Պորոշենկոն «Եվրոպայի բաց դռներ» Է խոստացել ուկրաինացիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պյոտր Պորոշենկոն կրկին «Եվրոպայի բաց դռներ» Է խոստացել Ուկրաինայի քաղաքացիներին՝ գերմանական Stern հանդեսին տված հարցազրույցում հայտարարելով, որ Եվրամիության հետ անայցագիր ռեժիմը կմտցվի հաջորդ տարի, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Սա խոստում Է: Եվրոպան իր դռները կբացի Ուկրաինայի համար»,-հայտարարել Է հանրապետության նախագահը, հավելելով նաեւ, որ երկիրը մտադիր Է «հինգ-վեց տարի հետո» հավակնել Եվրամիությանն անդամակցելուն»:
Անցած տարվա վերջին Պորոշենկոն հայտարարել Էր, որ «հնարավոր ամեն բան» կանի Ուկրաինայի եւ ԵՄ-ի միջեւ այցագրերն արդեն 2015 թվականին չեղարկելու համար: Կիեւը հուսով Էր, որ այդ մասին կհայտարարվի Ռիգայում «Արեւելյան գործընկերության» մայիսի 21-22-ի գագաթնաժողովում: Սակայն այդ գագաթնաժողովում ԳՖՀ-ի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարեց, որ այցագրային ռեժիմի մեղմացումն առայժմ հնարավոր չԷ:
Stern-ին տված հարցազրույցում Պորոշենկոն հերթական անգամ հայտարարել Է, որ իր երկիրը «պատրաստ Է խորը եւ թանկ նստող բարեփոխումների»: Դրանց չափազանց դանդաղ իրագործումը նա կապել Է երկրի արեւելքում ընթացող ռազմական գործողությունների հետ:
Ինչպես նշում Է ՌԻԱ Նովոստին, Ուկրաինայի նախագահը վերստին խիստ Է արտահայտվել Ռուսաստանի հասցեին՝ Վլադիմիր Պուտինին մեղադրելով «Ուկրաինայում պատերազմը շարունակվելու» մեջ:

Порошенко пообещал украинцам "открытые двери Европы"
Петр Порошенко снова пообещал гражданам Украины "открытые двери Европы", заявив в интервью немецкому журналу Stern, что безвизовый режим с Евросоюзом будет введен в следующем году.
"Это обещание. Европа откроет свои двери для Украины", — заявил украинский президент, добавив также, что страна намерена претендовать на вступление в Евросоюз "через пять —шесть лет",  сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В конце прошлого года Порошенко заявлял, что сделает "все возможное" для отмены виз между Украиной и ЕС уже в 2015 году. Киев рассчитывал, что об этом будет объявлено на саммите "Восточного партнерства" в Риге 21-22 мая. Однако на этом саммите канцлер ФРГ Ангела Меркель заявила, что смягчение визового режима пока невозможно.
В интервью Stern Порошенко также в очередной раз заявил о том, что его страна "готова к глубоким и дорогостоящим реформам". Слишком медленную их реализацию он связал с военными действиями на востоке страны.
Украинский президент снова резко высказался в адрес России, обвинив Владимира Путина в "продолжении войны на Украине".