Գամալեյայի կենտրոնում մեկնաբանել են օքսֆորդյան պատվաստանյութի շուրջ ստեղծված իրադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ն.Ֆ.Գամալեյայի անվան համաճարակաբանության եւ մանրԷաբանության ազգային հետազոտական կենտրոնում (ՀՄԱՀԿ) ճիշտ են համարում կորոնավիրուսի դեմ AstraZeneca-ի օքսֆորդյան պատվաստանյութի փորձարկումները դադարեցնելու մասին որոշումը, քանի որ կամավորներից մեկի մոտ առաջացած բարդությունները շատ լուրջ Էին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասել Է ինստիտուտի առաջատար մասնագետ Ֆյոդոր Լիսիցինը:
Ավելի վաղ Reuters գործակալությունը, վկայակոչելով տեղեկացված աղբյուրների, հաղորդել Էր, որ AstraZeneca դեղագործական ընկերության՝ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի փորձարկումներն ԱՄՆ-ում դեռեւս չեն վերսկսվել դրանց դադարեցումից հետո, որը պայմանավորված Է Մեծ Բրիտանիայից կամավորներից մեկի վիճակի վատթարացմամբ:
Նա նշել Է, որ կամավորի մոտ իսկապես շատ լուրջ բարդություններ են առաջացել՝ մկանների ատրոֆիայի հետ կապված խնդիր, միոպատիա: «Դա շատ Է մեծ տագնապ Է առաջացրել բոլոր հետազոտողների շրջանում, որոնք աշխատում են պատվաստանյութի վրա»,-հավելել Է նա:
AstraZeneca-ի պատվաստանյութը, որը մշակվում Է Օքսֆորդի մասնագետների հետ միասին, օգոստոսին ԱՄՆ-ում անցել Էր փորձարկումների երրորդ փուլին: Ընկերությունը պատվաստանյութը մշակում Է կապիկների ադենովիրուսային վեկտորների հիման վրա, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Центре Гамалеи прокомментировали ситуацию вокруг оксфордской вакцины
В НИЦ эпидемиологии и микробиологии им.Н.Ф. Гамалеи считают верным решением о приостановке испытаний оксфордской вакцины от коронавируса AstraZeneca, так как осложнения у добровольца оказались очень серьёзными, сказал ведущий специалист института Федор Лисицин.
Ранее агентство Рейтер со ссылкой на осведомленные источники сообщило, что испытания вакцины от коронавируса фармкомпании AstraZeneca пока еще не возобновились в США после приостановки, вызванной ухудшением состояния одного из добровольцев в Великобритании,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Он отметил, что у добровольца возникли действительно очень серьёзные осложнения - это проблема с атрофией мышц, это миопатия, которая возникла в месте инъекции. "Это очень сильно переполошило всех исследователей, работавших над вакциной", - добавил он.
Вакцина AstraZeneca, разрабатываемая вместе со специалистами Оксфорда, в августе перешла к третьей фазе испытаний в США. Компания разрабатывает вакцину на основе аденовирусных векторов обезьян.