Միջազգային հանրությունը Թուրքիային պետք է ստիպի դուրս գալ Հարավային Կովկասից. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը միջազգային հանրությանը կոչ արեց դատապարտել Արցախի և Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի և Թուրքիայի սանձազերծած ագրեսիան և ստիպել Թուրքիային` դուրս գալ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Փաշինյանն ասաց Россия-1 հեռուստաալիքի «60 րոպե» հաղորդման ընթացքում:
«Թուրքիան ներառված է այս գործընթացում: Մեր հավաստի տեղեկություններով` Թուրքիայի ռազմական ինստրուկտորները և բարձրաստիճան սպաները այժմ գտնվում են Ադրբեջանի հրամանատարական կետերում և տեղ-տեղ, նույնիսկ, ղեկավարում են ռազմական գործողությունները: Միջազգային մամուլում բազմաթիվ հրապարակումներ են եղել այն մասին, որ Թուրքիան Սիրիայի տարածքից վարձկանների է տեղափոխում և տեղակայում Ադրբեջանի տարածքում` Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության դեմ պատերազմին մասնակցելու համար: Կա տեղեկություն, որ արդեն Ադրբեջանի բնակավայրերից մի քանիսում բախումներ են տեղի ունեցել այդ վարձկանների և տեղացի բնակիչների միջև, որովհետև վարձկանները փորձում են շարիաթի կանոններ մտցնել այդ գյուղերում: Նրանք մտնում են խանութներ և ստիպում, որ դրանք դադարեցնեն ալկոհոլի վաճառքը և այլն»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետն, անդրադառնալով այսօր Հայաստանի տարածքում թուրքական F-16 կործանիչի կողմից հայկական ինքնաթիռի խոցմանը, նշեց, որ այդ դեպքը ևս մեկ ապացույց է` հակամարտությունում Թուրքիայի ուղղակի մասնակցության:
«Ակնհայտ է, որ հիմա և' Հայաստանի, և Լեռնային Ղարաբաղի հայերը գտնվում են Թուրքիայի անմիջական վտանգի տակ: Թուրքիան առիթ է փնտրում այս հակամարտությունում առավել լայնամասշտաբ ներգրավվելու համար: Իրենք առիթ են փնտրում, որպեսզի իրենց զորքերը տեղափոխեն Նախիջևան: Ունենք տեղեկություն, որ այնտեղ արդեն առկա են թուրքական բանակի որոշ ստորաբաժանումներ: Օգոստոսից թուրքական զորքերի մի մասը գտնվում է Ադրբեջանում, նրանք համատեղ զորավարժություններ են իրականացրել»,- նշեց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ հենց այդ զորավարժությունների ընթացքում է նախապատրաստվել Արցախի և Հայաստանի նկատմամբ ռազմական գործողությունը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ հաշվի առնելով 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված հայոց ցեղասպանությունը, հայ ժողովուրդն այս պատերազմը դիտարկում է, որպես էքզիստենցիալ վտանգ:
«Հայաստանը պետք է օգտագործի ինքնապաշտպանվելու իր իրավունքը: Միջազգային հանրությունը պետք է վճռականորեն դատապարտի Ադրբեջանի և Թուրքիայի ագրեսիան, պարտադրի, որ Թուրքիան դուրս գա ընդհանրապես այս տարածաշրջանից, որովհետև այստեղ նրա ներկայությունը կարող է հետագայում ընդլայնել այս պատերազմի շրջանակները: Պարտադրի, որպեսզի Ադրբեջանը դադարեցնի մարտական գործողությունները»,- ասաց վարչապետը:
Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանն ակտիվ հրետակոծություն է սկսել: Հրետակոծվում են նաև խաղաղ բնակավայրերը, դպրոցները, այդ թվում մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով Արցախում ընդհանուր առմամբ զոհվել է 4 քաղաքացի՝ 2 երեխա, 1 կին և 1 տղամարդ: Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն թիրախավորել է նաև ՀՀ զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, որի արդյունքում Վարդենիսի շրջանում սպանվել է 1 քաղաքացիական անձ և այրվել է քաղաքացիական ավտոբուս` Ադրբեջանի ԶՈՒ-ին պատկանող ԱԹՍ-ի հարվածից: Հայկական Զինուժն ունի 80 զոհ և շուրջ 120 վիրավոր տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներով։ ՀՀ-ում և Արցախում հայտարարվել է ռազմական դրություն և ընդհանուր զորահավաք։ Արցախի ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված գործողությունների արդյունքում, ճշտված տեղեկություններով, ադրբեջանական կողմն ունի մարդկային ավելի քան 400 կորուստ: Հակառակորդը կորցրել է 50 անօդաչու թռչող սարք, 6 ուղղաթիռ, 80 զրահատեխնիկա, 1 ինքնաթիռ, 82 ավտոտրանսպորտ:

YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan urged the international community to condemn the aggression unleashed by Azerbaijan and Turkey against Armenia and Artsakh and force Turkey to abandon the region of South Caucasus, ARMENPRESS reports Pashinyan told Russia-1 TV.
''Turkey is involved in this process. According to our verified information, Turkish military instructors and high-level officers are now in Azerbaijani command posts and in some cases even control the military operations. There have been numerous reports in international media that Turkey transports and deploys mercenaries from Syria in Azerbaijan for participating in the military operations against Artsakh and the Republic of Armenia. There is information that there have already been clashes between the mercenaries and Azerbaijani locals in some of the Azerbaijani settlements, because the mercenaries try to introduce Sharia law in those villages. They enter shops and force to stop selling alcohol'', Pashinyan said.
Referring to the destruction of an Armenian SU-25 jet by a Turkish F-16 fighter jet, the PM noted that this is another prove of the direct participation of Turkey in the conflict.
''It's obvious that now the Armenians of both Armenia and Artsakh are under Turkish threat. Turkey is seeking an opportunity to expand its involvement in the conflict. They are seeking an opportunity to move their troops to Nakhichevan. We have information that there are already some units of the Turkish army there. Part of the Turkish army has been in Azerbaijan since August, they carried out joint military excersises'', Pashinyan said, adding that during those exercises the military operations against Artsakh and Armenia were planned.
Nikol Pashinyan emphasized that considering that Ottoman Empire carried out the Armenian Genocide in the beginning of the 20th century, the Armenian people view this war as an existential thereat.
''Armenia will use its right to self-defense. The international community should decisively condemn the aggression of Azerbaijan and Turkey, force Turkey to abandon this region, since its presence here can expand the geography of this war in the future. The international community should also force Azerbaijan to stop military operations'', the PM said.
84 servicemen were killed and nearly 120 were wounded in Artsakh from the Azerbaijani attack. 4 civilians, including 2 children have been killed. On September 29 Turkish F-16 fighter jet destroyed Armenian SU-25 jet in the Armenian air space.
According to the latest data, the Azerbaijani side has suffered nearly 400 human losses as a result of its aggression. The Artsakh side has destroyed a total of 6 Azerbaijani attacking helicopters, 50 UAVs, 85 armored equipment including tanks, 82 vehicles and 1 aircraft. On September 29 the Defense Army informed about more losses at the Azerbaijani side, including 11 UAVs and 17 tanks.