Հալեպում ռմբակոծությունները համեմաբատաբար թուլացել են
ԵՐԵՎԱՆ, 19  ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպում,  մասնավորապես, հայաշատ թաղամասերում, ռմբակոծություններն այս տարվա ամռան համեմատ բավական թուլացել են: Քաղաքի ծայրամասերում, սակայն, 24 ժամ շարունակ հրթիռակոծման, ռմբակոծման անտանելի ձայներ են լսվում: Այս մասին Հալեպի լրատվական գրասենյակից «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Մարիա Գաբրիելյանը, ով նաև նշեց, որ հոսանքը և ջուրը քաղաքում ընդհատումներով են լինում: Իսկ սնունդն այժմ ավելի առատ է քաղաքում. ընդեղեն, մսեղեն, կանաչեղեն, մրգեղեն, թեպետ բարձր գներով, հնարավոր է ձեռք բերել: Որոշ գործարաններ վերսկսել են աշխատանքը:
«Հայկական դպրոցները, նաև հայկական միություններն ու մշակութային կենտրոններն օրինավոր գործում են»,- նշեց Մարիա Գաբրիելյանը:
Նրա խոսքով` կառավարությունը յուրաքանչյուր ընտանիքի 200 լիտր նավթ էր տրամադրել: 1-2 ամիս անց նույնպես նախատեսվում է բնակիչներին հատկացնել ևս 200 լիտր նավթ: 200 լիտր նավթն արժե մոտ 90 ԱՄՆ դոլար:
Հունիսի առաջին օրերից սկսած՝ Հալեպում և հատկապես հայկական Նոր Գյուղ թաղամասում իրավիճակը կտրուկ սրվել էր: Ահաբեկչական խմբավորումների հարձակումների հետևանքով տասնյակից ավելի հայեր էին զոհվել, Նոր Գյուղում մեծաթիվ բնակարաններ անբնակելի են դարձել, իսկ հարյուրավոր բնակարաններ նորոգելու կարիք ունեն: Երբեմնի հայաշատ Նոր Գյուղ թաղամասն այսօր աղետի գոտի է` ամայացած ու ավերակ...
Սիրիական հակամարտության ավելի քան 3,5 տարիների ընթացքում զոհվել է մոտ 200 հազար մարդ, այդ թվում` զոհված հայերի թիվը գերազանցել է 100-ը:

Relatively fewer bombings in Aleppo
YEREVAN, 19 NOVEMBER, ARMENPRESS. Compared to this past summer, there have been quite a few bombings in Aleppo, particularly in the city’s Armenian-populated districts. However, one can hear intolerable sounds of missiles and bombs for 24 hours in the outskirts of the city. This is what Maria Gabrielyan from Aleppo’s news office reported to “ArmenPress”, mentioning that water and electricity are provided with interruptions. In spite of the high prices, there is currently more food available, including nuts, meats, herbs and fruits, and some factories have reopened.
“Armenian schools, as well as cultural centers and associations are legally operating as well,” Maria Gabrielyan mentioned.
According to Gabrielyan, the government had provided 200 liters of petrol to each family. In one or two months, the government will also provide another 200 liters of petrol to residents. The price of 200 liters of petrol is nearly USD 90.