ՊԵԿ օպերատիվ-ծառայողներին կտրամադրվի մարտական զենք
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը փոփոխություններ է նախաձեռնում «Զենքի մասին» ՀՀ օրենքում: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, համապատասխան նախագիծն ընդունվեց գործադիրի նիստում:
Ըստ հիմնավորման, փոփոխությունները պայմանավորված են ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեին մարտական զենքի տրամադրման անհրաժեշտությամբ, որը նախատեսվում է օգտագործել օպերատիվ-ծառայողական խնդիրների լուծման համար:
««Օպերատիվ-հետախուզական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի 4-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ կետի համաձայն՝ օպերատիվ-հետախուզական գործունեության նպատակներն են, ի թիվս այլ նպատակների, մաքսանենգության, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության մաքսային սահմանով տրանսպորտային միջոցների ապօրինի տեղափոխման խափանումն ու բացահայտումը», - նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ։

Оперативным служащим КГД будет выдано боевое оружие
Правительство Армении вводит изменения в Закон Республики Армения “Об оружии”. Как сообщает «Арменпресс», соответствующий проект был принят на заседании правительства.
Согласно обоснованию, изменения обусловлены необходимостью предоставления боевого оружия сотрудникам Комитета государственных доходов Армении для использования при решении оперативно-служебных задач.
“Согласно пункту 6 части 1 статьи 4 Закона Республики Армения “Об оперативно-розыскной деятельности”, целями оперативно-розыскной деятельности, в числе других, являются и пресечение и раскрытие контрабанды, а также незаконного перемещения транспортных средств через таможенную границу Республики Армения”, - отмечено в обосновании проекта.