Ղրղզստանն իր թեկնածությունն է առաջադրել է 2027-28 թթ. ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ոչ մշտական անդամի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, համաշխարհային կազմակերպության Հակաահաբեկչական վարչության ղեկավար Վլադիմիր Վորոնկովի հետ կայացած հանդիպմանը հայտնել է 2027-2028 թվականներին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի (ԱԽ) ոչ մշտական ​​անդամների կազմում հանրապետության թեկնածության առաջադրման մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Ղրղզստանի նախագահի մամուլի ծառայությունը։
«Զրույցի ընթացքում նախագահը հայտնել է 2027-2028 թվականներին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ոչ մշտական ​​անդամի համար Ղրղզստանի թեկնածության առաջադրման մասին: Ընտրությունները տեղի կունենան ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի ընթացքում՝ 2026 թվականի հունիսին», - ասված է հաղորդագրության մեջ։
Նախագահի խոսքով՝ Ղրղզստանը «համակողմանիորեն հանձնառու է» ՄԱԿ-ի կանոնադրության նպատակներին և ձգտում է իր ուժերի ներածին չափով ներդրում ունենալ «ամբողջ աշխարհում խաղաղության, գլոբալ անվտանգության, կայուն զարգացման և սոցիալական առաջընթացի ապահովման» ընդհանուր գործում։
Ժապարովը նաև հիշեցրել է, որ 2023 թվականին ՄԱԿ-ի աջակցությամբ երկրում ընդունվել է 2023-2027 թվականներին ծայրահեղականության և ահաբեկչության դեմ պայքարի պետական ​​ծրագիր։
«Նախագահը նշել է, որ տարածաշրջանային մակարդակով Ղրղզստանը հաջողությամբ համագործակցում է ՄԱԿ-ի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ՝ ծայրահեղականության կանխման և ահաբեկչությանը հակազդման, ինչպես նաև դրանց հետ կապված անդրսահմանային հանցավորության այլ տեսակների դեմ համատեղ գործողությունների ծրագրի իրականացման շրջանակներում, ներառյալ՝ թմրավաճառությունը, փողերի լվացումը և ահաբեկչության ֆինանսավորումը», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Նախագահը նաև ընդգծել է, որ հանրապետությունը վճռականորեն դատապարտում է ահաբեկչությունն իր բոլոր դրսևորումներով և ակտիվ մասնակցություն է ունենում ՄԱԿ-ի Գլոբալ հակաահաբեկչական ռազմավարության իրականացման գործում, որը «հաստատուն հիմք է ապահովում միջազգային ահաբեկչությանն արդյունավետ հակազդման համար»:

Кыргызстан выдвинул свою кандидатуру в непостоянные члены СБ ООН на 2027-2028 годы
Президент Кыргызстана Садыр Жапаров сообщил на встрече с заместителем генерального секретаря ООН, главой Контртеррористического управления всемирной организации Владимиром Воронковым о выдвижении кандидатуры республики в состав непостоянных членов Совета Безопасности (СБ) ООН на 2027-2028 годы,. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщила пресс-служба главы государства.
"В ходе беседы президент рассказал о выдвижении кандидатуры Кыргызстана в непостоянные члены Совета Безопасности ООН на 2027-2028 годы. Выборы состоятся в ходе 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в июне 2026 года", - говорится в сообщении.
По словам президента, Кыргызстан "всесторонне привержен" целям Устава ООН и стремится вносить свой посильный вклад в общее дело "по обеспечению мира, глобальной безопасности, устойчивого развития и социального прогресса во всем мире".
Жапаров также напомнил, что в 2023 году при содействии ООН в стране была принята государственная программа по противодействию экстремизму и терроризму на 2023-2027 года.
"Президент отметил, что на региональном уровне Кыргызстан успешно сотрудничает с ООН и странами Центральной Азии в рамках реализации совместного плана действий по предупреждению экстремизма и противодействию терроризму, а также связанных с ними другими видами трансграничной преступности, включая наркоторговлю, отмывание денег и финансирование терроризма", - отмечается в сообщении.
Президент также особо подчеркнул, что республика решительно осуждает терроризм во всех его проявлениях и принимает активное участие в реализации Глобальной контртеррористической стратегии ООН, которая "обеспечивает прочную основу для эффективного противодействия международному терроризму".