Ալիևը զայրացել է Ադրբեջանի թանգարանի քարտեզների վրա միայն հայկական տեղանուններ տեսնելով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին զայրացրել է այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանի աշուղական արվեստի պետական թանգարանում կախված քարտեզների վրա միայն հայկական տեղանուններ է հայտնաբերել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` թանգարանի բացման ընթացքում տեղի ունեցած միջադեպի տեսանյութը հայտնվել է համացանցում:
Իլհամ Ալիևը, չհամակերպվելով այն մտքի հետ, որ Ուրարտու թագավորության ժամանակաշրջանում Ադրբեջան պետություն գոյություն չի ունեցել, պահանջել է քարտեզի վրա ավելացնել նաև ադրբեջանական իբր հնագույն քաղաքների անվանումները:
Ադրբեջանի նախագահը Թովուզի շրջանում գտնվող թանգարանի տնօրենին հրահանգել է նաև հայկական Դիլիջան, Սևան, Հրազդան և մի շարք այլ անվանումները փոխարինել ադրբեջանականով:

Алиев рассердился, увидев на картах музея Азербайджана, только армянские топонимы
Президент Азербайджана Ильхам Алиев возмутился тем, что на картах, висящих в Государственном музее ашугского искусства Азербайджана, он обнаружил только армянские топонимы. Как передает «Арменпресс», видео инцидента, произошедшего во время открытия музея, появилось в интернете.
Ильхам Алиев, не смирившись с мыслью о том, что в период правления Урарту государства Азербайджан не существовало, потребовал на карте добавить и названия якобы древних азербайджанских городов.
Президент Азербайджана поручил директору музея в Товузском районе также заменить армянские названия Дилижан, Севан, Раздан и ряд других топонимов азербайджанскими.