալիևի խոսքերը քննադատության ալիք են առաջացրել Արցախում կատարվածն իրենց աչքով տեսած միջազգային ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների մոտ:Սոցիալական ցանցերը հեղեղված են Ալիևին խայտառակող գրառումներով:
Not only BBC knows that the President is telling lies, once again. We were on the ground for two weeks, saw shelling of civilian areas almost every day and every night. @azpresident , there are many many reporters who can prove: You are lying! https://t.co/P1RoDC9FTa
— Paul Ronzheimer (@ronzheimer) November 9, 2020
«Ոչ միայն BBC-ն գիտի, որ նախագահը ևս մեկ անգամ ստում է: Մենք այնտեղ ենք եղել երկու շաբաթ շարունակ, տեսել ենք, թե ինչպես են գրեթե ամեն օր ու ամեն գիշեր թիրախավորվում քաղաքացիական բնակավայրերը:Իլհամ Ալիև, բազմաթիվ լրագրողներ կան, որոնք կհաստատեն` դուք ստում եք»,- գրել է Փոլ Ռոնժեյմերը:
BBC-ին տված հարցազրույցում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ապատեղեկատվություն է որակել ոչ միայն հայկական կողմի փաստերը, այլև հեղինակավոր BBC-ի՝ Ստեփանակերտում աշխատող թղթակցի և Human Rights Watch կազմակերպության մանրամասն փաստագրված վկայություններն այն մասին, որ ադրբեջանական կողմը կասետային և այլ տեսակի զինատեսակներով թիրախավորում է Արցախի խաղաղ բնակչությանը:

Ильхам Алиев, есть много журналистов, которые подтвердят, что вы лжете: Корреспондент “Bild”
Журналист авторитетного немецкого издания “Bild” Пол Ронжеймер отреагировал на заявление Алиева о том, что публикации журналистов об обстрелах мирного населения Степанакерта со стороны Азербайджана являются дезинформацией. Как передает «Арменпресс», Ронжеймер в своем микроблоге в Twitter отметил, что Алиев лжет.
Журналист “Bild” поделился записью корреспондента BBC Орлы Гуерини, в которой она приводит слова Алиева, в  интервью, данном ей о том, что увиденное  корреспондентом BBC собственными глазами является “фейк ньюзом”. Слова Алиева о том, что Вооруженные силы Азербайджана факты обстрела мирных жителей Арцаха назвали “фейковыми”, вызвали волну критики у представителей международных СМИ, видевших происходящее в Арцахе своими глазами.
“Уже не только BBC знает, что президент еще раз  солгал. Мы были там в течение двух недель, видели почти каждый день и каждую ночь как мишенями становились гражданские объекты. Ильхам Алиев, есть много журналистов, которые докажут, что вы лжете”, - написал Пол Ронцхаймер.
Алиев назвал дезинформацией факты не только армянской стороны, но и корреспондента авторитетного BBC в Степанакерте, Human Rights Watch, свидетельствующие о нападениях Азербайджана на мирное население Арцаха с применением кассетных видов оружия и других.