Հակառակորդը հոկտեմբերի 5-ին ունեցել է կենդանի ուժի 300 կորուստ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 5-ին Արցախի և Ադրբեջանի շփման գծում մարտական գործողությունների ընթացքում հայկական կողմը ոչնչացրել է Ադրբեջանի 300 զինծառայողի և ոչ զինծառայողի` ահաբեկչի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հոկտեմբերի 6-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Առավոտվա տվյալների համաձայն` հակառակորդն ունեցել է 300 սպանված` զինծառայող և ոչ զինծառայող` ահաբեկիչներ: Հակառակորդն ունեցել է նաև 11 միավոր զրահատեխնիկայի, 2 ուղղաթիռի, 2 ԱԹՍ-ի կորուստ»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
Արծրուն Հովհաննիսյանը հավելեց, որ հակառակորդի այսօր ունեցած կորուստների տվյալները կհրապարակվեն հոկտեմբերի 7-ի առավոտյան:
Առկա են հաստատված տեղեկություններ, որ Ադրբեջանի զինուժի կազմում հայկական կողմի դեմ մարտերի մեջ են նաև Սիրիայից Թուրքիայի միջոցով բերված վարձկաններՖրանսիայի նախագահ Մակրոնը հաստատել է, որ տիրապետում է լուրջ փաստերի այդ մասին. ջիհադիստները կապեր ունեն «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման հետ: Վարձկանների ներգրավվածության մասին փաստերի է տիրապետում նաև Ռուսաստանը: Այդ մասին հայտարարել է նաև աղբյուրը ԱՄՆ Պաշտպանության նախարարությունիցՍիրիայի նախագահ Բաշար Ալ-Ասադը նշել է, որ Դամասկոսը կարող է հաստատել՝ Թուրքիան Սիրիայից Ղարաբաղ է ուղարկել ջիհադիստների:

Azerbaijan lost 300 soldiers and terrorists in one day – military
YEREVAN, OCTOBER 6, ARMENPRESS. During the clashes on Artsakh-Azerbaijan contact line, the Azerbaijani side suffered 300 manpower losses, including soldiers and terrorists, ARMENPRESS reports representative of the MoD Armenia Artsrun Hovhannisyan said on October 6.
‘’According to the morning information, the adversary has suffered 300 manpower losses, including soldiers and terrorists. 11 armored vehicles, 2 helicopters and 2 UAVs have also been destroyed’’, he said.
Hovhannisyan said that today’s losses of the Azerbaijani side will be published tomorrow.
The Armenian side has reported 240 military casualties and 21 civilians. Azerbaijani army has suffered over 3500 manpower losses and hundreds of armored vehicles and UAVs, dozens of warplanes and helicopters, as well as a number of Smerch and TOS-1A systems. Artsakh’s Defense army has neutralized the military airport of Ganja, from where Turkish and Azerbaijani warplanes kept military and civilians settlements of Armenia and Artsakh under bombardment.