Դուրիցկայան Մոսկվայից մեկնել է Կիեւ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուս քաղաքական գործիչ Բորիս Նեմցովի սպանության գործով հանգուցային վկան՝ ուկրաինացի ֆոտոմոդել Աննա Դուրիցկայան, Մոսկվայից մեկնել է Կիեւ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել է Ուկրաինայի ԱԳ նախարարության խոսնակ Եվգենի Պերեբիյնիսը: Նրա խոսքով՝ Դուրիցկայային ուղեկցում է նրա փաստաբանը:
«Մոսկվայում Ուկրաինայի դեսպանությունն ապահովել է անհրաժեշտ ամբողջ աջակցությունը հայրենիք նրա վերադառնալու համար»,- ասել է Պերեբիյնիսը:
Ավելի վաղ աղջկա փաստաբանը՝ Վադիմ Պրոխորովը, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել է, որ Դուրիցկայան հոգեկան ծանր վիճակի պատճառով ստի դետեկտոր չի անցնի ՌԴ-ի Հետաքննչական կոմիտեում:
Ուկրաինայի քաղաքացուհի Աննա Դուրիցկայան, որը փետրվարի 28-ի գիշերը ուղեկցում Էր ռուս քաղաքական գործիչ Բորիս Նեմցովին, մարտի 2-ին «Դոժդ» հեռուստաալիքի եթերում հայտնել Է, որ նրա սպանության պահին չի տեսել մարդասպանին, քանի որ նա մոտեցել Է թիկունքից: «Ես չգիտեմ, թե որտեղից մոտեցավ մարդասպանը: Ես չտեսա, որովհետեւ դա տեղի Էր ունենում իմ թիկունքում»,- ասել Է Դուրիցկայան: Նա նշել Է, որ ողբերգության երեկոյին ոչ իր, ոչ Էլ իր ուղեկցի նկատմամբ որեւԷ լրտեսում չի նկատել:
Դուրիցկայան նաեւ հայտարարել Է, որ ոչ ոք հիմքեր չուներ քաղաքական գործչին սպանելու խանդի հողի վրա: «Ես չեմ կարծում, թե կարող Է նման պատճառ լինել»,- ասել Է նա եւ հավելել, որ ո՛չ ինքը, ո՛չ Էլ Նեմցովը ոչ մի կարգի սպառնալիքներ չենք ստացել այդ պատճառով:  Դուրիցկայան նշել Է, որ չի կարող ներկա լինել Նեմցովի հուղարկավորությանը: «Ես չեմ կարող դուրս գալ: Ամենայն հավանականությամբ ես չեմ գնա»,- հայտարարել Է նա: Ավելի ուշ նա ճշտել Է, որ Նեմցովին հրաժեշտ տալու անարարողությանը չի գնալու, քանի որ «ինքն Է նման որոշում ընդունել»:
Բորիս Նեմցովին գնդակահարել են փետրվարի 27-ին ժամը մոտավորապես 23:00-ն, երբ նա Դուրիցկայայի հետ քայլում Էր Բոլշոյ Մոսկվորեցկի կամրջով: Հետաքննությունը քննարկում Է մի քանի վարկած, որոնց թվում են ինչպես քաղաքական, այնպես Էլ կենցաղային վարկածներ:

Дурицкая улетела в Киев
Свидетельница по делу об убийстве политика Бориса Немцова, украинская фотомодель Анна Дурицкая вылетела из Москвы в Киев. Как передает Арменпресс, об этом «Интерфаксу» сообщил спикер МИД Украины Евгений Перебийнис. По его словам, Дурицкую сопровождает ее адвокат.
«Посольство Украины в Москве обеспечило все необходимое содействие для ее возвращения на родину», — сказал он.
Ранее адвокат девушки Вадим Прохоров сообщил РИА Новости, что Дурицкая не будет проходить детектор лжи в Следственном комитете РФ из-за тяжелого психологического состояния.
2 марта Дурицкая сообщала, что приставленная к ней охрана никуда ее не пускает. «Я не могу никуда выйти, скорее всего, я не пойду на похороны», — отметила девушка. Позже она уточнила, что не пойдет на прощание с Немцовым, поскольку «сама приняла такое решениеե.
Телеканалу «Дождь» модельрассказала о том, что запомнила в момент убийства. По словам Дурицкой, преступник был у нее за спиной, когда она обернулась, то увидела светлый автомобиль, однако ни марку, ни номеров не запомнила. Она также выразила мнение, что ревность не могла стать причиной совершения преступления.
Бориса Немцова, убитого в ночь на 28 февраля в центре Москвы, похоронят 3 марта на Троекуровском кладбище. Гражданская панихида состоится в первой половине дня в Сахаровском центре.