Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտն արդեն մոտ օրերս կսկսի թեստերի տրամադրման գործընթացը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒLԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԳԱԱ մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտը մոտ օրերս ՀՀ առողջապահության նախարարությունից կստանա կորոնավիրուսի ախտորոշման թեստերի արտադրության պաշտոնական գրությունը:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Առաքելյանը նշեց, որ պաշտոնական գրությունն ունենալուց անմիջապես հետո կսկսեն թեստերի տրամադրումը:
«Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը, որն իրականացում է փորձարկումները, արդյունքներն ուղարկել է Առողջապահության նախարարություն, որն էլ արդեն գրությունն առաքել է ինստիտուտ:  Մենք նշել էինք, որ օրական 2 հազար թեստ կարող ենք արտադրել, սակայն անհրաժեշտության դեպքում հնարավոր կլինի ավելացնել ծավալները»,- ասաց Արսեն Առաքելյանը: Նա տեղեկացրեց, որ արդեն 6 հազար թեստ ունեն պահեստավորված: Այս ընթացքում փորձարկել են արտադրության ներուժի հնարավորությունները: Արդյունքները հաշվի առնելով՝ ինստիտուտի տնօրենը վստահեցրեց, որ հանգիստ կարող են ավելացնել արտադրության ծավալները:
Խոսելով թեստերի որակից՝ Արսեն Առաքելյանը տեղեկացրեց, որ, ըստ փորձարկումների, իրենք ստացել են 98 տոկոս ճշտություն:
Թեստերի արտադրության ընթացքում ինստիտուտը սերտորեն համագործակցել է արտասահմանյան գործընկերների հետ: Ինչ վերաբերում է թեստերի արտահանման հարցին, ապա Արսեն Առաքելյանը տեղեկացրեց, որ այս պահին դա չեն քննարկում, որովհետև թեստերը պետք է անցնեն սերտիֆիկացիայի և գրանցման բավական երկար փուլ, իսկ դրա համար օրենսդրական հնարավորություններ են պետք:
Թեստերի արտադրության հետ կապված աշխատանքները սկսվեցին մարտին: Բուն ֆիզիկական թեստերի մշակման աշխատանքները սկսվեցին մայիսի կեսերին: Արսեն Առաքելյանը նշեց, որ մեկ թեստի արժեքը կազմում է 2.75 ԱՄՆ դոլար, ինչը բավական մատչելի է: Ըստ ուսումնասիրությունների՝ շուկայում միջին արժեքը 10 ԱՄՆ դոլար է:

Armenia’s Institute of Molecular Biology will soon start process of providing coronavirus test kits
YEREVAN, JULY 1, ARMENPRESS. The Institute of Molecular Biology of the Armenian National Academy of Sciences will soon receive an official letter from the ministry of healthcare on the production of tests for diagnosing the novel coronavirus (COVID-19).
Director of the Institute Arsen Arakelyan told a press conference in Armenpress that they will start providing the test kits immediately after receiving the official letter.
“The National Center for Disease Control and Prevention, which conducts the experiments, has sent the results to the ministry of healthcare which has already sent the letter to the Institute. We have stated that we can produce 2000 tests in a day, but if necessary we can also increase the volumes”, he said, adding that they already have 6000 tests in reserves. During this period they have tested the capacities of the production potential. Taking into account the results the Director of the Institute assured that they can surely increase the production volumes.
As for the quality of the tests, Arsen Arakelyan said according to trials, they received 98% accuracy.
During the production of the tests the Institute has closely cooperated with foreign partners. As for the export of the tests, he said at the moment there is no such discussion because the tests need to be certified and registered which is a long process and requires legislative opportunities.
The production of coronavirus tests in Armenia launched in March. Arsen Arakelyan said one test costs 2.75 USD which is quite affordable. According to research the average cost in the market is 10 USD.