Արմեն Սարգսյանը Հայաստանում սոցիալական անարդարության վերացումը կարևոր խնդիր է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության 4-րդ նախագահի թեկնածու Արմեն Սարգսյանը Հայաստանի անկախության 26 տարիները հայ ժողովրդի համար համարում է դժվարությունների, սակայն միևնույն ժամանակ մեծ հաղթանակի տարիներ: ՀՀ 4-րդ նախագահի ընտրության հարցի քննարկման ընթացքում Արմեն Սարգսյան ընդգծեց, որ արցախյան ազատամարտում տարած հաղթանակն ամրապնդեց հայ ժողովրդի արժանապատվությունը:
«Դրա արդյունքում մենք դարձանք ազգ, որը վստահ է, որ իր մարդկային ռեսուրսներով, իր ժառանգությամբ, իր հնարավորություններով կարող է պաշտպանել իր իրավունքները: Մենք ունեցել ենք այլ հաղթանակներ ևս, սակայն արցախյան հաղթանակը յուրօրինակ է և մեզ յուրաքանչյուրիս դարձնում է հաղթող ժողովրդի զավակ, որի համար պետք է հպարտ լինենք»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Սարգսյանը:
Նա հավելեց, որ Հայաստանն անկախության առաջին տարիներին տնտեսապես ավելի թույլ էր, սակայն, միգուցե, ավելի արդար, և հասարակությունն այդքան բևեռացված չէր հարուստի և աղքատի:  «Այսօր մեր պետությունն ավելի հզոր է,  հարուստ, սակայն հասարակությունը բևեռացված է, ունենք աղքատություն, սոցիալական անհավասարություն, որը մեր բոլորի խնդիրն է»,- ասաց ՀՀ նախագահի թեկնածուն:
Արմեն Սարգսյանը շեշտեց, որ հաջորդ 26 տարիները հայ ժողովուրդը պետք է շարունակի կառուցել՝ հիշելով և չմոռանալով այն հաջողությունների բանալին, որ ինքն է բացահայտել և չմոռանալով դասեր քաղել թույլ տված սխալներից, որպեսզի դրանք չկրկնվեն:

YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS. Presidential candidate Armen Sarkissian says he considered the 26 years of independence of Armenia to be years of difficulties, but at the same time great victories for the Armenian people.
During parliamentary debates on the election of the 4th President of Armenia, Armen Sarkissian stressed that the victory in the Artsakh Liberation War strengthened the dignity of the Armenian people.
“As a result of this we became a nation which is confident that with its human resources, its heritage and opportunities it can protect its rights. We’ve had other victories also, but the Artsakh victory is unique and it makes each of us the sons of victorious people, for which we must be proud,” he said.
He added that during the first years of independence Armenia was weaker economically, but perhaps more fair, and the society wasn’t polarized to rich and poor to this extent. “Today our state is more powerful, wealthier, but the society is polarized, we have poverty, social inequality, which is the problem of all of us”, he said.
Sarkissian stressed that the Armenian people should continue building the coming years by remembering and not forgetting the key to success which it had discovered, and by not forgetting to learn lessons from previous mistakes in order for them not to be repeated”.