Մահացել Է Չեխիայի Սենատի խոսնակ Յարոսլավ Կուբերան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունվարի 20-ին կյանքի 73-րդ տարում մահացել Է Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի (վերին պալատի) նախագահ Յարոսլավ Կուբերան: Այդ մասին լրագրողներին հայտնել Է Սենատի մամուլի քարտուղար Սուե Նգուենը:
«Յարոսլավ Կուբերան մահացել Է Տեպլիցե քաղաքում (Չեխիայի հյուսիս-արեւմուտք),-նշել Է նա:-Մահվան պատճառ են դարձել առողջության հետ կապված խնդիրները»: Մամուլի քարտուղարն ավելի մանրամասն տեղեկատվություն չի ներկայացրել:
Մինչդեռ Պրահայի Pravo թերթի կայքը տեղեկացրել Է, որ Կուբերայի մահն անսպասելի Է եղել: Նա իրեն վատ Է զգացել, երբ կիրակի օրն ուղեւորվում Էր իր գրասենյակ: Խոսնակին իսկույն հուսպիտալացրել են Տեպլիցեի հիվանդանոցում, իսկ այնուհետեւ տեղափոխել Ուստի-նադ-Լաբեմ քաղաքի կլինիկա, որտեղ նա ավելի ուշ մահացել Է:
Յարոսլավ Կուբերան, որի 73-ամյակը պետք Է լրանար փետրվարի 16-ին, Սենատը գլխավորում Էր 2018 թվականի նոյեմբերից: Առաջիկայում սենատորները պետք Է ընտրեն նոր նախագահ: Մինչ այդ նրա պարտականությունները պետք Է անցնեն առաջին փոխխոսնակ Իրժի Ռուժեչկային, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Умер спикер Сената Чехии Ярослав Кубера
Председатель Сената (верхней палаты) парламента Чехии Ярослав Кубера умер в понедельник на 73-м году жизни. Как передает Арменпресс, об этом сообщила журналистам пресс-секретарь Сената Суе Нгуен.
"Ярослав Кубера умер в городе Теплице (северо-западная Чехия), - отметила она. - Причиной смерти стали проблемы со здоровьем".
Более подробную информацию пресс-секретарь не сообщила.
Между тем, сайт пражской газеты Pravo информировал, что смерть Куберы была неожиданной. Ему стало плохо, когда он направлялся в воскресенье в свой офис. Спикер немедленно был госпитализирован в больнице Теплице, а затем перевезен в клинику города Усти-над-Лабем (северо-запад Чехии) - административного центра Устецкого края, где позже умер.
Ярослав Кубера, которому 16 февраля должно было исполнится 73 года, возглавлял Сенат с ноября 2018 года.
Сенаторам вскоре предстоит избрать нового председателя. До этого времени его обязанности должны перейти к первому вице-спикеру Иржи Ружечке.