Վիկտոր Համբարձումյանի գաղափարն ապրում է. մեկնարկել է Բյուրականի միջազգային ամառային դպրոցը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Բյուրականյան 7-րդ միջազգային ամառային դպրոցը», որը մեկնարկել է սեպտեմբերի 7-ին և կշարունակվի մինչև սեպտեմբերի 11-ը, կրում է «Աստղագիտութունը և տվյալների գիտությունը» խորագիրը։ Այս տարի պանդեմիայի պատճառով դպրոցն անցկացվում է առցանց, որը, սակայն, հնարավորություն է ստեղծել որոշակիորեն ապահովել նաև հանրության մասնակցությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Դպրոցը նախատեսված է երիտասարդ աստղագետների, աստղագիտության ոլորտում սովորող մագիստրատուրայի և ասպիրանտուրայի ուսանողների, ինչպես նաև բակալավրիատի վերջին կուրսում սովորող անձանց համար։ Դպրոցի աշխատանքային լեզուն անգլերենն է։
Ամառային դպրոցի շրջանակներում մասնակիցները հնարավորություն ունեն ունկնդրելու աստղագիտական շրջահայությունների, աստղագիտական տվյալների թվայնացման, աստղաինֆորմատիկայի, վիրտուալ աստղադիտարանների և մի շարք այլ թեմաների վերաբերյալ դասախոսություններ, որոնք ներկայացվում են աշխարհի տարբեր երկրների մասնագետների կողմից (ԱՄՆ, Գերմանիա, Իտալիա, Ռուսաստան, Ուկրաինա, Չինաստան, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ և, իհարկե, Հայաստան)։
Նման դպրոց ունենալու նախաձեռնությունը պատկանում է Վիկտոր Համբարձումյանին, ով 1987թ-ին Բյուրականում միջազգային երիտասարդական դպրոց կազմակերպելու առաջին փորձն արեց, որը ԽՍՀՄ փլուզման հետևանքով, ցավոք, շարունակական բնույթ չունեցավ։
Միայն 2006թ-ին ԲԱ ներկայիս տնօրեն Արեգ Միքայելյանի ջանքերով և Հայկական աստղագիտական ընկերության (ՀԱԸ) նախաձեռնությամբ Բյուրականում հնարավոր եղավ հիմնադրել միջազգային ամառային դպրոցների շարք (Byurakan International Summer Schools – BISS)։ Բյուրականյան միջազգային ամառային դպրոցն անցկացվում է 2 տարին մեկ և դասվում է աստղագիտական կարևորագույն դպրոցների շարքին։

Идея Виктора Амбарцумяна жива: стартовала Международная летняя школа Бюракана
Бюраканская VII Международная летняя школа стартовала 7 сентября и продлится до 11 сентября. Она проходит под названием - “Астрономия и наука о данных”. В этом году из-за пандемии школа проводится онлайн, что, однако, создает определенную возможность обеспечить и участие общественности.
Как передает «Арменпресс», школа предназначена для молодых астрономов, студентов магистратуры и аспирантуры, обучающихся в области астрономии, а также для лиц, обучающихся на последнем курсе бакалавриата. Рабочий язык школы - английский.
В рамках Летней школы участники имеют возможность прослушать лекции по астрономии, оцифровке астрономических данных, астронавтике, виртуальным обсерваториям и другим темам, которые представляют специалисты разных стран мира:  США, Германии, Италии, России, Украины, Китая, Объединенных Арабских Эмиратов и, конечно, Армении.
Инициатива создания такой школы принадлежала Виктору Амбарцумяну, который в 1987 году предпринял первую попытку организации в Бюракане международной молодежной школы, которая, к сожалению, в результате распада СССР не приобрела продолжительный характер.
Только в 2006 году усилиями нынешнего директора Арега Микаеляна и по инициативе Армянского астрономического общества (ААО) в Бюракане удалось организовать ряд Международных летних школ (Byurakan International Summer Schools - BISS). Бюраканская Международная летняя школа проводится раз в два года и входит в число важнейших астрономических школ.