Կանադայի վարչապետը շնորհավորել է Հայաստանի անկախության տոնի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի անկախության տոնի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն:
«Այսօր մենք միանում ենք Կանադայում հայ համայնքին, աշխարհի հայերին՝ նշելու Հայաստանի անկախության 29-րդ տարեդարձը: Կանադան արևմտյան առաջին երկրներից էր, որ ճանաչեց Հայաստանի անկախությունը՝ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելով 1992 թվականին: Այդ ժամանակվանից ի վեր, երկու երկրների միջև հարաբերությունները կառուցվել են ընդհանուր արժեքների վրա և միայն ամրացել են»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է Կանադայի վարչապետը:
Ջասթին Թրյուդոյի խոսքով՝ հայկական ծագում ունեցող ավելի քան 60 հազար կանադացի ամեն օր կարևոր ներդրում է ունենում երկրում: Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանն ու Կանադան սերտորեն համագործակցում են միջազգային կառույցներում՝ ՄԱԿ-ում, Ֆրանկոֆոնիայում:
«2018 թվականին ես Հայաստանում էի, և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ քննարկել ենք երկկողմ հարաբերություններն ավելի ամրապնդելու ուղիները: Մենք ակնկալում ենք խորացնել մեր գործընկերությունը մի շարք կարևոր ոլորտներում»,-նշել է Ջասթին Թրյուդոն:

YEREVAN, SEPTEMBER 21, ARMENPRESS. Prime Minister of Canada Justin Trudeau has issued a congratulatory statement on September 21 on the Armenian Independence Day.
“Today, we join Armenian communities in Canada and around the world to celebrate the 29th anniversary of Armenia’s independence,” Trudeau said in the statement published by his office.
“Canada was one of the first Western countries to recognize Armenia’s independence, establishing diplomatic relations in 1992. Since then, the relationship between our two countries, built upon shared values and strong people-to-people ties, has only grown stronger. More than 60,000 Canadians of Armenian descent make important contributions to our communities and our country every day.
“Armenia and Canada work closely together in international organizations, including the United Nations and La Francophonie. In 2018, I was able to visit Armenia and discuss, with Prime Minister Pashinyan, ways to further strengthen our bilateral relationship. We look forward to deepening our partnership in important areas like gender equality and women’s empowerment, trade and investment, and climate change for the benefit of the people in both our countries.
“On behalf of the Government of Canada, Sophie and I wish everyone celebrating a happy Independence Day.”