Իրանը ԼՂ հիմնահարցի՝ երկխոսության ճանապարհով կարգավորման կողմնակից է
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի՝ երկխոսության ճանապարհով կարգավորման կողմնակից է: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ ու լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին: «Մենք միշտ հայտարարել ենք այն մասին, որ այս խնդիրը պետք է լուծվի երկխոսության միջոցով: Իրանը մշտապես եղել է երկխոսության կողմնակից»,-ասաց դեսպանը՝  իրենց իսկ օրինակը բերելով:
Սեյեդ Քազեմ Սաջադիի խոսքով՝ Միջուկային ծրագրի  լուծման հարցում Իրանն ապացուցեց, որ երկխոսության միջոցով հնարավոր է լուծել բազմաթիվ խնդիրներ: «Այդ իսկ պատճառով  բոլոր երկրներին կոչ ենք անում առկա  խնդիրները լուծել այս միջոցով:  Հարաբերությունների լարումը  երբեք նախընտրելի չենք համարում, քանի որ դրանք վնասում են բոլոր երկրներին ու ժողովուրդներին»,-հավելեց դեսպանը:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ռազմական փուլը ծագել է 1991թ., երբ ի պատասխան ԼՂ բնակչության ինքնորոշման պահանջի, ադրբեջանական իշխանությունները փորձեցին հարցը լուծել` խորհրդային անվտանգության ուժերի (ԿԳԲ-ի հատուկ ջոկատներ) կողմից անձնագրային ռեժիմի իրականացման քողի տակ էթնիկ զտումներ իրականացնելով եւ լայնածավալ ռազմական գործողություններ սկսելու ճանապարհով, որը բերեց հազարավոր զոհերի եւ զգալի նյութական կորուստների: 1994թ. կնքվեց զինադադար: Ներկայումս հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ բանակցությունները ընթանում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների (Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա) միջնորդությամբ:
Ադրբեջանը մինչ այսօր չի կատարում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1993 թ. 4 բանաձեւերը` շարունակելով տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքի հրահրումը եւ կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքը:

Иран является сторонником урегулирования карабахского конфликта путем диалога
Иран является сторонником урегулирования карабахского конфликта путем диалога, об этом в беседе с «Арменпресс» заявил посол ИРИ в Армении Сейед Казем Саджади.
«Мы всегда заявляли, что вопрос должен быть решен путем диалога. Иран всегда был сторонником диалога»,- сказал посол, приведя собственный пример.
По его словам, Иран доказал в вопросе своей ядерной программы, что путем диалога можно решить многие проблемы. «Именно поэтому мы призываем все страны решать проблемы путем диалога. Эскалация в отношениях не может быть предпочтена, поскольку это вредит странам и народам»,- сказал посол Сейед Казем Саджади.
Военный этап карабахского конфликта возник в 1991г.,когда в ответ на требовани народа НКР о самоопределении азербайджанские власти попытались решить вопрос, начав масштабные военные действия, проводя этнические чистки под предлогом проверки паспортного режима – с помощью спецназа КГБ СССР. Это привело к тысячам жертв и значительному материальному урону. В 1994г.было подписано перемирие. В данный момент ведутся переговоры по урегулированию конфликта при посредничестве Минской группы ОБСЕ.
Азербайджан по сей день не выполняет 4 резолюции, принятые Совбезом ООН в 1993г., продолжая гонку вооружений и нарушая принципы неприменения силы и угрозы применения силы.