Հաստատվել է 25-րդ ծրագիրը. աջակացություն կտրամադրվի զբոսաշրջային տրանսպորտային ընկերություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը հաստատել է կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման քսանհինգերորդ միջոցառումը, որի նպատակը զբոսաշրջության ոլորտը սպասարկող տրանսպորտային ընկերություններին աջակցելն է։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նշված տրանսպորտային ընկերություններին կտրամադրվի 2020 թվականի ապրիլի 1-ից սկսած չվճարված տոկոսագումարների 75 տոկոսի փոխհատուցման միջոցով աջակցություն, որը կնպաստի վերջիններիս վարկային պարտավորությունների կատարմանը՝ իրենց գործունեության շարունակականությունն ապահովելու, ինչպես նաև զարգացման նպատակով ձեռքբերված վարկի դիմաց գրավի առարկա հանդիսացող գույքը պաշտպանելու համար։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից մշակված միջոցառման շահառու են տնտեսական գործունեության H49.3, H49.42 և N79 դասակարգիչները հայտարարագրած տրանսպորտային ոլորտի՝ միկրոձեռնարկատիրության սուբյեկտ չհանդիսացող այն տնտեսվարողները, որոնք.
• ստեղծվել են մինչև 2019 թվականի հունվարի 1-ը,
• կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 23-րդ միջոցառումից օգտվելու հայտ չեն ներկայացրել,
• 2019 թվականի իրացման շրջանառության առնվազն 50 տոկոսը ձևավորվել է հետևյալ պատվիրատուների անկանխիկ վճարումների արդյունքում՝
.զբոսաշրջային գործակալություններ և օպերատորներ, տեղերի ամրագրում և
. զբոսաշրջության ոլորտի այլ ծառայություններ մատուցող տնտեսվարողներ,
. կացության կազմակերպում իրականացնող տնտեսվարողներ, օտարերկրյա բանկային հաշվից վճարում իրականացրած քաղաքացիներ, կամկազմակերպություններ։
• ունեցել են բարվոք վարկային պատմություն, այսինքն՝ ըստ ԱՔՌԱ տեղեկատվության՝ 2019 թվականի ընթացքում չեն ունեցել 30 օր և ավելի ժամկետով ժամկետանց վարկային պարտավորություններ
• ներկայացրել են բանկի կամ վարկային կազմակերպության կողմից տրված գրավոր հաստատումն այն մասին, որ վարկը տրամադրվել է մինչև 2020 թվականի մարտի 31-ը ներառյալ՝ տրանսպորտային միջոց ձեռք բերելու նպատակով,
• ներկայացրել են բանկի կամ վարկային կազմակերպության կողմից տրված գրավոր հաստատումն այն մասին, որ աջակցության շահառու ճանաչվելու դեպքում վարկի մայր գումարի մարումները կհետաձգվեն առնվազն մինչև 2021 թվականի ապրիլ ամիսը։
Փոխհատուցումը տրամադրվում է մինչև 2021 թվականի մարտ ամիսը ներառյալ։
Տնտեսվարողները անհրաժեշտ փաստաթղթերին կարող են ծանոթանալ և դիմումը լրացնել՝ այցելելով ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կայքէջ հետևյալ հղումով՝

Утверждена 25-я программа: содействие будет оказано туристическим транспортным компаниям
Правительство Республики Армения утвердило 25-е мероприятие по нейтрализации экономических последствий эпидемии COVID-19, цель которой - содействие транспортным компаниям, обслуживающим туристический сектор. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении информации и общественных связей Министерства экономики.
Транспортным компаниям будет выплачена компенсация 75% невыплаченных процентов, начиная с 1 апреля 2020 года, что поможет им выполнить свои кредитные обязательства, а также защитит их имущество, заложенное по кредиту на развитие.
Бенефициарами мероприятия, разработанного Министерством экономики Республики Армения, являются субъекты хозяйствования транспортного сектора, заявленные классификациями экономической деятельности H49.3, H49.42 и N79, которые не являются субъектами микропредприятий, которые:
• Созданы до 1 января 2019 г.;
• Не подавали заявки на  23-е мероприятие нейтрализации экономического воздействия COVID-19;
• Не менее 50% товарооборота которых, в 2019 году сформировано за счет безналичных расчетов следующих клиентов;
• Туристические агентства и операторы, бронирование
• Предприятия, оказывающие другие услуги в сфере туризма
•  Предприниматели, организующие проживание, граждане, осуществляющие платежи со счета в иностранном банке
•  Имели хорошую кредитную историю, т.е. в 2019 году у них не было просроченных кредитных обязательств на 30 дней и более
•  Представили письменное подтверждение от банка или кредитной организации о том, что кредит на покупку транспортного средства был предоставлен до 31 марта 2020 года включительно
•  Представили письменное подтверждение от банка или кредитной организации о том, что в случае признания получателем содействия, погашение основной суммы кредита будет отложено как минимум до апреля 2021 года.
Компенсация предоставляется до марта 2021 года включительно.
Предприятия могут ознакомиться с необходимыми документами заполнить заявку, посетив сайт Министерства экономики Республики Армения по следующей ссылке.