ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս տարի փետրվարին համացանցում մեծ աղմուկ էր բարձրացել. ադրբեջանցի մի երգչուհի «Ալեկոծվեց Սև ծովը» անվան տակ կատարում էր Սայաթ-Նովայի «Քամանչա» երգը: Ադրբեջանցիները փրփուրը շուրթերին փորձում էին համոզել, որ երգը մաքուր ադրբեջանական է, հայերը՝ զարհուրում էին հերթական անգամ Սայաթ-Նովայի և քամանչայի նկատմամբ հարևանների ոտնձգություններից: Միայն մեկ ադրբեջանցի արվեստագետ խոստովանեց, որ երգի իրական հեղինակը հայ է:
Հայերիս համար Սայաթ-Նովան ու քամանչան միշտ հատուկ նշանակություն են ունեցել: Իհարկե, այսօր հայկական ազգային երաժշտական գործիքների պահանջարկը, դասական գործիքների հետ համեմատած, այնքան էլ մեծ չէ, սակայն կան մարդիկ, ովքեր պատրաստում, նվագում են քամանչա և երիտասարդ սերնդին փոխանցում սերը դեպի այդ գործիքը: Այսպիսի նվիրյալներից է Արշակ Իսախանյանը:
Արշակը փոքր տարիքում ուղեկցում էր քանոնի վրա նվագող քրոջը, ով  Գորիսի ժողգործիքների համույթի կազմում ելույթ էր ունենում Սյունիքի տարբեր համայնքներում: Այնտեղ տղան տեսնում է, թե ինչպես է վարպետը նվագում քամանչա և այդպես սիրահարվում է այդ գործիքին:
«Արմենպրեսը»  ներկայացնում է քամանչահար և քամանչաներ պատրաստող վարպետ Արշակ Իսախանյանի հետ հարցազրույցը` Հայկական երաժշտական գործիքների շարքի շրջանակում:
-Քանի՞ տեսակի նյութ է օգտագործվում քամանչա պատրաստելիս:
-Գրիֆը պատրաստում են ընկույզի, թթենու և ծիրանենու փայտից: Ընկույզը տալիս է թավ ձայն, ծիրանը՝ հնչեղ, զրնգուն, թութը՝ մելամաղձոտ: Դա բացատրվում է փայտի խտությամբ՝ որքան այն մեծ է, այնքան ձայնն ավելի հնչեղ է ստացվում: Լարերը այսօր մետաղական են, իսկ նախկինում, հավանաբար, կենդանու աղիքից կամ կաշվից են եղել: Օրինակ, ինձ մոտ կա 1914 թ. պատրաստած գործիք, որի բոլոր փարդաները /լադերը/ եղել են կաշվից: Ներսում գրված է թառային արվեստանոցի համարը, Ելիզավետպոլ քաղաք`այսօրվա Կիրովաբադը, հասցեն և վարպետի անունը՝ Ներսես Քաջիյանց:
- Քամանչայից բացի, էլ  ի՞նչ գործիքներ եք պատրաստում:
-Պատրաստում եմ նաև թառ, սա ավելի աշխատատար է: Եթե քամանչան փայտի զանգվածից կարելի է պատրաստել մեքենայի օգնությամբ, ապա թառի չանախի միջի խոռոչը հնարավոր է պատրաստել միայն ձեռքով: Որպեսզի հետագայում գործիքը չճաքի, չանախը պատրաստվում է փուլ առ փուլ փորելով և չորացնելով, դա արվում է մի քանի անգամ, որպեսզի հետագայում գործիքը չչորանա, չդեֆորմացվի:
-Ե՞րբ եք պատրաստել ձեր առաջին գործիքը:
-1989 թվականին: Ծնունդով Գորիսից եմ, սակայն սկզբում ավարտել եմ Կապանի երաժշտական ուսումնարանը: Այդ ժամանակ գործիքս լավը չէր, իսկ Երևան գնալ-գալու ժամանակ չկար: Դա դարձավ առիթ, որ որոշեի ինքնուրույն քամանչա պատրաստել: Մի փայտամշակման արհեստանոցում հանդիպեցի ընկուզենու կոճղեր: Դիմեցի վարպետներին, ովքեր երաժշտական գործիքների պատրաստման փորձ չունեին, սակայն օգնեցին ինձ պատրաստել իմ քամանչյան, որը մինչ օրս նվագում եմ: Այն Զանգեզուրի սեւ ընկուզենուց է պատրաստված:
Ուսումնարանն ավարտելուց հետո ծառայեցի խորհրդային բանակում, իսկ բանակից վերադառնալուց ընդունվեցի Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիա, սակայն քիչ անց սկսվեց Արցախյան պատերազմը: Ամաչում էի  միայն այն մտքից, որ պատերազմական օրերին տունը պետք է թողնեմ ու գնամ Երևան սովորելու, մինչդեռ ամեն պահ իմ անհրաժեշտությունը Գորիսում կարող է զգացվել:
-Դուք մասնակցե՞լ եք պատերազմին:
-Ամեն պահ կանչում էին դիրքեր: Սկզբնական շրջանում, երբ կային թաղամասային ջոկատներ, ես մասնակցում էի, սակայն, երբ արդեն ձևավորվեց բանակ, արդեն մի կողմ քաշվեցինք ու ամեն պահ  սպասում էինք, թե երբ կկանչեն: Պատերազմի ընթացքում Գորիսի «Մթնաձոր» համույթով համերգներով հասել ենք մինչև Հադրութ: Այնուհետև աշխատում էի Գորիսի մանկավարժական ուսումնարանում որպես հարմոնիայի, քամանչայի, շվիի դասախոս:
-Ինչպե՞ս տեղափոխվեցիք Երևան:
-Պատերազմի ավարտից հետո Արա Գևորգյանը հայտարարություն տարածեց, որ մարզերից երաժիշտների հրավիրում են նորաստեղծ համույթ: Իր մտահղացմամբ ստեղծված «Ազգային նվագարանների պետական նվագախումբում»  աշխատում եմ ստեղծված օրից մինչև այսօր: Մեկ տարի քառասուն նվիրյալներ շաբաթը երկու անգամ, բացարձակապես անվճար, Հայաստանի տարբեր անկյուններից գալիս էին փորձի Երևան և նույն օրը հետ վերադառնում: Իսկ այսօր նվագախումբը պետական կարգավիճակ ունի:
- Իսկ ձեզ հետնորդներ պատրաստու՞մ եք:
- Բացի քամանչա ու թառ պատրաստելուց, լարային գործիքների վերանորոգումից և նվագախմբում աշխատանքից, դասավանդում եմ Ստեփան Ջրբաշյանի անվան երաժշտական դպրոցում: Ունեմ չորս աշակերտ, որոնցից մեկը տասնչորս տարեկան որդիս է: Ինը տարեկանից քամանչա է նվագում, և արդեն հասցրել է մասնակցել մի շարք փառատոնների:
Հնարավորություններիս չափով աշխատում եմ օգնել իմ աշակերտներին, իմ պատրաստած գործիքներից իրենց եմ տալիս, երբ ծնողները հնարավորություն չունեն գործիք գնելու: Պարտադիր չէ, որ իմ աշակերտները հետագայում քամանչահարներ դառնան, բայց ցանկցած մարդու երաժշտական կրթություն պետք է, անկախ նրանից`կդառնա՞ փայլուն երաժիշտ թե ոչ, դա ազդում է իր ներքնաշխարհի ձևավորման, մարդկանց հետ շփման վրա, երաժշտական զգացողությունները փոխանցվում են մարդկային հարաբերություններին, ավելի բարեկիրթ դարձնում մարդուն, ինչը շատ է անհրաժեշտ այսօր:
Անդրկովկասում ներկայումս տարածված է 4-լարանի քամանչան, որը հայազգի վիրտուոզ քամանչահար Սաշա Օգանեզաշվիլու կատարելագործած տարբերակն է: Շնորհիվ Օգանեզաշվիլու կատարած փոփոխության, քամանչայի տեմբրը դարձել է գեղեցիկ ու փափուկ, այն ունի տեխնիկական բազմազան հնարավորություններ:

В феврале этого года в интернете разразился настоящий «бум»: одна из азербайджанских певиц исполнила песню «Кяманча» Саят-Новы под названием «Вспенилась Черное море». Азербайджанцы с пеной у рта пытались  доказать, что эта песня исконно азербайджанская, армяне же  возмущались очередными посягательствами соседей на армянский национальный музыкальный инструмент «кяманча» и творчество Саят-Нова. Только один из азербайджанских деятелей культуры признался, что автор этой песни, на самом деле, армянин.
Для армян Саят-Нова и кяманча – это святое. Конечно, сегодня народные инструменты не столь востребованы, как классические, но, тем не менее,  и сегодня есть люди, которые продолжают заниматься созданием народных инструментов, играют на них,  передают их новым поколениям. К числу беззаветно преданных своему делу, а именно созданию народных инструментов, в том числе и легендарной «кяманча» относится Аршак Исаханян.
С детства Аршак сопровождал свою сестру, играющую на каноне (еще один народный армянский музыкальный инструмент), которая в составе горисского ансамбля выступала в разных общинах Сюника. Именно тогда он увидел  играющего на кяманче мастера и, буквально, влюбился в этот инструмент.
Арменпресс представляет интервью с Аршаком Исаханяном, мастером создающим эти инструменты и мастерски играющим на эти инструментах, в рамках цикла статей об армянских музыкальных инструментах.
Какие материалы используются для изготовления кяманчи?
Гриф делается из орехового, тутового или абрикосового  дерева.
Орех дает низкие, бархатные ноты, абрикос – звонкие, звенящие, а тута – меланхоличный звук. Это зависит от плотности древесины, чем она выше, тем звук боле сильный, насыщенный.  А струны сегодня металлические. В прошлом, по всей видимости, они изготавливались из кишок или кожи животных. К примеру, у меня есть кяманча 1914 года с кожаными струнами, внутри есть номер мастерской-изготовителя, указан город - Елизаветтполь, ныне Кировобад, адрес и имя мастера - Нерсес Каджирян.
Какие инструменты, кроме кяманчи, выходят «из-под» ваших рук?
Я делаю также тар, но это более трудоемкая работа. Если кяманчу можно сделать с помощью механического приспособления, то какие-то части тара можно делать только вручную…э
Когда Вы создали свой первый инструмент?
В 1989 году. Я родом из Гориса, музыкальное училище закончил в Капане. Я был недоволен своим инструментом, но в ехать в Ереване не было времени,  пришлось самому делать кяманчу. В одной из мастерской я увидел пеньки  орехового дерева, обратился к мастерам и, хотя последние не имели подобного опыта, тем не менее, помогли мне создать первую кяманчу, которая играет до сих пор. Она была изготовлена из черного зангезурского  ореха.
Затем я служил в армии, а по возращении поступил в Ереванскую консерваторию имени Комитаса, а спустя некоторое время началась Арцахская война. Мне было стыдно оставить свой дом и ехать учиться в Ереван, когда я мог понадобиться и в Горисе.
Вы участвовали в войне?
Нас часто звали на позиции. В начале, когда были только местные отряды, я участвовал, а когда уже сформировалась армия,  то я был готов в случае необходимости вернуться на позиции. Во время войны с горисским ансамблем «Мтнадзор» мы добрались с концертами до Гадрута. Затем стал преподавать в Горисском педагогическом училище гармонию, игру на кяманче, шви.
А Вы готовите себе смену?
Кроме создания таких инструментов как кяманча и тар, ремонта струнных и работы в оркестре, я также преподаю в музыкальной школе имени Степана Джрбашяна. У меня 4 ученика, один из них мой сын – ему 14 лет, он с 9-ти  играет на кяманче и уже успел поучаствовать в нескольких фестивалях.
Распространенная сегодня в Закавказье 4-струнная кяманча  - это усовершенствованный вариант кяманчи, которым мы обязаны виртуозу-кяманчисту Саше Оганезошвили. Благодаря внесенным им «коррективам», кяманча обрела чарующе мягкий тембр и бесконечные технические возможности.