Դմիտրի Մեդվեդևը դեմ է Սիրիայում ցամաքային գործողությունների անցկացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը խիստ քննադատության է ենթարկել Սիրիայում ցամաքային գործողություններ սկսելու մի շարք երկրների մտադրությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ինչպես տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը, ըստ Մեդվեդևի, դա կարող է լիարժեք պատերազմի հանգեցնել:
«Պետք է գործել այնպես, ինչպես ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Սիրիայի աջակցության խմբի նիստի ժամանակ»,- Euronews հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում, որը եթեր է հեռարձակվել փետրվարի 14-ին, հայտարարել է ՌԴ վարչապետը:
«Ոչ ոք շահագրգռված չէ նոր պատերազմ սկսելու հարցում, իսկ ցամաքային գործողությունը լիարժեք, երկարատև պատերազմ է»,-ընդգծել է Դմիտրի Մեդվեդևը:
Վարչապետը հստակեցրել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի վերաբերյալ Ռուսաստանի դիրքորոշումը: «Ռուսաստանն անձամբ Ասադին չի սատարում, այլ սատարում է սիրիական պետության հետ բարեկամական հարաբերությունները: Մենք ելնում ենք այն բանից, որ ներկա պահին Սիրիայում բացի Ասադից չկա ոչ մի արժանահավատ ներկայացուցիչ` դուր է գալիս դա ոմանց, թե ոչ»:
Մեդվեդևն ընդգծել է, որ եթե ներկա պահին սիրիացիների առաջնորդը «դուրս մղվի» այդ համատեքստից, ապա դա կհանգեցնի քաոսի: «Մենք դրա ականատեսն արդեն եղել ենք արաբական այլ երկրներում»,-ընդգծել է վարչապետը:

Дмитрий Медведев выступил против наземной операции в Сирии
Премьер-министр РФ Дмитрий Медведев жестко осудил намерения ряда стран осуществить наземную операцию в Сирии. Это, считает Медведев, способно привести к полноценной войне. Сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС.
"Надо действовать в том ключе, в каком договаривались с министром (Сергеем) Лавровым (во время заседания Международной группы поддержки Сирии)", - заявил глава российского правительства в интервью телеканалу Euronews, отрывок из которого был показан 14 февраля.
"Никто не заинтересован в новой войне, а наземная операция - это полноценная длительная война",-заявил Дмитрий Медведев.
Премьер объяснил позицию России в отношении президента Сирии Башара Асада. "Россия не поддерживает лично президента Асада, она поддерживает дружественные отношения с сирийским государством, - заметил глава российского правительства. - Мы исходим из того, что в настоящее время в Сирии нет ни одного легитимного представителя, кроме Башара Асада, - нравится это кому-то или нет".
Медведев отметил, что если в настоящее время "выдернуть" сирийского лидера из этой конструкции, мы получим хаос. "Это мы уже наблюдали в других арабских государствах", - указал он.