Սահմանադրական մարմինները երկամսյա ժամկետում կներկայացնեն ՍԴ դատավորների թեկնածուներին․ Բադասյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սահմանադրությամբ նախատեսված է երկամսյա ժամկետ Սահմանադրական մարմիններին սահմանադրական դատարանի թեկնածուներ առաջադրելու համար։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե Ազգային ժողովի նախագահ Արարար Միրզոյանի կողմից Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքի ստորագրումից հետո ինչ հաջորդող քայլեր են սպասվում։
«Սահմանադրությամբ նախատեսված է երկամսյա ժամկետ սահմանադրական մարմինների՝ սահմնադրական դատարանի թեկնածուներ առաջադրելու համար, և այդ երկամսյա ժամկետը հոսում է, ինչը նշանակում է, որ Սահմանադրական մարմինները մոտ ապագայում պետք է սկսեն ներկայացնել թեկնածուներին»,- ասաց Բադասյանը։
Ըստ Արդարադատության նախարարի՝ օրենքի ուժի մեջ մտնելը նշանակում է, որ կենսաթոշակի իրավունքները դատավորների, ովքեր արդեն չեն պաշտոնավարում, կապահովվի օրենքով սահմանված կարգով, ինչպես նաև վերացվել է անհամապատասխանությունը սահմանադրության և սահմանադրական դատարանի մասին սահմանդրական օրենքում, որը հնարավոր չէր անել միաժամանակյա, որովհետև Ազգային ժողովի կանոնակարգ օրենքի համաձայն հնարավոր չէր ներառել թե´ սահմանադրության փոփոխությունների, թե´ սահմանադրական օրենքի փոփոխությունների հարցը։
ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը ստորագրել է հունիսի 30-ին ԱԺ կողմից ընդունված «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքը։ Օրենքը ուժի մեջ է մտել, ինչը նշանակում է, որ  առաջիկայում կընտրվեն ՍԴ երեք նոր դատավորներ:

Конституционные органы в двухмесячный срок представят кандидатов в судьи КС: Бадасян
Для выдвижения конституционными органами кандидатов в Конституционный суд Конституцией предусмотрен двухмесячный срок.
Как сообщает Арменпресс, об этом журналистам сказал министр юстиции Рустам Бадасян, отвечая на вопрос о том, какие последующие шаги ожидаются после подписания Закона “О Конституционном суде” председателем Национального собрания Армении Араром Мирзояном.
"Конституцией предусмотрен двухмесячный срок для выдвижения кандидатов в Конституционный суд, и этот двухмесячный срок истекает, что означает, что конституционные органы в ближайшем будущем должны начать представлять кандидатов”, - сказал Бадасян.
По словам министра юстиции, вступление закона в силу означает, что права на пенсию судей, которые уже не находятся в должности, будут обеспечены в установленном законом порядке. Также устранено несоответствие в Конституционном законе о Конституции и Конституционном суде, которое невозможно было сделать одновременно, поскольку согласно регламенту Национального собрания невозможно одновременно включать вопросы конституционных изменений и изменения конституционного закона.
Председатель Национального собрания Армении Арарат Мирзоян подписал закон О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “О Конституционном суде”, принятый 30 июня. Закон вступил в силу, что означает, что в ближайшее время будут избраны три новых судьи КС.