ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարը կոչ է արել դադարեցնել Արցախի ուղղությամբ ընթացող մարտական գործողությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը կոչ է արել անհապաղ դադարեցնել Արցախի ուղղությամբ ընթացող մարտական գործողությունները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ կազմակերպության պաշտոնական կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ ասված է, որ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարը խիստ անհանգստացած է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում շփման գծի երկայնքով ռազմական գործողությունների նոր վերսկսմամբ և դատապարտում է ուժի կիրառումը, ցավում քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի և կորուստների համար։
Գլխավոր քարտուղարը կողմերին վճռականորեն կոչ է արել անհապաղ դադարեցնել մարտական գործողությունները, թուլացնել լարվածությունը և անհապաղ վերադառնալ կառուցողական բանակցություններին: Նա խոսելու է ինչպես Ադրբեջանի նախագահի, այնպես էլ Հայաստանի վարչապետի հետ։
Գլխավոր քարտուղարը վերահաստատել է իր լիակատար աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կարևոր դերին և կոչ է արել կողմերին սերտորեն համագործակցել նրանց հետ՝ առանց նախապայմանների երկխոսության շուտափույթ վերսկսման համար:

UN Secretary General calls on stopping military operations in Artsakh direction
YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARՄENPRESS. UN Secretary General António Guterres urged to immediately cease the military operations in the direction of Artsakh, ARMENPRESS reports the statement issued in the official website of the Organization says that the UN Secretary General is extremely concerned over the fresh resumption of hostilities along the line of contact in the Nagorno-Karabakh conflict zone and condemns use of force, regrets the loss of life and the toll on the civilian population.
The Secretary-General strongly calls on the sides to immediately stop fighting, de-escalate tensions and return to meaningful negotiations without delay, adding that the he will speak to both the President of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia.
The Secretary-General reiterated his full support for the important role of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Minsk Group Co-Chairs and urged the sides to work closely with them for an urgent resumption of dialogue without preconditions. .
The Armenian side has destroyed 4 Azerbaijani helicopters, 36 tanks and  infantry fighting vehicle, 27 UAVs and 2 military engineering vehicles. Azerbaijan has also suffered 200 human losses. In addition, the Defense Army units have captured 11 Azerbaijani armored vehicles.