Հայաստանում կառուցվում է 3 նոր հիվանդանոց
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՄՊՐԵՍ: Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի տեղեկացմամբ, այս տարի աննախադեպ ծավալի նոր կառուցվող և վերակառուցվող բուժհաստատություններ ենք ունենալու: Կառավարության նիստում նախարարն ասաց, որ բացառությամբ այն 12-ի, որ քաղաքաշինության կոմիտեի կողմից իրականացվում են, իրենք ևս կառուցվելիք 2 խոշոր օբյեկտ ունեն Համաշխարհային բանկի ծրագրի շրջանակում: «Դրանցից առաջինի՝ Մարտունու ԲԿ-ի շինարարությունը կսկսվի մոտ օրերս: Շուտով կհայտարարվի նաեւ Վայոց ձորի ԲԿ-ի ամբողջական կառուցման մրցույթը: Այս երկուսը ամբողջությամբ զրոյից են կառուցվելու և համապատասխանելու են միջազգային բոլոր չափանիշներին:
Եվս մեկ հրատապ շինարարություն հնարավորություն կունենանք շուտով անելու, սպասում ենք Կայունացման և զարգացման եվրասիական  հիմնադրամի կողմից համաձայնագրի կնքմանը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նախարարը:
Թորոսյանի խոսքով՝ կորոնավիրուսով պայմանավորված Վանաձորում կառուցելու են նոր ինֆեկցիոն հիվանդանոց, քանի որ Վանաձորի ԲԿ հին շենքը ոչ հնարավոր էր վերանորոգել, ոչ էլ համապատասխանում էր պայմաններին:
«Այս ամբողջն անելուց հետո պրակտիկորեն չենք ունենալու որևէ բժշկական հիմնարկ ամբողջ ՀՀ տարածքում, որը կարիք է ունենալու էական ներդրման կամ կապիտալ վերանորոգման: Այս աշխատանքները կտևեն 2-3 տարի»,- ասաց նա:

В Армении будут построены 3 новые больницы
По словам министра здравоохранения Арсена Торосяна, в этом году в очень большом объеме строятся и реконструируются медицинские учреждения. Как передает «Арменпресс», на заседании правительства министр сказал, что кроме строительных работ 12 больниц, которые осуществляются комитетом по градостроительству, есть и два крупных объекта в рамках программы Всемирного банка. “Строительство первого из них - Мартунинского медцентра начнется в ближайшие дни. Скоро будет объявлен тендер на полное строительство медцентра в Вайоц Дзоре. Они будут полностью построены с нуля и будут соответствовать всем международным стандартам.
У нас будет возможность еще одного строительства, ждем заключения соглашения со стороны Евразийского фонда стабилизации и развития”, - представил министр.
По словам Торосяна, в Ванадзоре построят новую инфекционную больницу, так как старое здание Ванадзорского медцентра уже невозможно отремонтировать, и оно не соответствует требованиям.
“После всего этого мы практически не будем иметь ни одного медицинского учреждения на всей территории Армении, которое будет нуждаться в существенном внедрении или капитальном ремонте. Эти работы продлятся 2-3 года”, - сказал он.