Ռուսաստանն օգոստոսի 1-ից Լեհաստանից բանջարեղենի եւ մրգերի ներկրման արգելք է սահմանում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ռոսսելխոզնադզորն» օգոստոսի 1-ից սահմանում է Լեհաստանից ՌԴ-ի տարածք բանջարեղենի եւ մրգերի ներկրման սահմանափակումներ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել է գերատեսչության ղեկավարի օգնական Ալեքսեյ Ալեքսեենկոն:
«Մենք որոշում ենք կայացրել Լեհաստանից ՌԴ գործնականում ամբողջ բանջարեղենի եւ մրգերի ներկրման սահմանափակումներ մտցնելու մասին: Դրանք կապված են հավաստագրման բազմիցս կրկնվող խախտումների եւ կարանտինային օբյեկտների հայտնաբերման հետ»,- հայտարարել Է զրուցակիցը:
Հուլիսի 29-ին Ալեքսեենկոն հայտնել Էր, որ այս շաբաթ կարող Է որոշում ընդունվել Լեհաստանից կաղամբի ներկրման արգելքի մասին՝ նույնպես կարանտինային վնասատուների պատճառով:

Россия с 1 августа вводит запрет на ввоз овощей и фруктов из Польши
Россельхознадзор с 1 августа вводит ограничения на ввоз на территорию РФ овощей и фруктов из Польши. Как передает Арменпресс, об этом сообщил РИА Новости помощник руководителя ведомства Алексей Алексеенко.
"Мы приняли решение о введении ограничений на ввоз в РФ практически всех овощей и фруктов из Польши. Они связаны с неоднократными нарушениями сертификации и выявлением карантинных объектов", — заявил собеседник.
Во вторник Алексеенко сообщал, что на текущей неделе может быть принято решение о запрете ввоза капусты из Польши — также из-за карантинных вредителей.