Ուկրաինայի նախագահի կայքում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կոչ անող խնդրագիր է հրապարակվել
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի նախագահի կայքում հրապարակվել էխնդրագիր, որով կոչ է արվում ճանաչել Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությունը:
«Հարգելի Վլադիմիր Ալեքսանդրովիչ, դիմում եմ Ձեզ՝ ողջ հայ ժողովրդին ճշմարտության եւ պատմական արդարության հարյուրամյա պայքարում աջակցելու խնդրանքով»,- գրում է խնդրագրի հեղինակը՝ «Մոնս Պիուս» հասարակական կազմակերպության ղեկավարը, «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնում էAnalitikaUA.net-ը:
«Ազգերի հետապնդումները, ճնշումները եւ զանգվածային սպանությունները՝ ռասայական, կրոնական կամ ցանկացած այլ հիմքով, հանցագործություն են մարդկության դեմ եւ չունեն վաղեմության ժամկետ: Նման գործողությունները պետք է համարժեք գնահատվեն ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի կողմից, որպեսզի թույլ չտրվեն նման ողբերգություններ ապագայում:
Այս հարցը շատ ավելի է բարձր է բոլոր քաղաքական շահերից՝ խոսքը այն արժեքների մասին է, որոնց հիման վրա դաստիարակվելու են հաջորդ սերունդները, որոնցից կախված կլինի անվտանգությունը, բարեկեցությունը եւ միլիարդավոր մարդկանց ազատ զգալու հնարավորությունը: Համոզված եմ, որ նման կողմնորոշումները մոտ են ողջ ուկրաինական ժողովրդին եւ անձամբ Ձեզ:
Հենց այդ պատճառով կոչ եմ անում Ձեզ պետական մակարդակով անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել՝ 1915-1922 թվականներին Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային բնաջնջումը որպես հայ ժողովրդի ցեղասպանություն եւ ապրիլի 24-ը այդ ողբերգական իրադարձությունների զոհերի հիշատակի օր ճանաչելու համար»,- ասվում էխնդրագրում:
Ըստ պարբերականի, Ուկրաինայի հայերի միության գործադիր տնօրեն Հովակիմ Հարությունյանը սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է, որ երբեմն գալիս է մի ժամանակ, երբ ուզում եք բարձրաձայն խնդրել բոլորին միավորվել: «Միավորվեք հանուն արդարության, ճշմարտության և պատվի»,- նշել է նա:

На сайте президента Украины появилась призывающая признать Геноцид армян петиция
На сайте президента Украины появилась призывающая признать Геноцид армян петиция. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на AnalitikaUA.net, автор петиции, руководитель общественной организации «Монс Пиус» Сурен Петросян пишет: «Уважаемый Владимир Александрович, обращаюсь к Вам с просьбой поддержать весь армянский народ в столетней борьбе за правду и историческую справедливость».
«Гонения, угнетение и массовые убийства целых народов по расовому, религиозному или любому другому признаку — это преступление против человечности, не имеет срока давности. Такие действия должны получить адекватную оценку со стороны всего цивилизованного мира для того, чтобы не допустить подобных трагедий в будущем.
Этот вопрос стоит гораздо выше всех политических интересов — речь идет о ценностях, на которых будут воспитываться следующие поколения, от которых будет зависеть безопасность, благополучие и сама возможность чувствовать себя свободно для миллиардов людей. Убежден, что подобные ориентиры близкие для всего украинского народа и Вас лично.
Именно поэтому призываю Вас оказать всю необходимую поддержку на государственном уровне для признания массовых уничтожений армян в 1915-1922 годах в Османской империи актом геноцида против армянского народа и установить 24 апреля днем памяти жертв этих трагических событий», — отмечено в петиции.
Как написал на своей странице в соцсети исполнительный директор Союза армян Украины Оваким Арутюнян, иногда настаёт время, когда хочется громко просить всех объединяться. Объединяться во имя справедливости, правды и чести.
Как сообщалось ранее, Народные депутаты Украины в видеообращении почтили память жертв Геноцида армян.