Վարչապետը խնդիր է տեսնում Հայ առաքելական եկեղեցու ֆինանսական հոսքերի հետ կապված
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարությունը Հայ առաքելական եկեղեցուն պաշտոնապես առաջարկել է հարկային համակարգ ներդնել, և հավաքագրված ամբողջ գումարը վերադարձնել եկեղեցուն, սակայն Հայ առաքելական եկեղեցին մերժել է այդ առաջարկը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կառավարության հարց ու պատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Հայ առաքելական եկեղեցու հարկման թեմային:
«Մենք ասել ենք, որ ուզում ենք, որ ստվերի տեղ ընդհանուր դրամաշրջանառության մեջ չթողնենք։ Մենք հասկանում ենք, որ Հայ առաքելական եկեղեցին ունի առանձնահատկություններ և պաշտոնապես առաջարկել ենք, որ հարկային համակարգը ներդնենք և հավաքագրված ամբողջ գումարը վերադարձնենք Հայ առաքելական եկեղեցուն և այս առաջարկը պաշտոնապես եղել է, և ինձ համար զարմանալի է, թե ինչու է մերժվել»,- ասաց վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ կառավարությունը պարզապես թափանցիկություն է ուզում։
«Հայ առաքելական եկեղեցու գործունեության արդյունքում ինչքան կհավաքվի, մենք լրիվությամբ կվերադարձնենք: Բայց երբ վերլուծում ենք, թե ինչը կարող է պատճառ լինել մերժման՝ թափանցիկության խնդիրը, որովհետև ըստ ամենայնի ֆինանսական հոսքերի հետ կան խնդիրներ, հակառակ դեպքում թող մեկը բացատրի, թե ինչո՞ւ պիտի այս առաջարկը մերժվի»,- եզրափակեց վարչապետը։

Премьер-министр видит проблему в финансовых потоках Армянской Апостольской церкви
Правительство официально предложило Армянской Апостольской церкви ввести налоговую систему и возвращать церкви все собранные деньги, однако Армянская Апостольская церковь отклонила это предложение. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании сказал премьер-министр Никол Пашинян, коснувшись темы налогообложения Армянской Апостольской церкви.
“Мы говорили, что не хотим оставлять теневого места в общем денежном обращении. Мы понимаем, что Армянская Апостольская церковь имеет особенности, и мы официально предложили ввести налоговую систему и возвращать все собранные деньги Армянской Апостольской церкви, и это предложение было официально сделано, и для меня удивительно, почему оно было отклонено”, - сказал премьер-министр.
По его словам, правительство просто хочет прозрачности.
“Мы вернем в полном объеме все средства, которые были собраны в результате деятельности Армянской Апостольской церкви. Но когда мы анализируем, что может быть причиной отклонения этого предложения, то приходим к выводу, что проблема в прозрачности, потому что, по всей вероятности, есть проблемы с финансовыми потоками, в противном случае, пусть кто-нибудь объяснит, почему это предложение было отклонено”, - заключил премьер-министр.