Դուրիցկայան Մոսկվայից մեկնել է Կիեւ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուս քաղաքական գործիչ Բորիս Նեմցովի սպանության գործով հանգուցային վկան՝ ուկրաինացի ֆոտոմոդել Աննա Դուրիցկայան, Մոսկվայից մեկնել է Կիեւ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել է Ուկրաինայի ԱԳ նախարարության խոսնակ Եվգենի Պերեբիյնիսը: Նրա խոսքով՝ Դուրիցկայային ուղեկցում է նրա փաստաբանը:
«Մոսկվայում Ուկրաինայի դեսպանությունն ապահովել է անհրաժեշտ ամբողջ աջակցությունը հայրենիք նրա վերադառնալու համար»,- ասել է Պերեբիյնիսը:
Ավելի վաղ աղջկա փաստաբանը՝ Վադիմ Պրոխորովը, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել է, որ Դուրիցկայան հոգեկան ծանր վիճակի պատճառով ստի դետեկտոր չի անցնի ՌԴ-ի Հետաքննչական կոմիտեում:
Ուկրաինայի քաղաքացուհի Աննա Դուրիցկայան, որը փետրվարի 28-ի գիշերը ուղեկցում Էր ռուս քաղաքական գործիչ Բորիս Նեմցովին, մարտի 2-ին «Դոժդ» հեռուստաալիքի եթերում հայտնել Է, որ նրա սպանության պահին չի տեսել մարդասպանին, քանի որ նա մոտեցել Է թիկունքից: «Ես չգիտեմ, թե որտեղից մոտեցավ մարդասպանը: Ես չտեսա, որովհետեւ դա տեղի Էր ունենում իմ թիկունքում»,- ասել Է Դուրիցկայան: Նա նշել Է, որ ողբերգության երեկոյին ոչ իր, ոչ Էլ իր ուղեկցի նկատմամբ որեւԷ լրտեսում չի նկատել:
Դուրիցկայան նաեւ հայտարարել Է, որ ոչ ոք հիմքեր չուներ քաղաքական գործչին սպանելու խանդի հողի վրա: «Ես չեմ կարծում, թե կարող Է նման պատճառ լինել»,- ասել Է նա եւ հավելել, որ ո՛չ ինքը, ո՛չ Էլ Նեմցովը ոչ մի կարգի սպառնալիքներ չենք ստացել այդ պատճառով:  Դուրիցկայան նշել Է, որ չի կարող ներկա լինել Նեմցովի հուղարկավորությանը: «Ես չեմ կարող դուրս գալ: Ամենայն հավանականությամբ ես չեմ գնա»,- հայտարարել Է նա: Ավելի ուշ նա ճշտել Է, որ Նեմցովին հրաժեշտ տալու անարարողությանը չի գնալու, քանի որ «ինքն Է նման որոշում ընդունել»:
Բորիս Նեմցովին գնդակահարել են փետրվարի 27-ին ժամը մոտավորապես 23:00-ն, երբ նա Դուրիցկայայի հետ քայլում Էր Բոլշոյ Մոսկվորեցկի կամրջով: Հետաքննությունը քննարկում Է մի քանի վարկած, որոնց թվում են ինչպես քաղաքական, այնպես Էլ կենցաղային վարկածներ:

Witness of Russian politician’s murder back in Kiev
YEREVAN, MARCH 3, ARMENPRESS: Anna Duritskaya, a Ukrainian model who was with Russian politician Boris Nemtsov when he was shot in Moscow on February 27, was released by the Russian investigative authorities on Monday, her lawyer has said.
"At the moment, the investigative activities in her regard have been completed. Anna left for Kiev already yesterday," lawyer Vadim Prokhorov told TASS, Armenpress reports.
He reminded that his client has taken an "active and voluntary part in the investigative actions and is ready to continue providing voluntary assistance to the investigator."
"If there are any real investigative activities that can help the probe, of course she is ready to come," the lawyer said.
Duritskaya on Monday told the Dozhd TV channel that investigators thought it wasn't safe for her to return to Ukraine. She said she wanted to return home and be with her mother "who is very sick and severely stressed," Duritskaya said.
The witness noted that she does not remember the night of Nemtsov’s killing well. However, "the murderer stood behind" them and he shot Nemtsov in the back. When the politician fell, Duritskaya ran to a snowplow driver for help and called the police. Law enforcers arrived in 10 minutes.
Duritskaya said she does not remember what happened before the police came.
She also said she rules out jealousy was the motive of the prominent politician's murder.
Russian opposition and state figure Boris Nemtsov was shot dead in downtown Moscow overnight to February 28 with four shots from a handgun.
According to preliminary data, an unknown assailant made a few shots at Nemtsov when the latter was walking along the Bolshoy Moskvoretsky Bridge.