Հանրապետության տոնը մեր պետական տոնացույցի կարևորագույն օրերից է․ Փաշինյանի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հանրապետության տոնի առիթով։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասված է․
Այսօր նշում ենք Հանրապետության տոնը, որը մեր պետական տոնացույցի կարևորագույն օրերից է: Այն նախ խորհրդանշում է հայոց պետականության վերականգնումը, որ շուրջ 400 տարվա ընդմիջումից հետո, 1918 թվականի մայիսի 28-ին՝ Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի ճակատամարտերից հետո տեղի ունեցավ Հայաստանի առաջին Հանրապետության հիմնադրմամբ:
Այս օրը խորհրդանշում է նաև ժողովրդական իշխանության հաստատումը Հայաստանում, որովհետև 1918 թվականի մայիսի 28-ին ունեցանք մի պետական կարգ, որտեղ օրենսդիր և գործադիր իշխանությունը ձևավորվում է ժողովրդի ընտրությամբ, որտեղ ժողովուրդն է իշխանության աղբյուրը և կրողը, պետության հիմնադիրը և ինքնիշխանը: Սա է հանրապետության գաղափարաբանությունը, որ 1918 թվականին մեր իրականության մեջ հաստատվեց առաջին անգամ: Ժողովրդի՝ որպես իշխանության բարձրագույն կրողի հաստատումը շրջադարձային կետ է մեր պատմության համար, և խորքային այս հայեցակարգը սեփական ձեռքերով սեփական ազատությունը, անվտանգությունը, բարեկեցությունը կառուցելու հնարավորության մասին է: Հանրապետությունն այն մասին է, որ ժողովուրդը սեփական ճակատագիրը տնօրինելու, ինքն իր ապրելու կանոնները սահմանելու և դա անելու ինքնիշխանությունը սերնդեսերունդ փոխանցելու հայտ է ներկայացնում:
Սա չափազանց հավակնոտ և պատասխանատու առաքելություն է, որը հնարավոր չէ իրականացնել, եթե պետության հիմնադրմամբ նրա հարատևությունն ապահովելուն ուղղված մտածողության նոր բանաձևեր չեն ձևավորվում:
Առաջին Հանրապետությունը չունեցավ այսպիսի հայեցակարգային խնդիրներ լուծելու ո՛չ ժամանակ, ո՛չ հնարավորություն: Այսօր մենք ունենք այդ ժամանակը և հնարավորությունը: 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանի Հանրապետությունը կանգուն մնաց հենց մտածողության նոր ձևերի ուրվագծման շնորհիվ, որոնք մեզ հնարավորություն տվեցին նորովի ընկալել իրականությունը և իրականության վրա ազդելու մեր հնարավորությունները:
Մտածողության այդ նոր ձևերն ու դիտանկյուններն ակնհայտ են դարձնում, որ անընդհատ փոփոխվող աշխարհում անընդհատ փոփոխվելու ու զարգանալու, մարտահրավերներին և նպատակներին հարմարեցված որոշումներ կայացնելու կարողությունն է պետության հարատևության ապահովման բանաձևը, կենսունակ լինելու գրավականը:
Մեր կառավարությունը հենց այս մեթոդով է առաջնորդում Հայաստանի Հանրապետությունը, այն ըմբռնմամբ, որ կենսունակ լինել նշանակում է ի վիճակի լինել պահպանել և զարգացնել պետականությունը, ինքնությունը, արժեքները, ի վիճակի լինել կառուցել ազատություն, անվտանգություն, բարեկեցություն:
Իրական Հայաստանի ռազմավարությունը հենց սրա մասին է: Բայց նաև նրա մասին է, որ ազատությունը բավարար չէ՝ հարկավոր է արդարություն, անվտանգությունը բավարար չէ՝ հարկավոր է խաղաղություն, բարեկեցությունը բավարար չէ՝ հարկավոր է երջանկություն, կենսունակությունը բավարար չէ՝ հարկավոր է կենսախնդություն:
Զգուշավոր, դժվար, բայց ընթանում ենք հենց ա՛յս ճանապարհով: Շատերի կարծիքով դանդաղ ենք ընթանում: Իրականում և ողջամտորեն արագը դանդաղն է, բայց առանց ընդհատումների: Մենք ընթանում ենք առանց ընդհատումների և հորիզոնում տեսնում ենք բաղձալի նպատակը:

Republic Day is one of the most important days of our state calendar - Pashinyan
YEREVAN, MAY 28, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message on the occasion of the Republic Day.
Today we celebrate the Republic Day, which is one of the most important days of our state calendar. Firstly, it symbolizes the restoration of Armenian statehood, which, having been interrupted for 400 years, was restored on May 28, 1918 after the battles of Sardarapat, Bash Aparan and Gharakilisa with the establishment of the first Republic of Armenia.
This day also symbolizes the establishment of people's power in Armenia, because on May 28, 1918, we had a state system where the legislative and executive power is formed by the people's choice, where the people are the source and bearer of power, the founder and sovereign of the state. This is the ideology of the republic, which was established in our reality for the first time in 1918.
The establishment of the people as the supreme bearer of power is a turning point in our history, and this deep concept concerns the possibility of building one’s own freedom, security, and prosperity with one’s own hands. A republic is a people's claim to the right to control their own destiny, set their own rules of life, and pass on that sovereignty from generation to generation.
This is an extremely ambitious and responsible mission that cannot be realized if new concepts are not formed to ensure the longevity of the state.
The First Republic had neither the time nor the opportunity to solve such conceptual problems. Today we have the time and the opportunity. After the 44-day war of 2020, the Republic of Armenia survived because of the formation of new thinking models that allowed us to gain a new understanding of reality and our ability to influence it.
These new ways of thinking and new perspectives make it obvious that in a constantly changing world, the ability to constantly change and develop, to make decisions in accordance with challenges and goals, is the formula for ensuring the longevity of the state, the key to its viability.
Our government governs the Republic of Armenia using precisely this method, understanding that to be viable means to be able to preserve and develop statehood, identity, values, and to be able to build freedom, security, and prosperity.
This is exactly what the Real Armenia strategy is about. But also that freedom is not enoughyou need justice, security is not enough you need peace, prosperity is not enough you need happiness, vitality is not enough you need cheerfulness.
Careful, difficult, but we are going exactly in this way. According to many, we are moving slowly. Actually and reasonably fast is slow but without interruptions. We are moving forward without interruption and see our cherished goal on the horizon.