Հանձնարարել էին գրավել գյուղը և կենդանի ոչ ոքի չթողնել. ՔԿ-ն հրապարակել է վարձկանի հարցաքննությունից հատված
Հանձնարարել էին գրավել գյուղը և կենդանի ոչ ոքի չթողնել. ՔԿ-ն հրապարակել է
վարձկանի հարցաքննությունից հատված
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեն հրապարակել է ձերբակալված ազգությամբ արաբ  Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացի Մուհհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերի հարցաքննությունից մեկ հատված: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի տրամադրած տեսանյութում սիրիացին պատմում է, թե Սիրիայում որտեղ է բնակվել, ինչպես են այնտեղ սկսվել հավաքագրումները:
«Աբու Հուսեյն 23 անունով անձն ասաց, որ պետք է մեկնենք Քիլիս քաղաքի հարակից տարածք, որտեղ տեղակայված է տարբեր խմբավորումների հրամանատարական կազմը: Երկու օր անց մեզ տեղափոխեցին այլ վայր, որտեղ ներկա էր Սուլեյման Շահ խմբավորման գլխավոր հրամանատար Աբու Համշա մականունով անձը»,-նշել է նա: Սիրիացին պատմել է, որ ընտրվել է 250 անձ, նրանց բաժանել են խմբերի: Քիլիս քաղաքը գտնվում է Սիրիայի ու Թուրքիայի սահմանագծում: Նա տեղեկացրել է, որ այդ քաղաք հասել են ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի 17-ին: Այնուհետև, ըստ հրահանգի, ոտքով ուղևորվել են դեպի Թուրքիա:
«Թուրքիայի անցակետում սահմանապահները մեզ ոչինչ չասացին, ոչ մի հարց չտվեցին: Իրենք հաստատ տեղյակ էին, որ մեզ պետք է թույլատրեին անցնել: Սահմանը մեզ անցկացրել է Աբու Համշա անունով հրամանատարը: Հետո հանդիպեցինք Թուրքիայի ոստիկանության պարեկային ծառայություն իրականացնող ոստիկանական մեքենաների, սակայն մեզ կրկին ոչինչ չեն ասել: Այնտեղ կային ավտոբուսներ, որոնցով էլ մեզ տեղափոխեցին քաղաքացիական օդանավակայան: Մեկ ժամ թռիչքից հետո ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել Թուրքիայի մեկ այլ օդանավակայանում»,-նշել է նա: Նրանց դիմավորել են ավելի քան 50 թուրք զինվորականներ: Այնտեղ նրանք նստել են Ադրբեջանի դրոշը կրող քաղաքացիական ինքնաթիռ: Հոկտեմբերի 18-ին առավոտյան ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել Ադրբեջանում, որտեղ դիմավորել են զինվորականներ: Սիրիացին պատմում է, որ նրանք տեղափոխվել են Ադրբեջանի ռազմական օբյեկտներից մեկը, որտեղ համազգեստ ու զենք են տրամադրվել: Տեղում կային Թուրքիայի զինված ուժերի զինծառայողներ, որոնք հիմնականում կցված էին հրետանային միջոցներին:
«Մեզ ասացին, որ կռվելու ենք հայերի դեմ: Առավոտյան 200 հոգով ավտոմեքենայով գնացել ենք մոտ 100 կմ տարածք: Տեղում բաժանվել ենք խմբերի և նշանակվել է ղեկավար: Հանձնարարել էին գրավել մոտակա հայկական գյուղը և այնտեղ կենդանի ոչ ոքի չթողնել: Հարձակման ժամանակ ես վիրավորվեցի, խնդրեցի օգնել, սակայն ոչ ոք չօգնեց»,-ասաց նա՝ ավելացնելով, որ Աբու Համշան ասել էր՝ ով վախկոտ է, թող հաբեր խմի: Հայերի դեմ կռվելու համար խոստացվել էր ամսական 2 հազար դոլար:
ՀՀ քննչական կոմիտեի քրեագիտական վարչությունում շարունակվում է Արցախի Հանրապետության շփման գծի ողջ երկայնքով Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից սանձազերծված և վարվող ագրեսիվ պատերազմի, միջազգային ահաբեկչության, զինված ընդհարումների ժամանակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ կատարելու, զինված ընդհարման ժամանակ հանցավոր հրաման արձակելու, վարձկանության դեպքերով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։
Հոկտեմբերի 31-ին վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածի, 390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով և 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված առերևույթ հանցավոր արարքների կատարման կասկածանքով Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացի Մուհհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերը ձերբակալվել է:

YEREVAN, NOVEMBER 1, ARMENPRESS. The Armenian Committee of Investigations released the video from the questioning of Mihirab Muhammad Al Shayir, the Syrian militant who was recruited as a mercenary and sent to Azerbaijan to fight against Artsakh.
“A man named Abu Hussein 23 told me that we must go to an area near the town of Kilis, where the command of various rebel groups is located. Two days later we were taken to another location, where the chief commander of the Suleyman Shah Brigade, a man with the nom de guerre Abu Hamsha was located,” Al Shayir said.
He said that 250 rebels were chosen and divided into groups.
He said they reached Kilis, a town on the border between Syria and Turkey, on October 17, 2020. They were then ordered to cross into Turkey on foot.
“At the Turkish border checkpoint the border guards didn’t say anything, they didn’t ask us anything. They definitely knew that they had to let us through. The commander by the name of Abu Hamsha led us through the border. Then we came across a Turkish police patrol cruisers, and again they didn’t say anything. We were taken to a civilian airport on buses. Around an hour later the plane landed in another Turkish airport,” he said.
There, they were met by more than 50 Turkish soldiers, who gave them Azeri military fatigues. On October 18, their airplane bearing the Azeri flag landed in Azerbaijan and the fighters were taken to a military facility where again Turkish military officers, mostly gunners, were stationed.
“We were told that we would fight against Armenians. In the morning, with around 200 others we were driven for nearly 100 kilometers. We were divided into groups and a commander was appointed. We were ordered to capture the nearby Armenian village and kill everywhere there. I was wounded during the attack, I asked for help but my troops abandoned me,” he said, adding that commander Abu Hamsha had told them to take drugs if they were afraid. The fighters were promised a 2000-dollar monthly payment.
On October 31, the Armenian authorities placed Al Shayir underarreston charges of international terrorism, gross violations of international humanitarian law norm during armed conflicts (murder, attacking civilians, indiscriminate attacks), and his participation in a military conflict as a mercenary.