Իրանը ԼՂ հիմնահարցի՝ երկխոսության ճանապարհով կարգավորման կողմնակից է
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի՝ երկխոսության ճանապարհով կարգավորման կողմնակից է: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ ու լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին: «Մենք միշտ հայտարարել ենք այն մասին, որ այս խնդիրը պետք է լուծվի երկխոսության միջոցով: Իրանը մշտապես եղել է երկխոսության կողմնակից»,-ասաց դեսպանը՝  իրենց իսկ օրինակը բերելով:
Սեյեդ Քազեմ Սաջադիի խոսքով՝ Միջուկային ծրագրի  լուծման հարցում Իրանն ապացուցեց, որ երկխոսության միջոցով հնարավոր է լուծել բազմաթիվ խնդիրներ: «Այդ իսկ պատճառով  բոլոր երկրներին կոչ ենք անում առկա  խնդիրները լուծել այս միջոցով:  Հարաբերությունների լարումը  երբեք նախընտրելի չենք համարում, քանի որ դրանք վնասում են բոլոր երկրներին ու ժողովուրդներին»,-հավելեց դեսպանը:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ռազմական փուլը ծագել է 1991թ., երբ ի պատասխան ԼՂ բնակչության ինքնորոշման պահանջի, ադրբեջանական իշխանությունները փորձեցին հարցը լուծել` խորհրդային անվտանգության ուժերի (ԿԳԲ-ի հատուկ ջոկատներ) կողմից անձնագրային ռեժիմի իրականացման քողի տակ էթնիկ զտումներ իրականացնելով եւ լայնածավալ ռազմական գործողություններ սկսելու ճանապարհով, որը բերեց հազարավոր զոհերի եւ զգալի նյութական կորուստների: 1994թ. կնքվեց զինադադար: Ներկայումս հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ բանակցությունները ընթանում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների (Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա) միջնորդությամբ:
Ադրբեջանը մինչ այսօր չի կատարում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1993 թ. 4 բանաձեւերը` շարունակելով տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքի հրահրումը եւ կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքը:

YEREVAN, FEBRUARY 10, ARMENPRESS. Iran is for settlement of Nagorno Karabakh conflict through dialogue, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran (IRI) to the Republic of Armenia (RA) Seyyed Kazem Sajjad informed in the interview with “Armenpress”.
“We have always stated that this issue should be resolved through dialogue; Iran has always been a supporter of dialogue,” the ambassador said.
According to Seyyed Kazem Sajjad, Iran proved it is possible to solve many problems through dialogue as for issue on nuclear project. “Therefore, we call on all countries to solve existing problems by these means. We never consider the tension of relations as preferable because they are detrimental to all countries and peoples,” the ambassador added.
On December 10, 1991 NKR population declared the establishment of the Nagorno Karabakh Republic (NKR) by plebiscite, which fully complies with both international law norms and the letter and spirit of the USSR laws of that time. Thus, on the territory of the former Azerbaijani SSR two equal state formations were created - Nagorno-Karabakh Republic and the Republic of Azerbaijan.
In May, 1994 Azerbaijan, Nagorno-Karabakh and Armenia signed a ceasefire, which, despite violations, is still effective.
Conflict settlement negotiations are held in the framework of the OSCE Minsk Group (Russia, USA, France). In the last decade, several options for the settlement proposed by the co-chairs were rejected by Azerbaijan.