Պատմաբանները Շեքսպիրի կյանքի նոր մանրամասներ են բացահայտել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անգլիացի հնագետներն ասում են, որ Ուիլյամ Շեքսպիրի քանդված տան տեղում կատարված պեղումները կարող են լույս սփռել նրա կյանքի առանձին հանգամանքների վրա:
Նրանք պարզել են, որ Սթրաթֆորդ-ափոն-Էյվոնում գտնվող «Նյու Փլեյս» նստավայրում՝ դրամատուրգի բնակության վերջին վայրում, եղել Է 20 սենյակ, ներառյալ մեծ խոհանոց եւ գարեջրի գործարան: Դա, փորձագետների կարծիքով, վկայում Է տանտիրոջ բարձր կարգավիճակի մասին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Shakespeare Birthplace Trust ընկերության ներկայացուցիչ Փոլ Էդմոնսոնն ասել Է, որ Շեքսպիրն ինքը նման Էր մի մարդու, որը նախընտրում Էր ապրել մայրաքաղաքից հեռու, իսկ Լոնդոն Էր մեկնում գործերի բերումով:
Նրա խոսքով՝ վերջին 26 պիեսներից ցանկացածը կարող Էր գրված լինել այս տանը, որտեղ նա ապրել Է 1597 թվականից մինչեւ իր կյանքի վերջը՝ 1616 թվականը:
Շենքը քանդվել Է 1759 թվականին՝ նրա այն ժամանակվա տիրոջ կողմից, որին դուր չԷր գալիս տան նկատմամբ Շեքսպիրի երկրպագուների ուշադրությունը:

Историки открыли новые подробности жизни Шекспира
Английские археологи говорят, что раскопки на месте разрушенного дома Уильяма Шекспира могут пролить свет на некоторые обстоятельства его жизни.
Они выяснили, что в резиденции "Нью Плейс" в Стратфорд-апон-Эйвон, последнем месте жительства драматурга, было 20 комнат. Среди них была большая кухня и пивоварня. Это свидетельствует, по мнению экспертов, о высоком статусе владельца дома.
Представитель общества Shakespeare Birthplace Trust Пол Эдмондсон сказал, что сам Шекспир был похож на человека, который предпочитал жить вдали от столицы, а в Лондон ездил по делам, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
По его словам, любая из последних 26 пьес могла быть написана в этом доме, в котором он прожил с 1597 года и до конца жизни в 1616 году.
Здание было разрушено в 1759 году его тогдашним владельцем, которому не нравилось внимание к дому со стороны поклонников Шекспира.