Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտն արդեն մոտ օրերս կսկսի թեստերի տրամադրման գործընթացը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒLԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԳԱԱ մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտը մոտ օրերս ՀՀ առողջապահության նախարարությունից կստանա կորոնավիրուսի ախտորոշման թեստերի արտադրության պաշտոնական գրությունը:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Առաքելյանը նշեց, որ պաշտոնական գրությունն ունենալուց անմիջապես հետո կսկսեն թեստերի տրամադրումը:
«Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը, որն իրականացում է փորձարկումները, արդյունքներն ուղարկել է Առողջապահության նախարարություն, որն էլ արդեն գրությունն առաքել է ինստիտուտ:  Մենք նշել էինք, որ օրական 2 հազար թեստ կարող ենք արտադրել, սակայն անհրաժեշտության դեպքում հնարավոր կլինի ավելացնել ծավալները»,- ասաց Արսեն Առաքելյանը: Նա տեղեկացրեց, որ արդեն 6 հազար թեստ ունեն պահեստավորված: Այս ընթացքում փորձարկել են արտադրության ներուժի հնարավորությունները: Արդյունքները հաշվի առնելով՝ ինստիտուտի տնօրենը վստահեցրեց, որ հանգիստ կարող են ավելացնել արտադրության ծավալները:
Խոսելով թեստերի որակից՝ Արսեն Առաքելյանը տեղեկացրեց, որ, ըստ փորձարկումների, իրենք ստացել են 98 տոկոս ճշտություն:
Թեստերի արտադրության ընթացքում ինստիտուտը սերտորեն համագործակցել է արտասահմանյան գործընկերների հետ: Ինչ վերաբերում է թեստերի արտահանման հարցին, ապա Արսեն Առաքելյանը տեղեկացրեց, որ այս պահին դա չեն քննարկում, որովհետև թեստերը պետք է անցնեն սերտիֆիկացիայի և գրանցման բավական երկար փուլ, իսկ դրա համար օրենսդրական հնարավորություններ են պետք:
Թեստերի արտադրության հետ կապված աշխատանքները սկսվեցին մարտին: Բուն ֆիզիկական թեստերի մշակման աշխատանքները սկսվեցին մայիսի կեսերին: Արսեն Առաքելյանը նշեց, որ մեկ թեստի արժեքը կազմում է 2.75 ԱՄՆ դոլար, ինչը բավական մատչելի է: Ըստ ուսումնասիրությունների՝ շուկայում միջին արժեքը 10 ԱՄՆ դոլար է:

Институт молекулярной биологии уже в ближайшие дни начнет процесс предоставления тестов
Институт молекулярной биологии НАН Армении в ближайшие дни от Министерства здравоохранения Армении получит официальное письмо относительно производства диагностических тестов COVID-19.
На пресс-конференции в пресс-центре Арменпресс директор института Арсен Аракелян отметил, что сразу после официального письма они начнут выдавать тесты.
“Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний, который проводит испытания, направил результаты в Министерство здравоохранения, которое уже готовит письмо в институт. Мы заявили, что можем производить по 2 000 тестов ежедневно, однако в случае необходимости объемы можно будет увеличить”, - сказал Арсен Аракелян. Он сообщил, что у них уже есть 6 000 тестов. За это время были испытаны и возможности производственного потенциала. Учитывая результаты, директор Института заверил, что они смогут увеличить объемы производства.
Говоря о качестве тестов, Арсен Аракелян сообщил, что, согласно испытаниям, они обеспечивают 98% точности.
При производстве тестов институт тесно сотрудничал с зарубежными партнерами. Что же касается вопроса экспорта тестов, то Арсен Аракелян сообщил, что на данный момент это не обсуждается, поскольку тесты должны пройти достаточно долгий этап сертификации и регистрации, а для этого нужны законодательные возможности.
Работы, связанные с производством тестов, начались в марте. Арсен Аракелян отметил, что стоимость одного теста составляет 2.75 долларов США, что довольно доступно.