ՌԴ դեսպանը կարեւորել է բազմակողմանի հիմքերի վրա Կարեն Պետրոսյանի մահվան հետաքննությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինի դիտարկմամբ, ադրբեջանական գերության մեջ սպանված Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանի մահվան փաստի կապակցությամբ հետաքննությունը պետք է իրականացվի բոլոր կողմերի պայմանավորվածության հիման վրա: «Հետաքննության հարցը կախված է ոչ միայն Ռուսաստանից: Իմ կարծիքով, այն պետք է անցկացվի բազմակողմանի հիմքերի վրա, և ներգրավված պետք է լինեն բոլոր կողմերը` հնարավոր միջադեպերի ռիսկերը նվազեցնելու և հետաքննության մեխանիզմի արդյունավետ աշխատանքի համար»,- օգոստոսի 28-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՌԴ դեսպանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Ալեքսանդր Լուկաշևիչը հայտարարություն էր տարածել Չինարիի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանի մահվան փաստի առնչությամբ` նշելով. «Մենք խորապես ցավում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի չկարգավորված լինելը ուղեկցվում է մարդկային կորուստներով և ոչ միայն զինված ընդհարումների ժամանակ: Մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում Կարեն Պետրոսյանի, ինչպես նաև կյանքից զրկված մյուս հայերի ու ադրբեջանցիների հարազատներին: Նման տիպի բոլոր միջադեպերի մանրակրկիտ հետաքննության անցկացումը անհրաժեշտություն է»:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության ներկայացրած վարկածով` Թովուզի Աղբուլաղ գյուղում գերի ընկած Տավուշի շրջանի Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանը մահացել է օգոստոսի 8-ի առավոտյան` «հանկարծակի անհայտ պատճառով»: Ըստ հաղորդագրության` նախնական տվյալներով` Պետրոսյանի մահվան պատճառը «սիրտ-թոքային խիստ անբավարարությունն է, խիստ միոկարդիալ անբավարարությունը»: Սա առաջին դեպքը չէ, երբ սահմանը հատած խաղաղ քաղաքացուն Ադրբեջանում սպանում են:
Կարեն Պետրոսյանի մահվան հանգամանքների թափանցիկ հետաքննություն պահանջեցին նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ մյուս երկրները` ԱՄՆ-ը եւ Ֆրանսիան:

Посол РФ считает важным провести расследование обстоятельств смерти Карена Петросяна на всесторонней основе
Посол РФ  считает важным  провести расследование обстоятельств смерти Карена
Петросяна на всесторонней основе
По мнению посла России в Армении Ивана Волынкина,  расследование обстоятельств смерти  жителя армянского приграничного  села Чинари Карена Петросяна, убитого во время нахождения его в азербайджанском плену, необходимо провести  на   основе  соглашения  всех сторон.
«Вопрос расследования зависит не только от России. Мне думается, оно должно быть проведено на всесторонней основе и в него должны быть вовлечены  все стороны. Это необходимо для  уменьшения  рисков возможных инцидентов и для эффективной  работы  механизма расследования», - заявил посол России  во время бесед с журналистами 28 августа.
Как передает Арменпресс, пресс-секретарь  МИД  РФ  Александр Лукашевич распространил заявление в связи со смертью  жителя армянского приграничного  села Чинари Карена Петросяна, отметив: «Мы  глубоко сожалеем, что  неурегулированность карабахской проблемы сопровождается  человеческими потерями – и не только во время  вооруженных столкновений. Мы выражаем глубокое соболезнование  родным Карена Петросяна, а также всех лишившихся жизни армян и азербайджанцев. Тщательное расследование  всех подобных происшествий – это настоятельная необходимость».
8 августа   МО Азербайджана сообщило, что  попавший в плен  7 августа в  Товузском селе Акбулах  житель армянского села Чинари  Карен Петросян утром 8 августа «неожиданно скончался  по неизвестной причине».  По предварительным сведениям, причина смерти Петросяна была  «сильная  сердечно-легочная недостаточность,  сильная  миокардиальная недостаточность». И это не первый случай, когда пересекшего  границу  мирного  гражданина Армении  в Азербайджане  убивают.
Транспарентного расследования  обстоятельств  смерти Карена Петросяна потребовали также  и другие страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ – США и Франция.